מסיבות יום ההולדת חזרו... ובגדול. הורים רבים מרגישים שאחרי תקופת הקורונה צריך ורצוי לפצות את הילדים, וכל יום הולדת או מפגש חברתי הופכים להפקה מטורפת שלא תבייש את האירוויזון. אבל...

מתכננים יום הולדת? – כך תמנעו טעויות בתכנון!

עם כל הרצון הטוב לשיר "היום יום הולדת" בקולי קולות, אין צורך להרים הפקה ולהשקיע אלפי שקלים בפעילויות, מתנות ועוגות. אפשר בקלות לעשות חגיגה מהנה שלא תשכח עד השנה הבאה, אם זוכרים כמה כללים פשוטים.

 

5 כללים לתכנון מסיבת יום הולדת מהנה:

 

1. מודעות חברתית

אנחנו ב 2021 מה שאומר שהמודעות החברתית בשמים. ככה שאם חשבתם להזמין רק כמה ילדים ולחסוך כמה שקלים, תדעו שמה שנראה לכם טריוויאלי היום יכול לייצר בקלות את החרם של מחר. יום הולדת זה כמו חומוס - או שעושים באהבה או שלא עושים בכלל. האירוע שלכם אמור לייצר שמחה, גיבוש, אווירה של יחד ולא להוות תזכורת כואבת לילדים הפחות אהודים. ההמלצה שלי, תזמינו את כל הכיתה או רק בנים/בנות. הימנעו ככל הניתן מהזמנת רק כמה חברים....זה עלול להתפוצץ לכם בפנים.

 

2. בחירת מקום מתאים

בחירת המקום צריכה להיות מושפעת מכמות הילדים שהוזמנו. לא פעם אני נתקלת בבחירת מקום שלא תואמת את מספר הילדים, את אופי ההפעלה המתוכננת ואת תנאי השטח. כך לדוגמא, יש משפחות שמארגנות יום הולדת בבית ומנסות לדחוס שם את כל הכיתה ואת המפעיל. בסופו של דבר, אין מקום לכולם והתחושה היא צפיפות ודוחק. דוגמא נוספת היא משפחות אשר בוחרות דווקא לחגוג בגינה הציבורית אבל שוכחות לבקש אישור מהעירייה או לבדוק שיש במקום שירותים. במקום כזה, הילדים יכולים להתפזר במרחב הציבורי ולא להתייחס לילד היום הולדת.

 

3. כיבוד לילדים

אני מודה, קשה למצוא את האיזון שבין מעט מדי (2 קערות של חטיפים ו 2 קערות של ביגלה) ובין יותר מדי (צמר גפן מתוק, פופקורן, סוכריות על מקל). ילדים באים ליום ההולדת כדי לחגוג וליהנות ולא בכדי להעלות את רמות הסוכר. לכן, מומלץ לשלב גם פירות וירקות חתוכים (בהתאם לגיל כמובן) כדי להציע לילדים אלטרנטיבה בריאה יותר. תתפלאו לגלות, כי דווקא האוכל הבריא הוא זה שמתחסל ראשון.

 

טיפ לסיום המסיבה: את עוגת יום ההולדת שימרו לסוף וחלקו אותה ביציאה, כך תמנעו מרצפה מרוחה בשוקולד ומועדת להחלקות. גם משקיות ההפתעה אפשר להיפרד לשלום. כבר לא מקובל היום לכלול בהן ממתקים ומתנות שנשברות כבר בדרך הביתה. המודעות בנושא עלתה משמעותית בשנים האחרונות בקרב מרבית ההורים שיחשבו שהסוכרים/שומנים/מלחים שהילדים העמיסו באירוע עצמו מספיקים בהחלט.

 

4. כיבוד להורים

רב ההורים רוצים לשים את הילדים וללכת לשתות קפה בשקט. מעטים ההורים שנשארים במקום, לכן אין טעם להשקיע עבורם במגש סנדוויצ‘ים או פלטת גבינות. הורים לא יאכלו ארוחת ערב כבר בשעה 17.00 אחר הצהריים. הציעו להם כיבוד קל הכולל פירות, מיני מאפה ושתיה חמה אם מתאפשר כמובן. זיכרו, הפשטות מנצחת.

 

5. הפעלה כן או לא?

יש לכם כח, חשק ואנרגיה? תוכלו להפעיל בעצמכם את האורחים ותוך כדי לבדוק שהפיצות מגיעות, לענות להורים, לצלם, להתייחס לאחים הקטנים  - ברכות, אתם גיבורי על!

אבל, אם נושא ההפעלה רחוק מליבכם ואתם מעדיפים להפיל את התיק על מישהו אחר- אין שום בעיה.

 

"עשה ואל תעשה" בבחירת הפעלה ליום הולדת:

* תקציב כללי: הגדירו תקציב לכל צרכי המסיבה ותוודאו שאתם שומרים עליו. אפשר למצוא הפעלה ב 500 שח וב 5000 ₪ ואפילו יותר, השמיים הם הגבול. צריך להבין מתי אומרים איפה עובר הגבול בין הפעלה שמהנה לילדים והפעלה שמוציאה את העיניים להורים.

* הפעלות כפויות: סגרתם על מקום והמפעיל מגיע איתו כעיסקת חבילה? בקשו מהמפעיל לבוא לראות פעילות ואל תתביישו לבקש המלצות. במידה ולא תהיו מרוצים, נסו להביא מפעיל חיצוני. במידה ובעל המקום לא יאפשר זאת, חפשו מקום חדש לחגיגה שלכם.

* בחירה בהפעלה הנכונה: מפעיל מפורסם לא בהכרח יעיד על איכות ההפעלה. לעיתים, כגודל הציפיה גודל האכזבה ומסתבר שדווקא מפעיל ידוע ומפורסם שעושה הרבה רעש בתקשורת, מתגלה כאחד שלא מצליח להחזיק את הילדים. לעומת זאת, דווקא מפעיל שעושה פחות "רעש" יח"צני אבל משקיע את הנשמה באירוע, יכול לרתק את הילדים. כדאי שתצפו בהפעלה מראש לפני שאתם מזמינים אותה, כך לא יהיו לכם הפתעות ביום המסיבה.

* לא חייבים ללכת עם העדר: אם יונתן הזמין קוסם, זה לא אומר שכל הכיתה צריכה לעשות כמובו. קיימים היום אלפי הפעלות המתאימות לגילאים שונים ובנושאים שונים: מאסטר שף, נינג‘ה, חדר בריחה. יש אינסוף רעיונות ולא צריך לשחזר את ההצלחה של מישהו אחר. אני אישית אוהבת להזמין הפעלות אשר מעבירות ערכים טובים לילדים כמו מחזור, חברות וכד‘.

 

לסיכום, אין ספק שחגיגה אחרי תקופת הקורונה ואחרי הריחוק החברתי היא סיבה למסיבה!

אבל אין צורך להשתגע ולהפריז בהפעלה, בכיבוד או במתנות. הילדים יהנו גם ממוזיקה טובה והפתעה קטנה שתגרום להם לחייך.

 

 

על הכותבת:
עינת הולנדר,
בית עם תוכן - הפעלות ייחודיות וערכיות לילדים
https://www.facebook.com/einatmusic

 


עוד באותו נושא

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!