אחרי שחיתלנו, האכלנו, לימדנו אותם ללכת והגנו עליהם לאורך חייהם, מגיע שלב שהופך את עניין ההורות להרבה פחות טהור. בגיל ההתבגרות הורים רבים מתחבטים בשאלה האם וכיצד לפנות לילדיהם בנושא יחסי מין. טיכסנו עבורכם כמה עצות שיקלו על השיחה.

הורים למתבגרים? קבלו את המדריך המלא לשיחות בנושא סקס עם ילדיכם.

 

מתי?

אנו מדברים עם ילדינו על יחסי מין לאורך כל השנים בצורות שונות ובעומקים שונים. כבר בגיל חמש או שש ילדים מתעניינים באיברי מינם, אז אנו מסבירים על ההבדלים בין גבר לאשה. לקראת גיל ההתבגרות השאלות מתחילות לצוץ שוב, אך לעיתים, בהתאם לרמת הפתיחות במשפחה, לא מופנות אל ההורים. במידה וילדיכם לא פנו אליכם, כדאי להעלות את הנושא כשהם מתחילים לגלות עניין בבני המין השני וליצור קשרים אינטימיים, בין אם בגיל 12 או בגיל 16.

 

למה?

לרוב הילדים יודעים ומדברים ביניהם על מין מוקדם ממה שאנחנו חושבים. הם נחשפים למסרים על מין בטלוויזיה, בעיתונים ובאינטרנט. מתן לגיטימציה לשאול ולתת מענה לשאלותיהם יעזור להם להתגבר על הבושה שהם חשים מולכם, ההורים. מאידך, אם הילד לא בשל ולא מתאים לו לדבר על הנושא כדאי לוותר ולנסות שוב מאוחר יותר.

 

איך?

ראשית, אל תשפטו ואל תכעסו. פניה עם טון שלילי תגרום להם להיאטם כלפיכם ולהמשיך במעשיהם בכל זאת. תנו לילדיכם לגיטימציה לבוא ולשתף אתכם, פנו אליהם מתוך כוונה לכוון ולעזור.

לאחר שקיבלתם החלטה לשוחח עמם ממקום חיובי זכרו לא להפחיד. אל תדברו על התוצאות השליליות כמו הריון לא רצוי או מחלות מין בניסיון להפחיד ולמנוע מהם זאת. הסבירו להם כי מין זה דבר חשוב אך הוא צריך להיעשות בצורה שקולה ואחראית. שיחה בכיוון כזה תיצור פתיחות והקשבה מצד ילדיכם. אם מדובר בגיל צעיר מאור, אפשר לומר לילדים כי אתם מאמינים שזו טעות, אך במידה ובכל זאת החליטו ללכת בדרך זו להסביר כיצד לעשות זאת בצורה הנכונה.

 

על מה?

לאחר שעברתם את שלב השיחה הראשוני, עליכם לכוון את ילדיכם לקיים יחסי מין בצורה אחראית ולהשתמש באמצעי מניעה. חשוב להדגיש שני היבטים של המניעה – הריון ומחלות מין. מומלץ להתייעץ על אמצעי המניעה עם רופא משפחה או רופא ילדים שהילד נמצא אצלו במעקב, או לחילופין גניקולוג. גניקולוג רואה את התמונה הכללית ועשוי לקבל החלטה על סמך פרמטרים נוספים מעבר למניעת הריון כמו מתן גלולות להסדרת הוסת, חיסון לסרטן צוואר הרחם וכד‘. לנערות צעירות שמתחילות שימוש בגלולות, השאיפה להפחית למינימום את המינון ההורמונאלי וניתן אף לתת להן מענה לנטילה מסודרת של גלולות ללא שכחה, באמצעות גלולות שניתנות למשך 28 ימים ברציפות.

 

ואם הם לא רוצים?

אצל חלק מהילדים עלולה להתעורר ביישנות מינית וחשש מיצירת קשר אינטימי עם בני המין השני. הדבר יכול להיות בעייתי כאשר אותו הילד מעוניין אבל הוא לא יוצר קשר מתוך חשש או חרדה. במידה ואתם חשים שהמצב נמשך זמן רב מידי, כדאי להתייעץ עם בעל מקצוע כיוון שמדובר בבעיה שתלך ותחמיר עם השנים.

 

 

על הכותב:
ד"ר צחי בן-ארויה
סקסולוג

 


עוד באותו נושא

הצילו! הילד מפונק

לפנק ילד זה לא רק לקנות לו מותרות. פינוק יכול להיות לעשות עבורו משימות שהוא אמור לעשות או דברים שהוא מסוגל לעשות

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!

הורים לילדים – מה אתם מחפשים?