בין שיעורי האנגלית, המתמטיקה והלשון שמקבלים הילדים בביה"ס ובין החינוך הערכי שהם מקבלים בבית, החינוך להתנהלות כלכלית נכונה מתפספס, וחבל. חשוב להקנות כבר מגיל צעיר חינוך פיננסי, וגם אם הדבר נראה מסובך לפעמים, תופתעו לגלות שהוא לא.

כיצד נלמד את הילדים חינוך פיננסי?

אז איך מתחילים להעניק חינוך פיננסי להתנהלות כלכלית נכונה לילדים כבר בגיל צעיר? המשיכו לקרוא.

 

להתחיל ממושגים בסיסיים

ילדים שיוצאים ממערכת החינוך לא מבינים כיצד העולם מתנהל מבחינה כלכלית. בבית ספר מלמדים מקצועות רבים, אך לא נוגעים כלל בפרקטיקה. החל מפתיחת חשבון בנק ועד לקריאת תלוש משכורת, הקניית הבנה של פעולות ומושגים בסיסיים תכין את הילדים שלנו לעולם המבוגרים. כשהילד מגיע לגיל נוער, ואתם מתכננים לפתוח לו חשבון בנק, קחו אותו איתכם לסניף הקרוב והראו לו כיצד מתנהל הבנק.

הילד שלכם עובד בחופש הגדול? תוכלו לשבת איתו לאחר החודש הראשון בעבודה ולהראות לו כיצד קוראים תלוש משכורת בצורה נכונה. פרט לפעולות האלו, אפשר להסביר לילד על מושגים שונים כמו הלוואה, מתי כדאי לקחת אותה ומתי לא, כיצד ניתן לרכוש דירות באמצעות הלוואות מיוחדות מהבנק (משכנתאות), מה זה פנסיה ולמה היא משפיעה עלינו בגילאים מאוחרים.

 

למדו אותם כיצד לחסוך

פרט למושגים השונים, אפשר ללמד את הילדים כיצד ניתן לחסוך בצורה פרקטית. ראשית, אפשר להשתמש בשיטה של דוגמה אישית. הראו לילדים שלכם שיש לכם ערך גבוה לכסף. לקחתם אותם לקניות בסופרמרקט? הגיעו עם רשימה ואל תתפתו לבזבז את כספכם על דברים שאינם נחוצים. הלכתם איתם לקניון כדי לקנות חולצות? חפשו מראש מבצעים משתלמים שיעניקו תמורה הולמת.

חוץ מחיסכון יומיומי כמו שתיארנו, הראו להם כיצד ניתן לחסוך בטווח בינוני וארוך. אם אתם נותנים דמי כיס לילד, הבהירו לו שהכמות שהוא מקבל היא חודשית, כך שהוא יצטרך לבזבז בהתאם למה שיש לו. כך תוכלו ללמד אותו לחיות באחריות במסגרת תקציבית כבר מגיל צעיר. אם הוא חסך בסוף החודש, יישאר לו יותר כסף לחודש הבא. אם הוא בזבז יותר מדי כסף והוא רוצה לקנות משהו שלא מתאפשר לו מבחינה כספית - הוא ייאלץ לחכות לחודש הבא ולדחות את סיפוקיו.

 

השקעה – כבר מגיל צעיר

חלק חשוב מהתנהלות פיננסית נכונה, בכל הגילאים, הוא תכנון של השקעת כספים עודפים. ישראלים רבים מפרישים חלק מהמשכורת שלהם לקרנות השתלמות. כל העובדים מחויבים להפריש סכום מסוים גם לקרן פנסיה. בקרנות הללו הכסף צובר תשואה, תוך כדי שהוא מושקע במניות או באיגרות חוב. לאורך ההיסטוריה, גודל החיסכון נקבע לפי כמות הזמן בה הכסף שהושקע נחסך.

פתיחת אפיק השקעה כלשהו בשביל הילד, כבר מגיל צעיר, תאפשר לו ליהנות מרווחים גבוהים יותר כאשר יגיע לבגרות. ישנם אפיקי השקעה רבים במדינה כמו קופות גמל ופוליסות חיסכון. אם אינכם מבינים מספיק בתחום הזה, ניתן להתייעץ עם יועץ פיננסי. הענקת הסבר בדבר החשיבות של השקעה לילד, תוך כדי שילובו בקצב הדרגתי עם גדילתו בהשקעה שקיימת לו, יצרו אצלו הערכה גדולה יותר להשקעת כסף ולחסכון.

 

עבודה בחופשים

עבודה בחופשים הגדולים כמו חופשת הקיץ וחופשת הפסח, לא תהפוך את הילדים שלכם לעשירים, אך כן תקנה להם מוסר עבודה ותאפשר להם להרוויח סכום מסוים בעצמם. ילד שיעבוד כבר בחופשות בגיל התיכון, יבין שהקלישאה המפורסמת של "כסף לא גדל על העצים" היא נכונה, יבקש פחות כסף מההורים שלו על דברים שאין בהם צורך, וידאג לעצמו בשלב יותר מוקדם. מקומות עבודה רבים מחפשים ידיים עובדות ויקבלו בשמחה צעירים למשרה זמנית בחופשות הקיץ או האביב.

 

 

נכתב בחסות לאומי

כתבה זו אינה מהווה הצעה או התחייבות למתן הלוואה. אישור כל הלוואה, סכומה ותנאיה נתונים לשיקול דעתו הבלעדי של הבנק. אי עמידה בפירעון ההלוואה עלול לגרור חיוב בריבית פיגורים והליכי הוצאה לפועל

 


עוד באותו נושא

הפעלות, יצירות והמון כיף: ערכת חנוכה של תיבת ההפעלות

שלל הפעלות ביתיות לילדי הגן וביה"ס היסודי שמתאימות ל"בית מארח", ערב הדלקת נרות או מפגש אחר לחגיגה של יצירה, חשיבה והמון כיף.

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!