פעם, כשהיו מאיירים בספרי ילדים סבא או סבתא, היו מציירים דמות כפופה, ישישה, אפורת שיער, לבושה בבגדים מיושנים, חובשת כובע או מטפחת ונעזרת במקל. כמה רחוקה הדמות הזו מהסבא והסבתא של ימינו – סבא וסבתא דור שלישי.

עם עליית תוחלת החיים, הקידמה וההתפתחויות הטכנולוגיות, השתנה גם דור הסבים והסבתות.

הם נראים צעירים יותר, מרגישים צעירים יותר, רובם עדיין עובדים או בעלי מגוון עיסוקים ופעילויות בלו"ז עמוס שלא היה מבייש אף קרייריסט צעיר. הם מתמצאים בטכנולוגיה, גולשים באינטרנט ומרגישים חיבור חזק מאי פעם לדור הצעיר הצומח במשפחה. אם פעם לאמא ואבא היו יכולות ותפקיד מוגדר במשפחה ולסבים תפקיד נפרד ושונה, היום התפקידים היטשטשו ומקום הסבא והסבתא במשפחה גמיש ונתון לפרשנות משפחתית יותר מאי פעם.

 

העובדה שהסבים והסבתות של היום "מבינים עניין" ומחוברים לתחומי העניין של נכדיהם מצד אחד ומאידך יש להם ניסיון חיים עשיר והם נמצאים בעמדה בה אינם חייבים להיות הדמות המחנכת ויכולים ליצור מערכת יחסים משמעותית עם הנכדים, יוצרת מצב בו הם עשויים להפוך ל"תחליף הורים" ומעלה את השאלה מה צריך להיות מקומם הבריא והנכון בחייו של הנכד.

 

כל משפחה, כמובן, מציבה את הגבולות במקומות המתאימים לה.

יש משפחות בהן הסבים והסבתות נוטלים חלק ממשי ומשמעותי בגידול הנכדים. הם שומרים עליהם באופן קבוע ויוצרים איתם מערכת יחסים המתקיימת גם שלא בנוכחות ההורים. במקרים כאלה, רק הגיוני שלסבים ולסבתות יהיו הכלים והיכולת להשפיע יותר לעומק על חינוך הנכדים, תוך שהם נוטלים חלק מהסמכויות ההוריות על עצמם.

 

במשפחות אחרות מתקיימים יחסים מסוג אחר, בהם הסבא והסבתא אינם דמות קבועה ומחנכת בחייו של הילד ולכן מערכת היחסים בעלת אופי שונה, יש שיגידו אפילו נינוח ונעים יותר. במקרים בהם הסבא והסבתא אינם "הורים תחליפיים" של הנכדים, המפגשים נערכים אחת למספר ימים או שבועות, לרוב בנוכחות ההורים. במפגשים האלה הילד מרוויח עוד דמויות משמעותיות ובוגרות במשפחה שאיתן הוא יכול לפתח מערכת יחסים שונה לחלוטין מזו שיש לו עם ההורים.

אצל סבא וסבתא אלה ניתן לחוקק חוקים חדשים, כאלה שבבית אסור, מבלי לחשוש "לקלקל את החינוך של הילד". מרבית הילדים מבינים שאצל סבא וסבתא – זה אחרת. סבא וסבתא כאלה יכולים ליצור עבור הנכדים שלהם אי של פינוק, תשומת לב ואהבה מסוג אחר. יש להם את הפריבילגיה שלא לעסוק בחינוך, הצבת גבולות או נזיפות.

 

חשוב מאד לשמור על ערוצי תקשורת פתוחים והמון רצון טוב בין ההורים לסבים, אשר שניהם תמיד מעמידים את טובת הילד בראש מעיניהם, אבל לא תמיד רואים עין בעין את הדרך.

אם את סבתא, אל תתעקשי לפנק דווקא בסוכריה על מקל אם בתך או כלתך מתחלחלת ממתקים. מצאי דרך אחרת לפנק, או שאלי איזה ממתק או חטיף מקובל עליה.

אם את אמא, גלי סבלנות והיי מוכנה לבלוע כמה צפרדעים עבור הכיף המשותף של ילדיך עם סבתא וסבא. הסבירי להוריך או לחמיך את הקווים האדומים שלך (ענייני בטיחות, למשל) והשאירי את כל היתר בידיהם. שחררי ותני להם את הקרדיט, גם אם תגלי שיום אחד עבר על בנך בתזונה מבוססת שוקולד או בצפייה חוזרת ב"דורה". אחרי הכל, הם רק רוצים את טובתו של הילד וילד אחד הם כבר הצליחו לגדל לתפארת...

מנגד, חשוב שסבא וסבתא יזכרו שהמחליטים והאחראים הראשיים בכל עניין הם ההורים של הילד וינסו ליישר קו עם הקווים המנחים בבית. ההורים הם שיצטרכו להתמודד עם התוצאות וההשלכות של ילד שחזר מסבא וסבתא עייף מדי, רעב מדי, שבע מדי או שצפה בתכנים שההורים עוד לא מוכנים לחשוף אותו אליהם.

 

תקשורת המבוססת על כבוד הדדי, פתיחות ושחרור, תוך הסכמה על קווים אדומים והתעלמות מכל מה שביניהם, היא המתכון המושלם שבו כולם מנצחים: דור ההורים ודור הסבים שומרים על יחסים טובים אחד עם השני ומקבלים הבנה והתחשבות והנכדים זוכים כפליים ומרוויחים בית שני שבו הם מרגישים אהובים, בטוחים ומטופחים – בדיוק כפי שסבא וסבתא צריכים להיות.

 

 

שלכם,

צוות אמאבא

 


עוד באותו נושא

לובשים קצר בסתיו

תלבש בגדים ארוכים, אמרתי לו. והוא – בשלו. אני כבר לבושה ארוך, וכל כולי רוצה לצעוק שהנה החורף מגיע...

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!

הורים לילדים – מה אתם מחפשים?