אמנם הם הילדים שלנו ואנחנו הכי אוהבים אותם בעולם, אבל כשאין שגרה, אין מושג מתי חוזרים לשגרה, בנוסף ההורים צריכים לעבוד, והכל ביחד יוצר בלגן גדול. מה עושים?

משחקי קופסא: זמן סגר – זמן משחקים

אחת הדרכים להעביר את הזמן המשפחתי ביחד, בצורה שגם מלמדת ומקדמת, גם מייצרת שיח משותף על המצב ובכלל, וגם מעבירה זמן איכות משותף הוא משחקי קופסא ומשחקי קלפים.

אם הילדים קטנים אפשר לשחק איתם ביחד, ואם הילדים גדולים אפשר להציע להם מגוון משחקים שישחקו ביניהם ובהפסקת קפה לשבת איתם ולהצטרף למשחק.

 

קודם כל: להחליט על סוג המשחק

לפני שאתם פותחים משחק על השטיח ומזמינים את הילדים לשחק או שהם רצים לחדר וחוזרים עם חפיסת קלפים, החליטו מראש איזה משחק משחקים. כל משחק הוא אחר ולא תמיד יש כוח לשחק משחקי מזל או משחקי חשיבה ולכן צריך להתאים את סוג המשחק לגיל הילדים, למצב רוח שלהם וליכולת ההבנה שלהם.

יש משחקים שמבוססים לגמרי על מזל כמו משחק קלפים מלחמה או מלך הפלאפל, יש משחקים שמבוססים על מזל בשילוב מיומנות כמו חתחתול, טאקי ומשחק הזיכרון ויש משחקים שמבוססים לגמרי על למידה ויישום של מיומנויות כמו שחמט ודמקה.

כדאי לבחור משחק שמתאים לכל הילדים או לשחק בתורות וכמובן להחליט ביחד איזה סוג משחק משחקים ולעדכן את כולם.

 

לפני שמתחילים לשחק

רגע לפני שטורפים את הקלפים או זורקים את הקובייה חשוב להתכונן למשחק. כל משחק דורש הכנה כדי שלא תהיינה הפתעות לא נעימות באמצע כמו חוקים שלא ידענו עליהם או ילד שנעלב ולא רוצה להמשיך לשחק.

חשוב לעבור על החוקים ולתאם ציפיות, יש לא מעט משחקים שיש בהם חוקים שונים או שיש ילדים שמוותרים על חלק מהחוקים, חשוב להחליט מה הם החוקים שמוסכמים על כולם ועל אילו מוותרים לפני שמתחילים לשחק. כמו כן כדאי להחליט מתי עוצרים את המשחק בשביל הפסקה, למשל אם ילד אחד מתעצבן או נעלב, ומתי מפסיקים לחלוטין, למשל אם ילד אחד מתעצבן ומעיף את לוח המשחק. עדיף ללמוד לזהות את הרגעים האלה לפני ובמקום שיגיע למצב כזה שהוא חוויה לא נעימה עבורו ואף הרסנית ובמקום שיכעסו עליו אז חשוב להתכוונן ולזהות את הרגעים שלפני, לסמן לו אותם ולחבר עבורו ולסיים את המשחק ממקום מבין ומרגיע ולא מקום הורס, מתפרץ וכועס. ככל שהחוקים של המשחק לפני ובמהלכו ברורים יותר ככה המשחק יתחיל רגוע יותר וכל המשתתפים ידעו למה לצפות.

 

משחקי קופסא ומשחקי קלפים משותפים יכולים להוות חוויה משפחתית כיפית ומלמדת אבל הם גם יכולים להיות מקור גדול לתסכול של הילדים- לחכות בסבלנות כל אחד לתורו, לחשוב על המהלך בכל תור ולשים לב למהלכים של שאר משתתפי המשחק. לא כל הילדים יודעים לקבל הפסד ולכן זה שלב שצריך לעבוד עליו עוד לפני שמתחילים לשחק או לעצור את המשחק באמצע אם רואים שזה מוביל לסיום לא נעים.

עבור ההורים זו הזדמנות נהדרת לא רק לשבת עם הילדים ולבלות איתם אלא לעורר שיח (יש הרבה משחקי קופסא שמטרתם לעורר שיח וקשר בין המשתתפים) ולדובב אותם לדבר על נושאים שלרוב לא יוצא לדבר עליהם ביום יום.

 

 

על הכותב:
טל סגולי
מטפל באמנות

 


עוד באותו נושא

מה כל כך מפחיד בלהיות בבית עם הילדים?

מיד עם הגיען של ההנחיות על סגירת הגנים ובתי הספר התחילו בכל קבוצות ההורים שאלות בנושא מה לעשות עם הילדים בבית...

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!