כמאמנת אישית וכלכלית אני מלווה משפחות שאחד מבני הבית מתמודד עם אתגרי הקשב והריכוז. מהם האתגרים המיוחדים להם ומה אפשר לעשות? קראו בהמשך!

מה הקשר בין אתגרי קשב וריכוז ל... כסף?

כ- 70 אחוז מלקויי הקשב מדווחים וחווים קושי ואתגר בהתנהלות כלכלית כתוצאה מאימפולסיביות בקניות. הכל אצלם כאן ועכשיו. קשה להם עם תכנון לטווח הרחוק, ניהול הכסף וחשבון הבנק, בניית תקציב ועמידה בו. הם נוטים לדחות מטלות, לשלם קנסות ועוד.

כסף, כסף, כסף - מי לא רוצה עוד כסף. אז איך זה שהכסף נופל לי מהידיים?

 

נתחיל בשבירת כמה מיתוסים על כסף שרובנו גדלנו עליהם:

 

1. אנחנו לא מבינים כלום בניהול כסף, ניהול כסף זה למקצוענים.

המציאות של היום תפסה אותנו לא מוכנים ולמדנו שאף אחד לא יכול להרשות לעצמו שלא לדעת איך לנהל את הכסף שלו. חייבים לנהל מעקב אחרי הכנסות וההוצאות, חייבים לבנות תקציב מותאם לערכים ולרצונות של כל משפחה בהתאם ליכולות ולצרכים וכמובן עמידה בו, כל אדם וזוג המנהל משק בית משותף חייבים להיות מעורבים בניהול הכספים.

 

2. עושר מביא לאושר.

עושר פיזי לא מביא לאושר פנימי, הכסף הוא האמצעי לא המטרה. לכן חשוב לדעת איך לנהל את הכסף שלנו, לקחת החלטה אחריות ושליטה איך להקטין את הוצאות ואיך להגדיל את ההכנסות, האושר הפנימי תלוי בגישת השפע כאשר גישת השפע מדברת על שפע בכל רובד בחיים שלנו ולא רק בכסף, כאשר יש לי שפע בזוגיות, שפע במערכות יחסים שפע בתעסוקה, ברגע שנחווה מימוש עצמי זה יהפוך אותנו למאושרים, והכסף הוא בונוס שבהחלט יגרום לנו להיות בשלווה ללא חשש מהטלפון מהבנק. כך החיים יהיו יותר רגועים.

 

3. צריך לעבוד קשה בשביל כסף

האומנם? זהו מיתוס בלבד. לא צריך לעבוד קשה, אלא לעבוד חכם. מה הכוונה? לעבוד חכם אומר לקבל החלטות חכמות, לתכנן מטרות מדויקות, לחשוב לטווח הארוך ולפעול באופן מודע ומושכל, אנשים מצליחנים הם אנשים שלא המזל ולא הפוקס פעלו עבורם, אלו אנשים שאינם מקווים שדברים יצליחו רק כי הם עובדים עליהם קשה, אלא משקיעים בלמידה ובתכנון ובהגדרות פעולות, הם עובדים על פי יעדים, חזון אישי ועסקי, אלו אנשים שצומחים ומתפתחים ובכך הם מגדילים את הסיכוי לכך שבאמת יצליחו להשיג את המטרות שלהם.

 

4. השקעות זה דבר מסוכן

חשוב לציין שצריך להתייעץ עם גורם מומחה בתחום ההשקעות מכוון שהשקעות כשלעצמן כרוכות בסיכונים, אבל אם אנחנו לומדים מבינים ונעזרים באנשי מקצוע אין סיבה לחשוש מטבילת רגל (או קפיצת ראש) בתחום. ניהול תיק השקעות הוא ריצה למרחקים ארוכים, ועל פי הסטטיסטיקה לאורך השנים התשואה המניבה ביותר היא באמצעות השקעות, לפעמים בלי סיכון אין סיכוי.

 

5. לא משתלם לחסוך בסכומים קטנים

חיסכון קטן טוב מהיעדר חיסכון בכלל. יש חשיבות עצומה בחיסכון לטווח רחוק וככל שמתחילים מוקדם יותר כמובן מצליחים להנות מתשואות יפות שמתווספות על הכסף מרבית דרבית, על מנת לחסוך צריך מטרה מוגדרת כגון קניית נכסים, חופשה משפחתית, שיפוץ הבית או כל מטרה אחרת, זה ייתן מוטיבציה לחיסכון ובכך אני אנהל את הכסף שלי ואני פועלת הפוך כלומר אני אקנה רק מתי שיש לי את הכסף ולא אצטרך לקחת הלוואה או בהתחייבות לתשלומים.

 

אז איך נשמור שהכסף לא ייפול לנו מהידיים? לפני מסע קניות נשאל את עצמנו את חמש השאלות הבאות:

1. האם אני קונה את מה שאני צריכה, או את מה שאני רוצה?

2. האם יש לי את הכסף בשביל לקנות את המוצר?

3. האם המוצר בתקציב שלי?

4. האם אני יכולה לוותר על המוצר, או שאני חייבת אותו?

5. מה אני יכולה לקנות במקום? למשל: אם אני רגילה לקנות קפה ומאפה כל יום לפני העבודה שעולה 27 ₪, בשנה הסכום המצטבר יהיה 7,128 ₪. מה אני יכולה לקנות במקום?

 

חשוב לבנות תקציב מותאם למשפחה, לחלק את עוגת הכסף המשפחתית לסעיפים ולרשום סכום עבור כל פלח מהעוגה ובכך לא לחרוג ממנה, זה נותן את המסגרת ואת גבול האפשרויות של המשפחה שלי- אני אחראית ולא חורגת!

וכמובן הכי חשוב להפריש סכום קטן כגדול עבור חיסכון לטווח רחוק זה יאפשר לממש את המטרות החשובות באמת בחיים.

 

חושבים אחרת - פועלים אחרת - מקבלים תוצאה אחרת. הכל אפשרי!

 

 

על הכותבת:
נאוה מרום - אימון אישי וכלכלי
לעמוד הפייסבוק


עוד באותו נושא

טיפים כלכליים להתמודדות בימי קורונה

הקורונה הביאה חוסר ודאות כלכלית כמעט לכל בית בישראל. מה חשוב לדעת על הפנסיה והביטוחים שלנו בתקופת חל"ת, כיצד אפשר לחסוך ומתי אם בכלל כדאי לקחת הלוואה?

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!