עבור הקטנטנים, מעבר דירה עשוי להיות מלא בריגושים, הפתעות ותחושת חידוש, אבל גם חוסר וודאות, פחד מהלא נודע, חשש משינויים, ממראות, קולות ואנשים לא מוכרים. מה עושים? המשיכו לקרוא!

איך לעבור בשלום מעבר דירה עם ילדים?

אם אנחנו, ההורים, חוששים ממעברים ושינויים בחיינו, למשל מעבודה חדשה, קורס חדש, תפקיד חדש ותוהים האם נצליח במקום החדש? האם יאהבו אותנו? האם נהיה בודדים? הרי שאצל תינוקות וילדים, כל החששות האלה כפולים ומכופלים, משום שלא הם אלה שבחרו במעבר, הם לא מכירים כלל את המקום החדש (אפילו אם עוברים לדירה אחרת באותו בניין, מבחינתם זה חדש לחלוטין) והכי מלחיץ, שאין להם כלל שליטה על המעבר, על התיזמון ועל המעורבים בו.

 

ברור שכל גיל מביא אתו את החששות שלו, את יכולת ההבנה של המעבר ואת היכולת להפנים אותו, אבל המשותף לכל הילדים הקטנים, זה הצורך בשגרה יציבה. בעולם מוכר ויציב.

 

תינוקות וילדים שיודעים למה לצפות, פחות מופתעים ומראש יותר רגועים.

הפחד מ"התמוטטות העולם" כפי שהכרנו פוחת כשמצפים לשינוי. אגב, גם אצלנו המבוגרים הדבר הזה נכון. ולא מדובר פה רק על מעבר דירה, אלא על הצורך להתכונן מראש לכל שינוי. למשל, מעבר גן, לידת תינוק חדש במשפחה ואפילו טיול גדול, שינוי מקום עבודה של הורה או כל שינוי אחר בחיים.

 

אז מה לעשות בעצם עם מעבר הדירה הצפוי?

 

הכינו את הילדים מראש

בכל גיל, גם אם הילד בן חודש או חודשיים, וגם אם בן 11 או 12 שנים. ספרו להם שאתם משנים בית, משנים מקום מבטחים. שוחחו איתם על המעבר, על ההתרגשות שלכם, ועל החלומות שלכם. שתפו אותם בקבלת החלטות למשל, באיזה צבע ירצו שייצבע החדר, האם ירצו לתלות תמונות או מדבקות קיר, ריהוט מסוים וכו‘.

 

נסו שהמעבר יהיה הדרגתי עד כמה שניתן

קחו אותם לראות את הבית החדש. אפילו אם הוא בשיפוץ או בצביעה (כמובן תוך הקפדות על כללי הבטיחות). שחקו איתם בחדר החדש לדקה אחת או שתיים. מספיק אפילו "משחקי קוקו", שיר קטן, דילוגים והרבה חיוכים. המטרה, שיאספו חוויות חיוביות מהבית החדש. ככל שיהיו חוויות טובות כאלה, הם ירגישו במקום החדש יותר בטוחים משום שהוא יהיה יותר מוכר ועם המון זיכרונות של שימחה.

 

האמת היא, שעבור תינוקות ופעוטות, גם מעבר חדר באותו הבית, למשל מעבר תינוק מחדר ההורים לחדר משלו, הוא חוויה דומה למעבר דירה. בפרט, משום שהיום רוב מרכז חיינו בסלון. גם המשחקים וכל החוויות. בנוסף, לישון עם ההורים זה המצב הרגיל והבטוח. כשעוברים לחדר חדש, הוא אינו מוכר כלל, אין בו לרוב חוויות כייפיות וגם, אין בו את ההורים.

מה לעשות? ממש באותה הדרך, פעם, פעמיים, שלוש ביום למשך דקה אחת או שתיים. היכנסו יחד לחדר החדש, שחקו בכיף, שירו שיר, תקפצו ותשמחו ותצאו. תאספו כמה שיותר חוויות כייפיות מהחדר ואז תהליך המעבר יהפוך להיות קל ונעים בהרבה.

 

מאחלת לכם שינויים טובים ומעברים נעימים!

 

 

על הכותבת:
עדי קורנגולד חיון
אחות, יועצת הנקה ויועצת שינה
מייסדת BaLaOlam , balaolam.co.il

 


עוד באותו נושא

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!