למשפחה ישראלית ממוצעת יש שלל ביטוחי בריאות – ביטוח של המדינה, שיורד מתלוש המשכורת, ביטוח משלים בקופת החולים וגם ביטוח פרטי – על כל מקרה שלא יהיה. מה מיוחד בביטוח הבריאות הפרטי ומה צריך לדעת לפני שבוחרים?

ביטוח בריאות פרטי: כך תבחרו את הטוב ביותר למשפחה שלכם

בישראל קיים חוק ביטוח בריאות ממלכתי, שפירושו כי כל אזרח זכאי לשירות רפואי על חשבון המדינה, בתמורה לתשלום היורד מתלוש המשכורת שלו. עם זאת, לפי הערכות, יותר ממחצית מהישראלים מעדיפים לשלם עבור "שכבת הגנה" נוספת ורוכשים גם בנוסף ביטוח בריאות פרטי. חשוב לדעת כי אין הכוונה לרכישת שירותי בריאות נוספים (שב"ן) מקופת החולים, אלא בפוליסת ביטוח הנרכשת באחת מחברות הביטוח. כלומר, הביטוח הפרטי הוא אחד מתוך שלושה רבדים בביטוח הבריאות בישראל.

 

מדוע ביטוח הבריאות הפרטי כה פופולרי בישראל?

הסיבות מגוונות - אף שישראל נהנית משירותי בריאות ציבוריים איכותיים ביחס למקובל בעולם, קיימות כמה בעיות בנושא – למשל המתנה ארוכה, של שבועות ואף חודשים רבים, לרופאים מומחים, לטיפולים כגון פיזיותרפיה וריפוי בעיסוק, ולבדיקות כמו MRI. בעוד במערכת הציבורית יש לחכות בסבלנות (ולהסתכן בהידרדרות במצב עד שיגיע האבחון), הרי שביטוח פרטי מאפשר לקצר תורים וליהנות מאבחון וטיפול מהירים יותר, על פי תנאי הפוליסה.

 

מה עוד כולל ביטוח בריאות פרטי?

ביטוח בריאות פרטי מכסה תחומים שמקבלים כיסוי חלקי בלבד בסל הבריאות (כלומר, הם חלק מביטוח הבריאות הממלכתי) או בשב"ן של קופות החולים, ולעתים אף אינם מכוסים כלל. כך למשל, ביטוחי בריאות פרטיים יכולים לכלול מימון לרכישת תרופות יקרות שאינן בסל – עלות שעשויה להגיע גם לעשרות אלפי שקלים בחודש; ניתוחים בחו"ל, טיפולים חדשניים ועוד.

סיבה נוספת היא כי בביטוח בריאות פרטי, לרוב הביורוקרטיה בדרך לקבלת אישור לטיפול, בדיקה או אבחון, תהיה קצרה וקלה יותר. זאת, בניגוד למרדף אחרי טפסים, מרפאות ורופאים בשירות הציבורי, שעשוי להיות ארוך, מעייף ומתסכל – בוודאי במצבי חירום בריאותיים, בהם המשאבים הנפשיים דרושים קודם כל להתמודדות עם המחלה או הפציעה. כיום, מאפשרות חברות הביטוח להגיש טפסים גם באתר האינטרנט שלהן – ולקבל מענה בתוך ימי עסקים ספורים.

כמו כן, בביטוח בריאות פרטי ניתן לרכוש ביטוח ייעודי למחלות קשות, כגון סרטן, שלצערנו שכיחותן עולה והולכת עם השנים. ביטוח מחלות קשות מאפשר קבלת פיצוי כספי במקרה של גילוי מחלה קשה. זאת, גם אם החולה מקבל קצבת נכות ממקור אחר. פיצוי כספי זה מאפשר לחולה ולמשפחתו להתמודד עם ההשלכות הכלכליות של המחלה, כגון אובדן ימי עבודה או אף אובדן כושר עבודה, הוצאות גבוהות עבור נסיעות וטיפולים, וכן הלאה. 

 

כיצד בוחרים ביטוח בריאות פרטי?

אף שהכיסויים בו חשובים ולעתים קריטיים, יש לשים לב כי עלות ביטוח הבריאות יכולה להיות משמעותית – ולכן, חשוב לבחור בביטוח שעונה באופן הטוב ביותר על צרכי המשפחה, כדי לוודא שהוא מספק תמורה נאותה לעלות הפוליסה.

הצעד הראשון הוא לבדוק את המצב הקיים – האם המבוטח או בני משפחתו סובלים מבעיות רפואיות מסוימות, או עלולים לסבול מהן בעתיד, לדוגמה בשל החמרה במצב קיים, או גנטיקה משפחתית. חשוב לוודא כי הפוליסה שבחרתם, תיתן מענה למצבים אלה ולא תחריג אותם. במקרה של ביטוח הכולל ילדים, ביטוח בריאות מומלץ הוא זה שיש בו גם סל נרחב של בדיקות וטיפולים עבורם. זאת, מאחר שמדובר בתחום הסובל ממחסור גדול בתורים ואנשי מקצוע במערכת הציבורית – והמסלול הפרטי יכול להוות אלטרנטיבה טובה.

פרמטרים נוספים להשוואה הם כמובן מחיר הפוליסה, ביחס לכיסויים הכלולים בה וביחס לתקציב המשפחתי; וכן מדד השירות של החברה ממנה רוכשים את הפוליסה. מדד זה, המתפרסם מדי שנה באתר רשות שוק ההון, הביטוח והחיסכון, בודק פרמטרים כמו שיעור הפוליסות ששולמו, שביעות הרצון של לקוחות החברה, זמן ההמתנה הטלפוני ועוד.

בשורה התחתונה, על אף שבישראל קיים ביטוח בריאות ממלכתי, רבים מעדיפים להוסיף אליו ביטוח בריאות פרטי, במטרה להגדיל את הכיסוי כך שיכלול מגוון גדול של מצבים רפואיים. ברכישת ביטוח פרטי, חשוב לוודא כי הוא מותאם עבור הרוכשים – ולבדוק היטב אילו כיסויים כלולים בו.

 

 

שלכם,
צוות אמאבא

 


עוד באותו נושא

חדש מהאגיס: מהדורה מוגבלת של מגבונים עם דמויות דיסני האהובות

עם סוף החופש והחזרה למסגרות, משיק האגיס מהדורה מיוחדת ומוגבלת של מגבונים לחים לתינוק באריזה מעוצבת בליווי איורי מיקי ומיני מאוס.

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!