למרות שממש עוד רגע אנחנו מתחילים את שנת 2022, עדיין קיימת הפרדה בין בנים ובנות בצבעים, בלבוש ובתחומי העניין. עדיין יש תחומי לימוד ומקצועות שנחשבים "גבריים" וכאלה שנחשבים "נשיים".

הנדסת חלל – מקצוע של בנים?

ככל שהשנים חולפות ואנחנו מתקדמים בזמן, נשים מוכיחות שהן טובות לא פחות מגברים ולפעמים אפילו יותר. ואפילו לא צריך להרחיק לכת לנשים, כאשר ילדות ונערות עושות זאת כל יום מחדש.

 

הנדסת חלל זה לא מקצוע לבנות - האמנם?

בשנות החמישים של המאה הקודמת נעשה כמעט הכל כדי שנשים לא תוכלנה להתקבל להיות מהנדסות חלל או לטוס לחלל. גם אם הוכיחו יכולות ניווט, טיסה וציונים גבוהים- ההנהלה, הגברית מן הסתם, מצאה סיבות ותירוצים לכך שאישה לא יכולה להתעסק בתחום הכה חשוב וכה מסובך כמו חלל.

 

מה לא נאמר עליהן? שהן רגשניות והורמונליות, שהן חלשות יותר פיזית מאשר גברים, ושאלת השאלות- מה הן תעשנה בזמן הווסת בחלל?

אך הנשים כמובן לא נשארו פראייריות ועל כל סיבה שנתנו להן נגד הן נתנו סיבה בעד- לדוגמא נשים בממוצע קטנות יותר מגברים מה שמהווה יתרון בחלל, הן בעלות כישורי ניהול ותכנון טובים יותר מגברים (ראו ערך אימהות עובדות מהבית...) ולכל "בעיה" יש פיתרון ישים.

 

כיום אנחנו כבר במילניום חדש ויש לא מעט נשים בתחום החלל. לא מעט- אבל לא מספיק! וזה הזמן לומר לבנות: הנדסת חלל זה בהחלט מקצוע עבורכן!

 

הנדסת חלל - המקצוע של העתיד

אם בתחילת שנות האלפיים המקצוע המבוקש והחשוב ביותר היה הנדסת תוכנה או הנדסת מחשבים הרי שהיום אין ספק שהמקצוע של העתיד הוא הנדסת חלל. ולא, לא חייבים חמש יחידות בפיסיקה ובמתמטיקה, זה לא מסובך מדי להבנה, ואתם ממש לא צריכים לחכות ללימודים בטכניון או בסוכנות החלל האמריקאית כי גם נערים יכולים ללמוד על החלל, ואפילו באופן מקצועי. אה, וגם נערות.

 

שבוע החלל הבינלאומי חל ב-4/10 ונותן, בין היתר, במה גם לנשים יזמיות וסטארטפיסטיות בתחום החלל, ויש כאלה.

נשים אשר מתכננות ומתכנתות, משגרות ומפעילות לוויינים ומבינות בלווייני תקשורת גדולים ששוקלים טונות וגם בלוויינים קטנים- ננו לוויינים. זו המציאות.

וכיום ניתן כבר בגיל צעיר (החל מגיל 13) להתחיל ללמוד והלתמקצע בתחום החלל בכדי להגיע לתואר הראשון עם הבנה וידע ולצבור ניסיון וידע תאורטי ומעשי עוד לפני התואר ולפני האתגר הראשון. חברות ישראליות רבות עוסקות בתחום החלל ויש הרבה מאוד עבודה בתחום גם בארצנו הקטנטונת- רפאל, התעשייה האווירית, אלביט, אייכה וגם חברות חלל פרטיות כמו ספייסיאליסט.

 

יש הרבה אפשרויות שפרושות בפניכם, ובפניכן- אתם רק צריכים לכוון לכוכבים, כי זה רק עניין של זמן עד שתגיעו אליהם!

 

 

על הכותבת:
מאיה גליקמן-פריינטא,
יזמית ומהנדסת חלל ולוויינים
מפתחת קורס "חלוצי החלל" לנוער וצעירים
 

 


עוד באותו נושא

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!