פתאום אחרי כמעט חודשיים בבית, מתחילים הדיבורים על "חזרה לשגרה". אבל לא מדובר בחזרה לשגרה כפי שהכרנו אותה- אלא בעצם ליצירת שגרה אחרת, מציאות חדשה. איך עושים את זה?

שגרה - לא בדיוק אבל בערך...

שגרה, לפי הגדרתה, היא סדר של פעולות קבועות. הסדר של הפעולות כמו קימה, אכילה, רחצה, שינה, הוא מאוד חשוב בעיקר אצל ילדים קטנים ולכן תמיד מייעצים להקפיד על טקס שינה, סדר יום קבוע וכמה ולשמור על כמה שיותר שגרה גם בימים טרופים כמו אלה שאנחנו נמצאים בהם היום.

והנה גם עכשיו, אחרי יותר מחודש בבית מתחילים להישמע מסביב דיבורים על "חזרה לשגרה" בצורה הדרגתית וסיום הסגר. ההבדל המשמעותי הוא שלא מדובר בחזרה לשגרה כפי שהכרנו אותה- אלא בעצם שגרה אחרת, יותר נכון חזרה למציאות אחרת ויצירת שגרה חדשה.

 

לחזור למסגרות אחרי חופשת הפסח

בכל שנה זה אותו התהליך- אחרי חופשה ארוכה מלאה בארוחות, מפגשים משפחתיים בילויים וטיולים- פתאום חוזרים לשגרה. אין כמעט ילד שלא קשה לו עם החזרה הזו לאחר חופשת הפסח הארוכה  לגן או לבית הספר, לקום בבוקר, לחזור לשגרת לימודים, לחזור הבית לפעילות אחר הצהריים, הכנה לקראת שינה...

וכל שנה אנחנו ההורים מתמודדים עם החזרה לשגרה הזו.

 

העניין הוא שבכל שנה ישנו מוטיב חוזר בסיפור- אנחנו חוזרים לשגרה.

כלומר, השבועיים שלושה בהם הינו בחופשה הם היציאה מהשגרה, השינוי שחל בחיים הפרטיים והכלליים, וכשהיא נגמרת- אנחנו, כולנו, חוזרים לשגרה שכולנו מכירים עוד מלפני החופשה- וגם אם התהליך לעיתים קשה יותר או פחות, או לוקח זמן, הוא תהליך מוכר וידוע למציאות שהיתה קיימת עוד קודם ומוכרת לכולנו, ופשוט צריכים להתרגל אליה חזרה.

אבל מה קורה כשהשגרה החדשה היא מציאות שונה לגמרי ממה שהכרנו?

 

להתרגל למציאות חדשה- ולייצר שגרה חדשה

מה שאנחנו מתבקשים לעשות, ומבקשים מהילדים שלנו לעשות ממש בקרוב היא לא לחזור לשגרה. כי אין שום דבר מוכר ומשרה ביטחון במציאות החדשה אליה יוצאים מהסגר. להיפך- היא שונה מכל מה שהכרנו אי פעם, ולא מספיק שאנחנו בעצמינו לא יודעים מה יהיה הלאה- אנחנו אחראים על לתווך זאת לילדים שלנו. וזו משימה מאוד לא פשוטה, אפילו מסובכת למדי.

 

איך מתווכים לילדים שלנו מציאות שאנחנו לא מבינים? שאנחנו לא באמת יודעים להסביר?

1. עוקבים אחר ההנחיות וההוראות. ההנחיות וההוראות משתנות מיום ליום ולכן חשוב לעקוב אחריהן ולהיות מעודכנים כל הזמן. אם לדוגמא יש חובה לחבוש מסיכות אבל רק מגיל מסוים, חשוב להקפיד על כך. אם ההגבלה של מרחק בין אנשים עדיין קיימת, או שיש שינויים בתחבורה הציבורית- יש להתעדכן באופן יומי לדעת מה בגדר המלצה ומה בגדר הוראה.

 

2. מסבירים את ההנחיות החדשות. אם הילדים שלכם צריכים לחבוש מסיכה חשוב שיבינו את מה שעומד מאחורי ההנחיה. כמו כן חשוב להסביר ולחזור ולהסביר את החשיבות של שמירת מרחק, ריחוק מסבא וסבתא, שמירה על היגיינה (הזדמנות נהדרת לחדד את הנושא).

 

3. משמשים דוגמא אישית. כמו בכל מצב גם פה אתם צריכים להיות אלה שנותנים דוגמא אישית בכל מה שקשור להתנהלות החדשה. חבישת מסיכות, שימוש בכפפות, שמירת מרחק מאנשים, לעמוד בהנחיות ולקיים אותן ותמיד לזכור שמעבר למה שאתם אומרים להם- מה שאתם עושים (והם רואים גם כשאתם חושבים שהם לא ) זה לא פחות חשוב, ולעיתים יותר.

 

4. לא מתרפקים על העבר ולא מבטיחים את העתיד. נכון שזה מתבקש להזכיר מה היה פה רק לפני חודש, לספר בדיחות על המצב או להתחייב – בעיקר בשביל הרגעה- שבקרוב זה יעבור ועוד נצחק על זה. אבל האמת היא שאף אחד לא באמת יודע מה העתיד הקרוב והרחוק צופן, עד מתי נצטרך להתנהל בצורה הזו ומתי, אם בכלל נחזור לשגרה המוכרת עד לא מזמן. לכן אל תזכירו להם כל הזמן שהיה אחרת עד לא מזמן- הם לא מבינים מה זה חודש ומבחינתם זה המון זמן או קצת זמן- זה לא באמת משנה. וגם אל תבטיחו להם שיהיה אחרת וזה יעבור בקרוב- פשוט תסבירו להם שזה מה שיש עכשיו וככה מתמודדים- ותתמודדו ביחד.

 

נכון, מדובר בשגרה שונה ממה שהם מכירים, אבל אחד היתרונות הבולטים של ילדים זו יכולת ההסתגלות שלהם, לכן סמכו עליהם שהם יצליחו להסתדר ולהתמודד גם בשגרה החדשה, ותעזרו להם לבנות אותה כמו שצריך.

 

 

על הכותבת:
דורית חרמון
מנחת הורים, מלווה צוותי חינוך
מפתחת שיטת הסמכו"ת להורות בטוחה רגועה ומהנה
קישור לדף עסקי   https://www.facebook.com/doritc.hermon/

 

 

 


עוד באותו נושא

שטיפת ידיים

שטיפת ידיים – 10 טריקים שיגרמו לילדיכם לעשות זאת נכון!

בימים אלה כשנגיף הקורונה משתולל, יש חשיבות עצומה לתדירות גבוהה של שטיפת ידיים. הנה 10 טריקים שיגרמו לילדיכם לעשות זאת בכיף!

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!