ל"ג בעומר הגיע וכולנו מחכים בשקיקה לישיבה ליד המדורה, לפטפוט, לנשנוש מרשמלו ותפוחי אדמה מפוחמים, לפעילויות כייפיות ולמשחקים שיתופיים.

ל"ג בעומר – חג השיתוף! רעיונות למשחקים מסביב למדורה

ל"ג בעומר, עם הקומזיץ, המרשמלו, תפוחי האדמה והישיבה מסביב למדורה, בהחלט יכול להיחשב כחג משתף, שבו כולם נהנים עם כולם, כולל החבר שבדרך כלל נחשב לקצת פחות מקובל.

 

הנה כמה רעיונות למשחקי חברה המתאימים לל"ג בעומר ומסייעים לשיתופים בחברה:

1) משחק אסוציאציות

משחק פשוט וכייפי, בעיקר כשמשחקים הרבה ילדים ביחד.

איך משחקים? ילד אחד מתחיל ואומר מילה העוברות לו בראש, זה שלידו אומר את המילה הראשונה שהוא חושב עליה, בהקשר למילה הנאמרה קודם. למשל: המילה הראשונה שנאמרה היתה "אש", אחריה "מים", וככה הלאה וכולם משתתפים.

 

2) תחרות סיפורים דמיוניים

המשחק שהכי מתאים לשחק מסביב למדורה.

איך משחקים? על כל ילד מסביב למדורה לספר סיפור דמיוני קצר. הילד שמצליח הכי לעניין את חבריו מקבל תפוח אדמה. כמובן שמומלץ לקשר את הסיפורים לבר כוכבא ובכלל ל"ג בעומר.

 

3) סיפור בהמשכים

לאחר שכל ילד מסביב למדורה הגה סיפור קצר שאולי גם הצליח להפחיד את הילדים... על אחד הילדים להגות פתיחה של סיפור שחל בל"ג בעומר, ובכך לפתוח במשחק סיפור בהמשכים.

איך משחקים? אחרי שאחד הילדים מספר התחלה קצרה לסיפור, הילד שאחריו צריך להמשיך את הסיפור, וכן הלאה עד שזה שהתחיל את הסיפור מסיים אותו. פעילות משתפת עם הרבה דמיון וכייפית במיוחד.

 

4) "אני מביא למדורה"

משחק זכרון כייפי שיכול להיות מאוד משעשע.

איך משחקים? הילד הראשון אומר מה הוא מביא למדורה, למשל "תפוח אדמה". הילד הבא צריך "להביא" פריט נוסף. עליו לזכור את הפריט הקודם, תפוח האדמה, ולהוסיף פריט משלו. למשל, קרש. כך שלמעשה הוא צריך להגיד "תפוח אדמה וקרש". הילד שאחריו צריך לזכור את שני הפריטים הקודמים ולהגיד פריט נוסף וכך הלאה. הראשון ששוכח להגיד את אחד הפריטים – יוצא מהמשחק.

 

5) מעשה טוב

משחק כייפי עם פן חינוכי.

איך משחקים? כל ילד צריך לספר על מעשה טוב שעשה בשנה האחרונה. זה יכול להיות משהו כמו לעזור לזקנה לחצות את הכביש, לסלוח לאח הקטן שלו וכו‘. הילדים ישמעו על מעשים טובים ויבינו איך הם אמורים להתנהג. אולי פחות קשור ספציפית לל"ג בעומר, אבל כולל בהחלט שיתופיות וחברות.

 

6) חבילה עוברת

משחק מוכר וחביב שכולנו מכירים ואוהבים.

איך משחקים? מעבירים חבילה של פתקים מילד לילד, בכל פתק כתובה פעילות, כמו: עבור לשבת ליד החבר הכי טוב שלך, או תעביר את החבילה לילד הקטן ביותר מסביב למדורה, וכך הלאה, עד שמסתיימות כל המשימות ומגיעים לפרס. זה יכול להיות חטיף, שוקולד, יויו ועוד.

 

אלה רק מעט מן הפעילויות האפשריות מסביב למדורה, שהן גם מהנות וגם מסייעות לחזק חברויות ושיתוף חברתי, שישרת את הילדים למשך זמן רב.

בין הפעילויות והמשחקים כמובן אפשר גם לשיר שירי ל"ג בעומר, לאכול ולהנות מכל רגע.

 

 

חג שמח!

 

 

על הכותבת:
נורית פלג וולברג,
סופרת ופעילה חברתית

 


עוד באותו נושא

חופשה בחו"ל עם הילדים

שמש, ים וחול. אלה עשויים להיות הדברים שאנחנו מחכים להם בחופשה הבאה שלנו. אבל הילדים שלנו...

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!