פרוביוטיקה כבר רכשה לה מקום של כבוד בינינו המבוגרים, אך מה בנוגע לתינוקות וילדים, האם גם עבורם היא מומלצת? הנה כל מה שחשוב לדעת.

פרוביוטיקה לילדים ותינוקות: במה היא מסייעת וכיצד ניתן לקבלה?

בני אדם הם יצורים חיים אשר בתורם יכולים לעזור ליצורים חיים אחרים לפרוח. כמו לחיידקים, למשל. המונח "פרוביוטיקה" יכול להישמע לעיתים מעט מאיים עבור משהו טבעי לגמרי: דו-קיום המועיל לשני הצדדים.

 

גם אם עד היום התרגלנו לחשוב על חיידקים כמשהו שלילי הגורם בעיקר למחלות, הרי יש גם כאלו טובים שאינם גורמים למחלות בלבד אלא אף עוזרים לנו למנוע כמה מהן, לעכל את המזון ולשמור על הבריאות. בין בני האדם ואותם החיידקים הטובים מתקיימים יחסים מורכבים – אנחנו מספקים להם סביבה מתאימה למגורים וגם מזון, דרך אותו מזון שאנו צורכים, והם בתורם – מספקים לנו הגנה. חיידקים טובים מגיעים אלינו למעיים ממגוון מקורות, ביניהם: חלב אם, יוגורט, כרוב כבוש, גבינת קוטג‘, קפיר, קמבוצ‘ה ועוד כאשר דרך נוספת להוסיפם לתפריט היומי היא באמצעות נטילת תוספי תזונה ייעודיים, שיבטיחו את כמותם המספקת בגוף בכל עת. ומה בנוגע לצריכתה בקרב תינוקות וילדים?

בשורות הבאות נדון בתרומתה הרבה של הפרוביוטיקה גם לתינוקות וילדים וכיצד בכל זאת, תוכלו לשלבה בקלות בתפריטם היומי.

 

תינוקות, ילדים ופרוביוטיקה

חשבו על שכונה בעיר ומה קורה לה בתקופה של כמה עשרות שנים – האוכלוסייה בה אינה נשארת דומה בכל השלבים. בתחילה, זוגות צעירים, אולי משפחות צעירות, מאכלסות את השכונה. עם השנים, הגיל הממוצע בשכונה עולה ונכנסים שכנים חדשים אשר מביאים עימם רוח שונה. יתכן שעקב מחלות, מלחמות או קשיים כלכליים, הרכב בני השכונה משתנה וודאי הוא ישתנה שוב כאשר תחליט העירייה להשקיע בשיקום או בהכנסת אופי אחר לשכונה.

החיידקים במעיים שלנו דומים באופן מסויים לאותה השכונה. אין מדובר באוכלוסייה סטאטית אלא נהפוך הוא, ישנה דינאמיות רבה באופי ה"תושבים". חיידקי המעיים הטובים ניזונים בעיקר מאותם המזונות שאנו בני האדם צורכים. חיידקים שישרדו מתזונה המבוססת על חלב אם בלבד (או מתחליפיו השונים) לא יהיו אותם אלו אשר ניזונים מתזונה בוגרת יותר של אותם התינוקות.

בדיוק כפי שאין שתי שכונות זהות בהרכב האוכלוסייה שלהן, כך גם נבדלים זה מזה כלל הילדים בהרכב החיידקים השוכנים בבטנם. קיימים לא מעט סוגים של חיידקים טובים וההרכב המדויק משתנה מילד לילד כאשר אלו המגיעים מתוספי תזונה לילדים בפרט, הם אלו אשר הוכחו כיעילים במיוחד למגוון מצבים שונים.

 

חיידקים ואנטיביוטיקה

פרוביוטיקה היא למעשה מתן חיזוק לאותם החיידקים הטובים. במקרים שבהם אוכלוסיית החיידקים במעיים סובלת – למשל אחרי שאנחנו נוטלים אנטיביוטיקה שנלחמת בחיידקים ולא מבחינה בין "טובים" ל"רעים", באה הפרוביוטיקה כדי להשלים את אוכלוסיית החיידקים הטובים שנפגעה ובכך שומרת על כמותם ותפקודם בגוף.

 

איך מתן פרוביוטיקה יכול לעזור לילדים?

פרוביוטיקה הינה חיזוק לסוג מסויים של חיידקים טובים, בפרט לכאלו שנחקרו וידוע מהו תפקידם. חיידקים אלו עוזרים בעיכול המזון ומגינים על המעי מהתיישבותם של כאלו אחרים, מתחרים ורעים, שיכולים לגרום לשלל צרות דוגמת דלקות במעי, כאבי בטן, שלשולים ועוד.

תרומת החיידקים אינה מסתכמת במעי. השפעתם על העיכול וכן התוצרים שהם עצמם מייצרים מחזקים גם את המערכת החיסונית ותורמים לבריאות הכללית של התינוק והילד. שימוש קבוע ומתמשך בתוספי תזונה לילדים הכוללים פרוביוטיקה מותאמת יכולים לסייע ואולי אף למנוע מצבי אלרגיות, לעזור בטיפולים באסתמה וגם בטיפול באחת מהמחלות השכיחות ביותר בילדות – שלשול.

שכיחות הופעת שלשולים, משך השלשול וחומרתו מופחתים בקרב ילדים אשר צורכים פרוביוטיקה על בסיס קבוע. מלבד החיסכון בחיתולים, בימי עבודה מבוזבזים, בתור לרופא ועוד, מתקבלת גם תחושה טובה יותר של התינוק והילד, אשר סובלים מתופעה לא נעימה זו, למשך פחות זמן ובחומרה קלה יותר.

 

צריכת פרוביוטיקה על בסיס קבוע

תוחלת חייו של החיידק אינה ארוכה במיוחד וחיידקים באים והולכים כל הזמן – חלקם מתים ואחרים נולדים או מוצאים את דרכם למעיים ממקור חיצוני. ניתן להעשיר את אוכלוסיית החיידקים הטובים במעיים גם ממקורות טבעיים כמו יוגורט או מתוספים, המכוונים לאכלוס של חיידקים ספציפיים שנבדקו ונמצאו כיעילים בטיפול בבעיות מסוימות כמו שלשולים. מכאן שלשם שימור הרכב אוכלוסיית חיידקים מסוימת, יש לצרוך באופן מתמשך וקבוע פרוביוטיקה לילדים כדי לעזור ולמנוע מצבים אשר עלולים לסכן את הילד.

 

אם כן, נטילת פרוביוטיקה לילדים באופן קבוע מסייעת להתמודד עם שלשולים, במיוחד ממקור נגיפי, עשויה לעזור בהתמודדות עם אלרגיות ועם שלל מחלות שונות אחרות. אמנם היא אינה מונעת את היווצרותן של אותן הבעיות באופן ישיר אך בהחלט תורמת לאוכלוסיית החיידקים הטובים שבתורה, נלחמת באותן תופעות.

ניתן לצרוך פרוביוטיקה ממקורות טבעיים דוגמת יוגורט או דרך תוספים מתאימים לילדים. למינון מדויק, רצוי להתייעץ עם רופא.

 

 

שלכם,

רויטל מור,
צוות אמאבא

 


עוד באותו נושא

מתקשים לישון? המנעו מחשיפה לאור לפני השינה

הפרעות שינה הן בעיה שכיחה באוכלוסייה, כאשר למעלה מרבע מהאוכלוסייה יסבלו מהן במהלך חייהם.

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!