בשלב כלשהו כל אמא צריכה לשוחח עם בתה על המחזור החודשי, ולמרות שאימהות רבות מוצאות את זה מביך וקשה, מדובר בנושא חשוב מאד. כך תעשי את זה נכון.

הילדה מתבגרת? כך תסבירי לה על המחזור החודשי

בין אם מדובר בילדות או בנערות, רמת הידע והמוכנות הרגשית לנושא המחזור החודשי, הוסת, נע בקשת רחבה למדי. יש את אלה שבקיאות ומבינות, אלה שנגעלות, אלה שיודעות ממש מעט או מקבלות מידע מעוות לגמרי, ויש גם את אלה שמבוהלות או נבוכות.

 

מומלץ לדבר עם הבת שלך עוד טרם קבלת המחזור או כאשר היא מקבלת אותו בפעם הראשונה, היא כדי להעביר לה את כל המידע בצורה נכונה ותקינה וגם בכדי לדעת שהיא מתפתחת בצורה תקינה.

 

כמה דגשים חשובים בנושא הוסת

* לרוב הוסת תגיע כשנה וחצי אחרי הסימנים הראשונים להתבגרות- הפרשות, הופעת ניצנים של שדיים, שיעור בגוף (לרוב יותר בולט בשפם וברגליים בתור התחלה ובהמשך בית שחי וערווה).

* הגיל הממוצע לקבלת הוסת נע בין 12-14 אך ישנן נערות שמקבלות כבר בגיל 10 או מאוחר יותר בגיל 16. לרוב בת תקבל את הוסת הראשונה סביב אותו הגיל בו אמא שלה קיבלה את הוסת הראשונה.

* אורך הוסת הממוצע הוא בין 3-5 ימים אך יכול להיות קצר יותר וארוך יותר, וכן עוצמת הדימום משתנה גם היא בין אחת לאחת.

* אצל רוב הבנות הוסת אינה סדירה בשנתיים הראשונות.

* לרוב נערות סובלות יותר מנשים מכאבים בזמן הוסת.

 

מה חשוב להעביר בשיחה עם הבת שלך?

בתור התחלה אומר שהדבר החשוב הוא להדגיש את החלקים הטובים, הנעימים והחשובים שבקבלת הוסת.

לפתוח בהתרגשות, בהבהרה שמדובר באירוע חשוב, בריא! שמעניק סימן ליכולת הגוף להתפתח בצורה תקינה, להתבגר ובהמשך להביא ילדים לעולם.

חשוב לומר שהוסת (הדימום עצמו) אינו כואב. הדימום הזה אינו כמו דימום של פציעה. יותר מזה הדימום הזה הוא סימן ליכולת הגוף להעניק ריפוד חמים ונעים בתוך הרחם לתינוק שאמור היה להגיע. אבל בגלל שלא הגיע תינוק אז אין צורך בריפוד הזה והוא יוצא הגוף שלנו.

 

זו הזדמנות נהדרת לוודא עם הבת שלך מה וכמה היא יודעת על יחסי מין!

לא כל נערה יודעת ומבינה בדיוק את ההשלכות של יחסי מין ומודעת לעובדה שישנן גם דרכים לא טבעיות להיכנס להריון, וחלקן גם לא מקשרות את הופעתו של המחזור החודשי באופן תקין לכניסה להריון ולכן חשוב לעשות להן סדר.

 

חשוב להגיד לה שאומנם קבלת הוסת עצמה לא כואבת אך ישנן תופעות שונות שיכולות להתלוות אליה וגם הן משתנות מפעם לפעם ומאחת לאחת. אצל חלק יופיעו כאבים בגב או בבטן- אותם אפשרי להסביר אותם בהתחלה כהתכווצות של הרחם על מנת להוציא את הרירית- הריפוד של הרחם, ולאחר מכן כיווץ כלי הדם על מנת לעצור את הדימום.

תופעות נוספות שאולי ירגישו הן חולשה, מצבי רוח (כמו עצבנות, עצבות) רעב פתאומי וחשקים מוזרים, נפיחות בבטן, שלשולים, בחילות, הקאות. אמנם מדובר בתופעות לא נעימות אך זה אומר שהגוף פועל בצורה תקינה, וישנן דרכים להקל על הכאב. ניתן ליטול משככי כאבים, להתייעץ עם רופא/ת נשים לצורך נטילת גלולות מסוימות שמקלות על תופעות הלוואי, או להיעזר ברפואה משלימה כמו דיקור סיני, רייקי ותרופות על בסיס צמחים טבעיים שנועדו להקלה על הכאב.

 

השיחה הראשונה על המחזור החודשי

חשוב שהשיחה תעשה עם דמות שנוח לה להקשיב לה ולשאול אותה שאלות. אם זו את זה מעולה ואם זו אחות או מישהי מבוגרת אחרת זה גם טוב- העיקר שהילדה תרגיש חופשי גם לקבל מידע וגם לשאול אם משהו לא ברור.

חשוב לבדוק מה היא יודעת על הנושא ומאיפה היא קיבלה את המידע בכדי לדעת עם מי היא מתייעצת ומה היא קוראת. במידה ומדובר במידע מוטעה לגמרי אז חשוב לעשות לה סדר ולהסביר לה למה לא להסתמך על המקור הזה.

 

הנגישי בפניה את כל אמצעי המניעה ההיגיינה האפשריים והקיימים- התחבושות, הטמפון, הגביעונית, התחבושות הרב פעמיות. תוכלי להגיד כמובן את דעתך לגבי כל אחת מהאפשרויות גם מבחינת גיל הילדה וגם מבחינת הניסיון האישי שלך. אני מציעה להראות את מגוון האפשרויות ולבחון יחד עם הילדה מה נראה לה שיהיה לה הכי נוח ובנוסף כדי שתדע שבמידה והבחירה שלה התגלתה כלא נוחה יש עוד אפשרויות ואינה צריכה להישאר עם תחושה לא נעימה.

 

שוחחי איתה על הרגשות, שתפי אותה בתחושות שלך בפעם הראשונה שקיבלת את המחזור החודשי ותייעצי לה מה לעשות במקרים בהם היא יכולה להיתקל כמו דליפה של הדימום, קבלת המחזור בפתאומיות במקום ציבורי ועוד.

 

חזרי והדגישי שמדובר אמנם במצב שיכול להיות פחות נעים אבל הוא מצב בריא שמאותת לה שהיא הופכת לאישה וזהו שלב מאוד משמח בחייה הבוגרים.

 

 

על הכותבת:
מור קדר
עובדת סוציאלית
יועצת זוגית ומשפחתית
ויועצת בתחום המיניות עם בני נוער
https://www.facebook.com/groups/firsttimebymor

 


עוד באותו נושא

להתחבר לבנים מסתגרים, מתנתקים וסרבניים

אין ספק, משהו לא טוב קורה לבנים שלנו. כולנו רואים את השינוי – בנים חסרי מעש המתלוננים על שעמום, בנים נעדרי מוטיבציה ורצון לעשייה, בנים מנותקים. אבל איך נזהה שהמצב חריג ואולי אף מסוכן?

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!