בגיל צעיר מאד, ילדים שמחים ואוהבים לעזור בבית. אבל במקרים רבים ככל שהילד גדל הרצון לעזור חולף. למה זה קורה ומה אפשר לעשות? קראו.

ילד שעוזר בבית זה לא חלום!

כולנו רוצים להרגיש חשובים ונחוצים, וכך גם ילדים, אפילו מגיל צעיר מאוד. אבל מה קורה כשהילד רוצה לעזור? מיד אנחנו גוערים בו ומזנקים לעברו בקריאת לא! זה מסוכן! זה יכול להישבר או אתה תיפצע.

כך, לעיתים קרובות אנחנו מחלישים את סקרנות הילד לנסות דברים בעצמו ומדחיקים את הצורך שלו לקחת חלק במטלות הבית ולעזור. בתכל‘ס, הכוונה הטובה שלנו למנוע ממנו פציעה גורמת לסירוס ולפגיעה בעצמאות שלו וזה בכלל לא משנה שהכוונה שלנו הייתה טובה.

 

אז למה ילדים לא עוזרים בבית?

שלוש הסיבות העיקריות נובעות מההתנהגות שלנו: אנחנו מעבירים ביקורת או חוסר שביעות רצון מהדרך שבה ביצעו את המשימה, אנחנו לא מאפשרים להם לעזור ולא נותנים להם לבחור במה לעזור.

אבל מה שתלוי בנו – הוא בר שינוי.

כשהבן שלי היה בן שבע, הוא ביקש שהתפקיד שלו בבית יהיה למלא את קנקן המים ולמזוג לכולנו מים בזמן הארוחה. בפעמים הראשונות הוא עשה את זה מצוין, עד שפעם אחת המים נשפכו, ואנחנו בחוסר תשומת לב - הערנו לו. למה? כי באותו הרגע התרכזנו בכישלון היחיד ולא בהצלחות העבר שלו. מאותו הרגע הוא הודיע שיותר הוא לא מוזג לנו מים, כי הוא "לא טוב בזה". בארוחות הבאות ניסינו לשכנע אותו למלא את תפקידו כמוזג המים המשפחתי, אבל הוא היה נצור בעמדתו ולא הסכים. הפחד שלו מכישלון נוסף ומהתגובה שלנו, עצרו אותו מלקחת חלק. אם היינו מתייחסים אליו בסלחנות, ללא צעקות ומציינים בפניו את הצלחות העבר, העניין היה עובר בשקט והוא היה ממשיך למלא את הקנקן.

 

טעויות או לא להיות

אם נאפשר לילדים לטעות מבלי שנכעס ונגיב בהבנה ותמיכה, הם ילמדו שזה לגיטימי לטעות, שכל אחד יכול לטעות ובעיקר שטעויות (ברובן) אפשר לתקן.

כן, ניסוי וטעיה היא שיטת למידה עתיקת יומין והילדים שלנו חווים אותה מאז שיצאו מהרחם. אז למה לעצור את הלמידה ולא להפוך אותה ללמידה תחת הדרכה והשגחה?

אם נשכיל לבחור יחד עם הילדים את המטלות בבית שהם רוצים לבצע, נדריך אותם, נכוון אותם ונתקן אותם בצורה נעימה אך סמכותית הם ירצו לקחת חלק יותר גדול בסידור וארגון הבית.

 

כל אחד והדרך שלו

בואו נודה על האמת, כל אחד מאיתנו אוהב לעשות דברים בדרך שלו, ולעומת זאת יש דברים שאנחנו לא אוהבים לעשות.

לי למשל מאוד חשוב לסדר את הבגדים הנקיים בארון ואני לא אוהבת כשאחרים עושים את זה עבורי – יש לי את השיטות שלי לסידור הארון כך שאמצא במהירות ובקלות כל פריט לבוש.

הילדים שלנו אותו דבר. אם נבקש מהם לסדר את החדר, ברור שהם יעשו את זה אבל לא לשביעות רצוננו כי סדר של מבוגרים הוא לא אותו סדר של ילדים. עבור הילדים לדחוף את כל הספרים על המדף, ואת המכוניות בקופסא - זה חדר מסודר, לעומתכם שתרצו את הספרים עומדים לפי הגובה ואת המכוניות במגירה.

כדי למנוע טעויות ואי הבנות שיובילו למריבות, חשוב שתעשו תיאום ציפיות.

אל תאמרו לילדים סדרו את החדר – זוהי דרישה אמורפית ולא ברורה. תנו להם הוראות מדויקות היכן לשים כל משחק וכל צעצוע. ככל תבינו שהחדר שלהם הוא הממלכה שלהם ובממלכה שלהם הם המחליטים היחידים, כך תוכלו לבחור את המלחמות שלכם ולהחליט האם שווה לכם להתעקש על צעצוע שנמצא במקום שפחות נוח לכם.

 

תעריכו את מה שיש

הרבה פעמים הילדים עוזרים לנו, אבל אנחנו פשוט עסוקים ולא רואים את זה. הרבה פעמים אנחנו פשוט רגילים שהם עושים משהו ולא מעריכים אותו ובגלל שהם לא מקבלים את ההקרה מאיתנו הם לא יוזמים לקיחת אחריות על מטלות אחרות בבית.

לדוגמא, נערה מתבגרת שלוקחת בכל יום את אחותה הקטנה אל הגן ואוספת אותה מהגן ולא תזכה לתודה מההורים על העזרה – לא תרצה לעשות עוד מטלות כי היא כבר לוקחת את אחותה אל הגן ומהגן. אם ההורים של אותה מתבגרת היו אומרים לה: "את יודעת שאת מאוד עוזרת לנו, ואנחנו מעריכים אותך שאת לא הולכת לחברות כדי לאסוף את אחותך", היא היתה מרגישה שרואים אותה, שהיא חשובה להורים לא פחות מהאחות הקטנה והיתה מיוזמתה עושה מטלות נוספות.

 

אז חשוב לפתוח את העיניים ולראות את מה שמונח מתחת לאף שלכם, לרב ההורים זו פשוט הפתעה כשהם מגלים כמה הם פספסו כשלא הסתכלו על הילד שלהם. וכן, אנחנו כהורים מפספסים הרבה מאוד אם אנחנו לא מסתכלים על הילדים שלנו באמת מתוך אהבה, חמלה ודאגה.

 

בספרי "בשביל הסמכו"ת" שיראה אור בקרוב תוכלו למצוא טכניקות וכלים נוספים ששיעזרו לכם לראות את הילדים שלכם באור אחר כך שתוכלו להפוך את ההורות שלכם לסמכותית יותר, מעצימה יותר, מנהיגה יותר ובעיקר פשוטה יותר.

 

 

על הכותבת:
דורית חרמון,
מנחת הורים וצוותי חינוך,
מפתחת שיטת הסמכו"ת
לרכישת הספר  https://bit.ly/3gyVtRi
להצטרפות לקהילת הורות שפויה זה אפשרי https://www.facebook.com/groups/1490449927778990/

 


עוד באותו נושא

מנהיגות הורית על רגל אחת

גישת ההתנגדות הלא-אלימה או הסמכות החדשה זכתה לתהודה חיובית בעולם כולו. הסיבה נעוצה אולי בכך שהגישה מצליחה לענות על האתגר העיקרי להורים בימינו.

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!