לקראת יום הכיפורים שימו לב: יש להשגיח על ילדים בזמן רכיבה על אופניים מפני פגיעות גופניות ובעיקר פגיעות ראש. יש להביא לבדיקה כל ילד שנחבל בראשו גם אם אין ביטוי חיצוני לפגיעה!

ילדיכם רוכבים על אופניים?

מדי שנה נהרגים בתאונות אופניים בישראל כ- 6 ילדים וקרוב ל-700 מתאשפזים בגין תאונות אופניים. לקראת יום הכיפורים מזהירים במרכז הרפואי זיו בצפת, כי הילדים חשופים יותר לפגיעות ראש, לפציעות וחבלות.

 

ד"ר עמרם הדרי, סגן מנהל המחלקה הכירורגית ומנהל יחידת הטראומה קורא להורים להיות זהירים יותר ולשים לב לפגיעות ראש. עוד הוא אומר, כי נפילה מאופניים, קורקינט או גלגיליות עלולה להיות מסוכנת ביותר במידה והילד לא חובש קסדה להגנת הראש וכי ניתן למנוע חבלות ונפילות במידה וההורים ידריכו את ילדיהם בכל הקשור בבטיחות בשימוש באופניים וגלגליות.

 

מה עושים במקרה של מכה או חבלה בראש בילדים?

ד"ר הדרי מציין כי חשוב ביותר לא להישאר אדישים, במידה ונגרמות מכות וחבלות ראש לילדים גם אם נראה שהילד מתנהג בצורה רגילה ולא אירע לו מאום, תסמיני חבלות ראש קשות אצל ילדים עלולים לעיתים להטעות. תפקוד חיצוני אינו יכול להעיד על סכנה התופסת תאוצה ומתרחשת במוח, לעיתים לאורך מספר שעות מהרגע שהילד שנחבל ונראה מתפקד בצורה נורמאלית לחלוטין כלפי חוץ ועד להופעת תסמינים. עקב דימום פנימי, הולכת ומצטברת בתוך הגולגולת כמות דם הלוחצת על רקמת המוח העדינה. עליית הלחץ עלולה לגרום לשיבוש במערכת העצבים המרכזית. הביטוי הפיסי של לחץ על המוח, עלול להוות מצב כללי לא טוב, כאבי ראש עזים, הקאות ובהמשך איבוד הכרה, עילפון ופרכוסים.

יש להביא את הילד לבדיקה בבית החולים מיד לאחר שנחבל בראש, אין להמתין לתופעות חיצוניות!

 

חשיבות התאמת הקסדה לראש

ברכישת קסדה חובה להתאים את היקף הראש להיקף הקסדה המצוין על האריזה. על אריזות הקסדות מצוין היקפה של כל קסדה בס"מ וכן מידתה בערכים אוניברסאליים-סמול, מדיום ולארג‘. בזמן רכיבה יש לרכוס את רצועת הקסדה היטב ולוודא שהקסדה אינה זזה או נשמטת. קסדה גדולה מדי תהיה לא בטוחה ובשעת תאונה תגרום נזק במקום להועיל.

חשוב לבדוק שהקסדה תהיה עשויה מחומרים עמידים וחזקים ושכל חלקיה יהיו מחוברים כהלכה. קסדה איכותית תכלול חומר ספיגה כפוליאוריתן מוקצף לצורך מיגון וחומר מלכד יצוק, העמיד בשפשוף וקריעה. כך, גם לאחר פיצוח שכבת הספיגה יישאר המבנה המקורי של הקסדה ויגן מפני מכות. מומלץ לרכוש קסדות בעלות מנגנון נעילה אחורי לשיפור האחיזה בגולגולת, וחשוב ביותר לבדוק שהקסדה עומדת בתקן.

בניתוח נתוני פגיעות ילדים מתאונות אופניים בעולם נמצא, כי פגיעות ראש מהוות את הפגיעה השכיחה ביותר לתמותה ולהיפגעות קשה. כך לפי נתוני המרכז הלאומי "בטרם" לבטיחות ולבריאות ילדים.

 

 

על הכותב:
ד"ר עמרם הדרי,
סגן מנהל המחלקה הכירורגית ומנהל יחידת הטראומה
המרכז הרפואי זיו בצפת

 

 


עוד באותו נושא

סליחה וכעס

בינינו, מה יקרה מחר? לא נחזור להתנהג בדיוק כמו קודם? הרי בשנה שעברה 'חזרנו בתשובה' בדיוק על אותם 'חטאים', 'התחרטנו' בדיוק על אותם דברים...

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!