תפרחת חיתולים היא אחת התופעות השכיחות ביותר בתינוקות. היא גורמת לגירוי, לסבל ולפריחה. הנה מספר טיפים ועצות לטיפול נכון ולמניעת תפרחת חיתולים.

10 כללי זהב למניעת תפרחת חיתולים בתינוקות

תפרחת חיתולים היא דלקת של העור המופיעה ב"אזורי החיתול", הישבן, הירכיים הפנימיות ואיברי המין, והיא תופעה נפוצה מאוד, שכשליש מהתינוקות סובלים ממנה.

 

תסמיניה העיקריים של התופעה הם אדמומיות באזורי החיתול עם גוון אדום חזק ולעיתים קילופים של העור. לעיתים על פני הגירוי הזה מתווסף זיהום משני ע"י פטריה או חיידק מה שמחמיר את הסימפטומים. ניתן לראות שתינוק הסובל מתפרחת חיתולים הוא חסר מנוחה בעיקר בזמן החלפת חיתול ולעיתים בוכה כשנוגעים או רוחצים את אזור החיתול".

 

מה שעומד בבסיס הבעיה הנו חיכוך ומגע ממושך בית עור התינוק העדין וההפרשות של החיתול ולרוב זה לא נגרם מתגובה אלרגית של ממש

 

הנה מספר טיפים ועצות להורים כיצד לטפל נכון ואף למניעת תפרחת חיתולים:

 

1) נקו בעדינות את עורו של התינוק

בחרו מוצרים לניקוי העור המותאמים לעורו העדין והפגיע של התינוק: פורמולות היפואלרגניות, מוצרים המבטיחים סבילות לעורו של התינוק. שמני רחצה הם אפשרות מושלמת לשגרת הניקוי היומיומית מאחר שהם עדינים ומרגיעים. אם יש צורך במוצר יעיל נוסף לטיפול בפריחה חמורה, ניתן להאיץ את ההחלמה עם תכשיר ניקוי עדין המנקה ביסודיות את העור. ממליצה להשתמש כמה שפחות במגבונים (כאשר יש פריחה להימנע לחלוטין ממגבונים) ולהשתמש במים וסבון.

אם יש שכבות של משחה שנדבקת לעור, ממליצה לקחת צמר גפן עם שמן ניקוי ולהוריד באמצעותו את עודפי המשחה ולאחר מכן לשטוף במים וסבוך עדין.

 

2) יבשו את העור באמצעות טפיחות עדינות, אל תשפשפו אותו

אחרי שרחצתם את העור בעדינות מידי יום להשתמש במים בטמפרטורה בין 32 ל-34 מעלות צלזיוס. יבשו אותו עם מגבת רכה. טפחו את המגבת על העור מבלי לשפשף אותו כדי למנוע גירוי עקב חיכוך.

 

3) להחליף חיתולים מלוכלכים

החליפו את החיתולים לעתים קרובות כדי למנוע מסמוס (מסרציה – נזק לעור הנגרם מסביבה לחה) שיכול להתרחש במגע עם צואה ושתן. במקרים של פריחה חמורה, מומלץ להחליף את החיתול בלילה אם התינוק מתעורר. במקרים של פריחה קשה יש לתת לעור טיפה זמן להתאוורר ללא חיתול.

 

4) ישבן יבש

בחרו חיתולים סופגים אשר מבודדים ככל האפשר את העור ממגע עם לחות. לרוב אין קשר בין מותג החיתול עצמו לפריחה- אבל כן יש קשר לרטיבות, למידת הספיגה של החיתול ולאופן המגע עם העור.

יש להימנע עד כמה שניתן משימוש במגבונים כאשר יש פריחה באזור החיתול!!!

 

5) תנו לעור לנשום

הימנעו מחיתולים הדוקים מידי וממכנסונים סינתטיים המונעים מהלחות להתאייד. זכרו: גירוי בדרך כלל מצוי בקפלי העור ובאזורים אשר באים במגע עם זיעה או הרטבה.

 

6) השתמשו בתרסיס מטהר

ניתן להשתמש בתרסיס מטהר כדי להרגיע גירויים פוטנציאליים על הרובד החיצוני של עור הישבן של התינוק שלכם לפני מריחת משחת ההחתלה.

 

7) הגנה נוספת

עם כל החלפת חיתול, מרחו משחת החתלה בשכבה עבה על כל אזור הישבן. תפקיד משחת ההחתלה זה בעצם לספוח את ההפרשות, לייבש את העור ולשמש כחיץ מגן בין בעור לבין החיתול.

 

8) שטפו את הידיים שלכם

רחצו את הידיים ביסודיות לפני ואחרי כל החלפת חיתול.

 

9) הקפידו להשתמש באבקת כביסה מתאימה

השתמשו באבקת כביסה היפואלרגנית עדינה עם תכולה נמוכה של חומרים פעילי שטח כדי לכבס את בגדי התינוק ואת כל הבדים והאריגים אשר באים במגע עם עורו של התינוק.

 

10) התייעצו עם רופא עור

במידה ותפרחת החיתולים מחמירה ומתחילה הפרשה או מופיעים פצעונים מדממים. לעיתים יש זיהום משני ע"י פטריה או חיידק ואז עש צורך השילוב תכשירים במרשם רופא. במקרים של פריחה או כטיפול מונע ניתן להשתמש בקרם סיקפלסט המכיל רכיבים אנטיבקטריאלים, פנטנול להרגעה ומסייע לחידוש העור.

 

ולסיום, מומלץ לאמץ שגרת טיפוח המותאמת לעורם הרגיש של תינוקות ובנויה לפי שלושה שלבים: ניקוי, לחות והזנה, שיקום והרגעה.

לניקוי העור בעת הרחצה מומלץ להשתמש בשמן רחצה המקל על התפרחת (דוגמאת ליפיקאר שמן רחצה AP+ שמן רחצה המסייע להשבת הליפידים לעור יבש ומגורה במיוחד להקלה מיידית). לאחר המקלחת יש להזין בלחות את עור התינוק (דוגמאת ליפיקאר באום AP+ קרם גוף מזין לעור יבש בצורה קיצונית. נגד גירויים ותחושת אי נוחות בעור, להקלה מיידית). ולשיקום העור יש למרוח קרם ייעודי המסייע להרגעת העור (דוגמאת  סיקפלאסט באום B5 קרם המסייע לשיקום, הגנה והרגעת עור מגורה, סדוק ומתקלף. סבילות גבוהה, ללא בושם).

 

 

על הכותבת:
ד"ר להבית אקרמן,
מומחית לרפואת עור
יועצת מדעית למותג הדרמו קוסמטיקה לה רוש-פוזהעוד באותו נושא

טיפים לתזונת תאומים ואמהות בהריון לתאומים

אין ספק שהבשורה על הריון עם תאומים משמחת ומרגשת ביותר, ויחד עם זאת מלווה בהמון שאלות.

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!