אחד מסיפורי הגבורה היהודיים הגדולים ביותר הוא סיפור המסע המפרך של יהודי אתיופיה לישראל. למרבה הצער, זהו גם אחד הסיפורים הפחות נלמדים בארץ, דבר שהגיע הזמן לשנות ובהקדם.

יום הזיכרון לנספי עליית אתיופיה

יהודי אתיופיה חיו בגלות, בכפרים מרוחקים ומבודדים, ועל אף שנותקו מארץ הקודש ומכל קשר לעולם היהודי, הם המשיכו במסירות נפש לשמור את מסורת ישראל ותורת משה.

 

במשך שנים היה מאבקם של יהודי אתיופיה כפול: מצד אחד הם נלחמו מול השלטונות המדכאים באתיופיה, ומנגד מול מדינת ישראל שהתקשתה (ועדיין מתקשה) לראות בהם יהודים ולהעלותם ארצה במסגרת חוק השבות. רק בשנות השבעים, לאחר פסק ההלכה החשוב של הרב עובדיה יוסף זצ"ל שהכיר ביהדותם של בני העדה, הסכים ראש הממשלה דאז, מנחם בגין, להבאתם ארצה.

 

וכך יצאו אלפי יהודים ברגל מביתם שבאתיופיה, הלכו עד סודאן, משם לאירופה ובסוף לישראל. חלקם נאספו על ידי כלי שיט של חיל הים או על ידי מטוסי חיל האויר שהעלו אותם ארצה במסגרת מבצע משה, אך אז ביטלו הסודאנים את הסכמתם לנחיתת מטוסים בתחומם ואלפי יהודים נותרו מאחור. כדי להמשיך בדרכם לירושלים הם נאלצו לבקש את עזרתם של מורי דרך, שלפעמים נטשו אותם אחרי שלקחו את כספם ולפעמים אף הרגו אותם. הניצולים נאלצו ללכת ברגל, במסלולים קשים ומסוכנים. חלקם מתו בדרך מעייפות, רעב ומחלות, נרצחו על ידי שודדים או נתפסו על ידי חיילים סודאניים שהכניסו אותם למחנות פליטים בהם התנאים היו איומים, לא היה מספיק מזון, מים או טיפול רפואי, הם היו חשופים להתעללות, ורבים לא שרדו.

 

יום הזיכרון לנספי עליית אתיופיה נקבע ליום ירושלים, כ"ח באייר.

 

נקודות לשיח עם ילדים:

* הסיבות לעליה לארץ ישראל.

* גלי העליה השונים ארצה.

* מאפייניה הייחודיים של העליה מאתיופיה.

* דמיון ושוני בין בני אדם.

* מהי גזענות?

* קבלת האחר כשווה ערך.

 

הדבר החשוב ביותר שעלינו להסביר לילדים, בכל גיל, הוא שכולנו, לא משנה מהיכן הגענו, כולנו בני אדם.

 

 

על הכותבת:
נורית פלג וולברג,
סופרת ופעילה חברתית

 


עוד באותו נושא

החלטות לשנה החדשה

החלטות לשנה החדשה הן עניין משפחתי שיכול לכלול את הילדים והזדמנות נהדרת לקבל החלטות כמשפחה.

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!