האם לילדים בגיל הרך מספיק להעניק חום ואהבה? מחקר חדש מוכיח שהשקעה בחינוך על ידי אנשי מקצוע כבר בגיל הגן מובילה להתפתחות משמעותית שלהם בטווח הארוך, ולהתפתחותם כבוגרים שתורמים לחברה מבחינה אישית וכלכלית.

השקעה בחינוך בגיל הרך היא לא התלבטות – היא הכרח!

במדינת ישראל קיימת מחלוקת ארוכת שנים בנושא החינוך לגיל הרך. יש הטוענים שבגיל זה כל שהילדים צריכים זה חום ואהבה, ומנגד ישנם הגורסים שצריך להשקיע בפעוטות כבר מגיל אפס על מנת לקדם ולפתח אותם לבוגרים טובים ומועילים.

 

מחקר חדש מוכיח שלהשקעה בגיל הרך יש ערך משמעותי ובעיקר - כלכלי

ממחקר שביצעו ארגון ג‘וינט אשלים, הפעיל בתחום יוזמות לקידום חברתי של ילדים ונוער, וחברת ההשקעות החברתיות Social Finance Israel, המתמחה בתמחור פעילות חברתית עולה שהתועלת הכלכלית של השקעה בגיל הרך עומדת על רווח של 5 שקלים לכל שקל השקעה.

כלומר, השקעה של 3.3 מיליארד שקלים צפויה להביא רווח וחיסכון שיסתכמו ב־16 מיליארד מתוספת שכר, מיסים ותוצר וכן מחיסכון בהוצאות על חינוך מיוחד ופשיעה.

 

המחקר מציין שההשקעה הלאומית בישראל בילד בגיל הרך (0־6) נמוכה במיוחד יחסית ל־OECD ועומדת על 4,300 דולר לילד. כלומר, יש לאן לעלות ויש עוד הרבה במה להשקיע. כך, למשל, כמודל להשקעה בדקו החוקרים את ההערכה כי יישום מלא של תקנות הפיקוח על מעונות היום יעלה 3.3 מיליארד שקל למחזור מלא של תלמידים (180 אלף ילדים) עבור שלוש שנים. המחקר מצא שסך התועלת הכלכלית של ההשקעה הזו במחזור אחד היא 15.7 מיליארד שקל והיא ושוות ערך לכ־1% מהתמ"ג.

 

במילים פשוטות יותר: אין דרך אחרת

ככל שנשקיע יותר בילדים בגילאים אלה, ככל שניתן להם מעטפת טובה יותר, נקיף אותם באנשי מקצוע וחינוך טובים כך התוצר שנקבל כחברה וכמדינה יהיה טוב יותר. הביקורת על השקעה בגילאים הללו היא שנראה את התוצאות רק בשנים הבאות אך המחקר הזה מעקר את הביקורת ומראה כי ככל שנשקיע מוקדם יותר כך נקבל אנשים טובים יותר וכאלה שיתרמו לחברה.

 

לכן, על המדינה וקברניטיה להפנים שהשקעה מיטבית בפעוט חוסכת השקעה עצומה ע"י המדינה בעתיד באדם הגדל ללא איכות טיפול ראויה בילדותו, והשקעה חשובה זו תתרום לתושבים איכותיים במדינה ושגשוגה בתחומים שונים. 

 

 

על הכותבת:
לוסי חדידה,
מנכ"לית ארגון "גנים ברמה אחרת"

 


עוד באותו נושא

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!