בצל מגפת הקורונה יחול השבוע ל"ג בעומר, ועם ההקלות באיסורים והורדת המגבלות החלו להישמע קריאות רבות של הורים לבטל את החג "המיותר" הזה מתוך חשש מהחגיגות ההמוניות הנהוגות בו.

בצל הקורונה - לג בעומר מיותר

אבל על אף החששות מוצדקים, שכן כל חגיגה המונית יכולה להוביל להדבקה המונית בנגיף הקורונה אם לא מקפידים על כללי הזהירות, הקריאה לבטל את החג היא לא הגיונית ואולי אפילו היא זו שמיותרת.

 

אין כזה דבר חג מיותר

נתחיל בעובדה שאין כזה דבר חג מיותר. כל אירוע יהודי שאנו חוגגים זה אלפי שנים, וכל יום שמחה מקורו בסיבה חשובה שנשענת על הדת ועל המסורת היהודית ולכן כמו שאומרים- יש סיבה למסיבה. לא צריך להיות דתי או שומר מסורת בשביל לחגוג חגים בכלל ואת ל"ג בעומר בפרט.

כל חג צריך לכבד- את המקור שלו ואת המנהגים, עם זאת- לא חובה לחגוג את כל המנהגים ובטח לא את אלה אשר מפריעים לנו.

 

אפשר להבין את ההתלהמות ואת החששות לקראת ל"ג בעומר, בכל שנה ובמיוחד השנה.

מדורות פרוסות ברחבי הארץ, עשן רב, ילדים מתרוצצים, נוער חוגג עד השעות הקטנות של הבוקר, הילולות מרובות אנשים, מוסיקה רועשת המאושרת עד אור הבוקר על פי חוק. עכשיו תוסיפו לזה את העובדה שבשנים האחרונות יותר ויותר אנשים הבינו כמה המדורות המרובות האלה מזיקות לאיכות הסביבה והשנה נוספה מגפת הקורונה, החג, שאמור להיות מקור לשמחה וחגיגות הפך למקור לפחד ודאגות אצל לא מעט הורים.

 

אפשר לחגוג אחרת

בעוד חלק גדול של ההורים קורא לבטל את החג, יש הורים שטוענים, ממש כמו עם הזיקוקים של יום העצמאות, שלא הורסים מסורת לילדים וצריך לשמוח ולחגוג כמה שאפשר. ופה נשאלת השאלה- האם כל מסורת היא מסורת שחובה להמשיך בדיוק כפי שהיא ובכל מחיר? האם אין מצבים בהם ניתן לשנות את החגיגות ולהתאים אותם למצב?

 

הילדים שלנו ישמחו בכל חגיגה שתהיה, ההנחה שהם חייבים את המסורת ואת החגיגות כפי שהתרגלנו אליהן אנחנו היא לא נכונה- שכן אם נסביר להם בהתאם לגילם ויכולת ההבנה שלהם, הם יבינו. ואם נציע חגיגה אלטרנטיבית לא פחות כיפית- הם בהחלט יקבלו ויאמצו את המסורת החדשה.

 

מנהגי החג המתקרב הם הדלקת מדורות, ומשחק בחץ וקשת. אפשר בהחלט להסביר לילדים מדוע מסוכן להדליק מדורות בתקופה זו ולמצוא אלטרנטיבה. ממש כמו שחגגנו את ליל הסדר ואת יום העצמאות במרפסות וגילינו את אחדות העם ואת המשפחתיות מחדש, כך אפשר לחגוג אחרת בל"ג בעומר. ולא, ממש לא צריך להדליק מדורה במרפסת....

 

אז מה כן? כמה הצעות לחגיגת ל"ג בעומר אלטרנטיבית

* חידון ל"ג בעומר: אפשר לקרוא על החג ולהכין חידון משפחתי נושא פרסים.

* מנגל במקום מדורה: מכיוון שאפשר להיפגש עם משפחה וחברים אפשר להכין מדורה מאולתרת- מנגל קטן עליו צולים תפוחי אדמה ומרשמלו יושבים מסביב שרים שירים ומספרים צ‘יזבטים.

* מדורה מאולתרת: אפשר לצייר מדורה של ממש ולהניח אותה במרכז הסלון. בלילה אפשר להקים בסלון אוהל מאולתר שחוגגים סביב המדורה עם כל המשתמע מכך ואפילו לישון בו. אם יש חצר אפשר לעשות את זה בחצר ולהרגיש ממש כמו ל"ג בעומר אמיתי.

* משחקי חץ וקשת: אפשר להכין בבית ואפשר לרכוש סט ולצאת החוצה במקום בטוח ובהשגחת מבוגר ולהתאמן על חץ וקשת.

 

מדובר בחגיגה קצת אחרת, אבל מתבקשת, שכן אם יש סיבה לשמוח לא צריך לוותר עליה לגמרי, אלא, כפי שהמציאות לימדה אותנו בתקופה האחרונה, להתאים את החגיגות למצב.

 

 

על הכותבת:
דורית חרמון
מנחת הורים, מלווה צוותי חינוך
מפתחת שיטת הסמכו"ת להורות בטוחה רגועה ומהנה
קישור לדף עסקי https://www.facebook.com/doritc.hermon/

 


עוד באותו נושא

מסכות מגן תלת שכבתיות מיוחדות לילדים

קבוצת לפידות משווקת מסכות מגן תלת-שכבתיות לילדים, בטוחות ונוחות שהייחוד שלהן הוא שהן מיוצרות בטכנולוגיית D3 המאפשרת יצירת מסכות המותאמות בצורה אופטימלית לפנים של ילדים.

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!

הורים לילדים – מה אתם מחפשים?