כהורים, מרביתנו מגיעים להדרכה הורית כאשר אנו חשים במצוקה מסוימת. אבל מהי באמת מטרתה של הדרכת הורים?

הדרכה הורית – איך זה עובד?

מרביתנו ניגשים להדרכה הורית כאשר אנו חשים מצוקה מסוימת. לא בהכרח שהבית צריך להיות הפוך לחלוטין או מלווה בצרחות, בכי ודמעות. לעתים די בכך שהילד לא יסכים להתקלח או יסרב בתוקף לבוא לשולחן האוכל, כדי שנבקש לרכוש כלים להתמודדות, ולשינוי התנהגותי.

שינוי התנהגותי אמרנו? ובכן כאן טמון המפתח להצלחה, ועליו נדון בהרחבה.

 

מהי מטרתה של הדרכת הורים?

גם אם נהיה הקשוחים באדם, הרי שילדינו עדיין ידעו לעשות לנו "בית ספר".

אנחנו יכולים להרים את הטון, להסתובב בבית במבט עצבני ולפקוד עליהם לגשת לשולחן האוכל כיוון שארוחת הצהריים מוכנה. והם בשלהם – יגידו לנו לא, יתעלמו או אולי יתמהמהו. באמת יש לנו מה לעשות בנידון? מהקרב הזה נצא בעיקר מותשים, וייתכן שאפילו שני הצדדים יחושו בעלבון רב.

מטרתה של הדרכה הורית, אם כן, לעודד התנהגות אחרת מצד ילדינו. קשה מאוד עד בלתי אפשרי לפקוד עליהם להתנהג בצורה שונה, ובדיוק לשם כך ההדרכה נועדה.

 

ואם לרגע נעצור ונחשוב על האבסורד המתבקש: הרי שלמוסדות לימוד ולמקומות עבודה, כולנו צריכים להציג תעודות קודמות, הישגים או ניסיון רלוונטי. ולהורות? כאן ביום בהיר אחד אנו נכנסים לפתע לתפקיד חדש וככל הנראה המאתגר מכולם. בלי הכנה ובלי תנאי קבלה.

הדרכה הורית היא לא הודאה בכישלון או הרמת ידיים, אלא הנכונות שלנו לפעמים לקבל כלים שיעזרו לנו להתמודד ולשנות לחיוב את ההווי שבבית.

 

איך ניגשים אל המלאכה?

שאלת השאלות – מה עלינו לעשות?

אז חשוב שנבין כלל משמעותי בהדרכה להורים: את התנהגותם של ילדינו, יהיה קשה מאוד לשנות, אך את התנהגותנו אנו? כמבוגרים האחראיים, יש לנו את האפשרות לשנות גישה או לפחות להיכנס לדמות שנוהגת בצורה שונה.

בהדרכות ההורים שאני מקיים, הגישה שלי היא שדרך שינוי באופן התגובה שלנו, כך התנהגותם של ילדינו תשתנה.

אדגים: נניח ואנחנו רוצים שילדנו מסרב לנקות את החדר שלו בתוקף. אנחנו יכולים לצעוק, אנחנו יכולים להתעצבן. אך כאן רק גררנו אנטיגוניזם מצדו.

במקרה שכזה כדאי שנשנה את אופן התגובה. לא נצעק, לא נתעצבן. נגיד לו בצורה ברורה (וסמכו עלי, ילדים הם מבוגרים קטנים, חכמים יותר מאתנו המבוגרים) – כמו שאתה לא מוכן לעשות משהו שהוא חובה בבית, ככה גם זה ישפיע על הזכויות שלך. מעכשיו אין דמי כיס שבועיים/ חודשיים וכיוצא בכך.

לא צעקתם, אמרתם והייתם רגועים. הילד בוכה או מתרגז? הראו לו אמפתיה והסבירו לו שאתם מבינים, אבל הוא צריך לדעת שיש לו גם חובות.

הילדים לומדים יותר מחוויה מאשר ממילים. ברגע שילדכם יראה שהוא רק מפסיד מהתנהגותו, דרך התגובה שלכם, ככה הוא ישנה אותה. הוא יודע מה טוב לו בדיוק כמונו.

 

הדרכת הורים – בכל מצב?

זה נורא משתנה ותלוי בנסיבות השונות.

הדרכות הורים הן כלי נהדר גם למצבים "פשוטים" בהם אנחנו מתמודדים עם אתגרים שונים מול ילדינו, והדרכות יכולות גם להידרש ולספק מענה למצבים מורכבים יותר דוגמת התמודדות עם ילד היפר אקטיבי, או ילד עם ADHD, התמודדות עם גיל ההתבגרות (למשל גילוי שהילד מעשן) ועוד.

במקרים קשים יותר, מורכבים או יוצאי דופן דוגמת אלימות במשפחה, הרי שיועץ הורים אולי הוא לא הכתובת הישירה, אך הוא יידע להכווין אתכם לאנשי מקצוע ולדייק את הצעדים שעליכם לעשות.

 

 

על הכותב:

נכתב בשיתוף עם רון שמעוני הדרכת הורים לתינוקות, ילדים ובני נוער

 


עוד באותו נושא

כיצד לחנך ילדים לסבלנות מגיל צעיר?

כיצד נלמד מגיל צעיר סבלנות, רוגע, התמודדות עם כעסים ודחיית סיפוקים? ובמה פענוח ציורי ילדים יכול לסייע לנו?

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!