כל הורה מלמד את ילדיו לקבל החלטות בצורה שקולה ורציונלית, כך שכשיגדלו ויעזבו את הבית יוכלו להתנהל ולקבל החלטות בצורה עצמאית. אבל עבור הורים לילדים עם מוגבלות שכלית או עם צרכים מיוחדים, המצב שונה ומורכב יותר.

תומך החלטות - השקט הנפשי להורים לילדים עם צרכים מיוחדים

מבחינת החוק היבש, כאשר ילדים עם מוגבלות שכלית או ילדים עם צרכים מיוחדים מגיעים לגיל 18 הם הופכים לבגירים ויכולים להחליט על עצמם, אך בפועל ההורים שלהם הם אלה שמקבלים את ההחלטות עבורם בכל תחומי החיים.

 

אבל מה קורה כאשר אותו בגיר עם צרכים מיוחדים כן יכול להתנהל בצורה עצמאית (או עצמאית חלקית)? מה קורה כאשר ההורים כבר לא יכולים לטפל בילד עם המוגבלות? מה קורה כאשר הילד מבקש לעזוב את בית ההורים ולעבור לגור בהוסטל או בדירה משלו?

מי יהיה זה שישמור עליו ויוודא שההחלטות שהוא מקבל הן ההחלטות הנכונות עבורו?

עד חודש מרץ 2016 היו ההורים או האפוטרופוס שמונה עבור אותו בגיר עם צרכים מיוחדים אלה שקבעו כיצד יתנהל עתידו של אותו אדם. אך החל מחודש זה המחוקק הבין כי נדרש שינוי והחליט כי יש לתקן את חוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות וכך לאפשר לבגיר להחליט על חייו בעזרת תומך החלטות.

 

תומך החלטות

תומך החלטות הוא אדם שנבחר על ידי ההורים או על ידי מינוי של בית המשפט ותפקידו לעזור, לייעץ ולבחון את היתרונות והחסרונות של מצבים שונים איתם יתמודד בעתיד אדם עם צרכים מיוחדים (הנקרא נתמך).

אותו תומך החלטות יפעל בהתאם למצבים שהוגדרו מראש על ידי הוריו של הנתמך ולפרק זמן מוגדר. לדוגמא, הורים לבגירה עם צרכים מיוחדים מבקשים למנות לה תומך החלטה ליום בו תרצה לרכוש דירה או ללמוד תואר אקדמי.

במידה והוריו של הנתמך לא יכולים לעזור לו להחליט מפאת מצבם הנפשי או הגופני, תומך החלטות יוודא כי האינטרסים של הנתמך נשמרים. כמובן שתפקידו יהיה משמעותי יותר וחשוב יותר אם הוריו של הנתמך אינם בין החיים.

 

מינוי תומך החלטות

על מנת למנות אדם כתומך החלטות יש למלא טופס תומך החלטות אותו מגישים אל האפוטרופוס הכללי ולבקש שהתומך יהיה אדם המקורב אל המשפחה וההורים סומכים עליו או אדם זר, ניטרלי אך מקצועי כגון רו"ח או עו"ד אשר עבר הסמכה לצורך ליווי כתומך החלטות מטעם בית המשפט.

במידה ותומך ההחלטות מזהה כי קיימת סכנה כלשהיא בהחלטה מסוימת של הנתמך, הוא רשאי לפנות אל בית המשפט ולבקש כי ימונה לנתמך אפוטרופוס בהתאם לקבוע בחוק.

ממש כמו מינוי אפוטרופוס, גם מינוי תומך החלטות מצריך אישור מבית המשפט לדיני משפחה וחשוב להיערך עם מסמך כזה מבעוד מועד ולהבטיח לכם ולילדכם שקט נפשי שהוא או היא נמצאים בידיים טובות הדואגות לרווחתכם ולכל צרכם.

 

 

על הכותבת:
עו"ד אורלי סונה,
נזיקין, ביטוח והגיל השלישי

 

**האמור אינו מהווה ייעוץ משפטי ואין להסתמך על האמור מבלי להיוועץ בעו"ד הבקיא בתחום**

 


עוד באותו נושא

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!