עד לא מזמן הייתה תקופה זו שלפני חג הפסח מוכרת לנו ומאופיינת באתגרים כמו יציאת הילדים לחופשת האביב, משברים בזוגיות ומריבות עם המשפחה המורחבת... אבל השנה אנו מוצאים את עצמנו בעיצומו של משבר הקורונה שמאלץ את כולנו לחוות את תקופת החג בנסיבות של מגיפה עולמית ועם חוקים חדשים.

קורונה משפחתית - פסח מחוטא באלכוג'ל

אנו נמצאים בתקופת משבר הקורונה. תקופות מתוחות כאלו, מתאפיינות בשינוי משמעותי של אורחות החיים וגורמות לעלייה בתחושת לחץ ובמתח רב עוצמתי שחווה האדם. הן משפיעות על התנהלות היום יום ועל ההתנהגות הבינאישית, ומאתגרות את חיי המשפחה כמערכת ואת כל הפרטים בה באופן אישי.

 

תקופה זו, בה כל בני המשפחה נמצאים זמן ארוך יחד "מסוגרים" בבתים, עקב הנחיה של משרד הבריאות שמטרתה לשמור על בריאותנו להימנע מסכנת ההדבקות וההעברה של הנגיף, הינה מציאות חדשה לכולנו.

כולם כאחד חווים רגשות מועצמים של לחץ וחרדה, חוסר אונים, חוסר ודאות וחוסר שליטה, המתעצמים באופן טבעי, ככל שהזמן מתארך.

 

מציאות חדשה זו יכולה להוות מרחב בו הקשיים הקיימים בשגרה יתעצמו ויגיעו למצב סטרסוגני, שעלול להפוך אף להרסני למערכות יחסים מאותגרות. אך באותה עת, תקופה זו גם יכולה להוות הזדמנות לתיקון ושיפור של מערכות יחסים, להפיכתן לבעלות משמעות חדשה עם הנחות בסיס חדשות וכלים להתמודדות שטרם התנסנו בהם.

 

הבחירה: לצמוח

הבחירה לנצל את התקופה המורכבת הזו לצמיחה, אינה תמיד כה זמינה ופשוטה, כפי שהיינו מצפים ורוצים. אך המודעות לכך שהאפשרות קיימת, הינה נקודת פתיחה להצליחה.

 

משפחה היא מערכת של יחסי גומלין והיזון חוזר. לכל מערכת בעלת השפעות הדדיות, ישנה התנהלות על פי קווים מנחים שבנו את הדינמיקה המתקיימת בה, ומערכות יחסי הגומלין בתוכה, במודע באופן חלקי, והרבה באופן לא מודע.

 

חוקי יסוד המנהלים את המערכת המשפחתית לרוב אינם מדוברים, וגם לא תמיד מוסכמים על ידי החברים בה על ידי שיח ובחירה חופשית, דיאלוג ותיאום ציפיות מאורגן ומודע. יחד עם זאת, חוקי יסוד אלה הם תנאים המקיימים את המערכת כפי שאנו מכירים אותה, נכון לרגע זה.

 

בכל משפחה נוכל בקלות לזהות דוגמאות רבות לדינמיקה הקיימת.

לדוגמא, במשפחה בה "אנחנו אוכלים ארוחת ערב יחד כשכולם מתכנסים בערב אחרי סיום העיסוקים", כולם "יודעים" שכשאחרון מבני המשפחה חוזר מהעבודה, יושבים יחד לאכול. התנהלות זו נקבעה ככל הנראה על ידי אחד ההורים, כמשהו בעל ערך ומשמעות ב"חיי המשפחה הראויים" בעיניו, מתוך ניסיון עבר עם משפחתו או דווקא מתוך פנטזיה על כך בשל היעדר מצב דומה במשפחתו כילד.

מסיבה זו או אחרת, שגרה זו "הונחתה" על הילדים בבית כמשהו שנחווה "ברור מאליו", ולרוב לא הייתה הצבעה של כל בני הבית על קיום התנהלות, זו ולא נשאלו כל בני הבית אם זה משהו שנחווה בעיניהם כמשמעותי, אלא זה מצב קיים וידוע כל עוד כולם מתכנסים ואוכלים יחד ואף אחד לא מצביע "נגד" ברגליו, זה מתקיים כמנהג קבוע וידוע שמאפיין את המערכת הנ"ל.

 

אבל במצבי משבר קיצוניים עוברים חוקי היסוד של המערכת רעידת אדמה.

במצבים בהם שגרת החיים משתנה באופן מהותי, במידה והשינוי הוא עוצמתי במידה רבה מדי כך, שהמערכת אינה יכולה להמשיך את קיומה על פי חוקי היסוד הקבועים שלה, המערכת כולה תשתנה מן היסוד.

 

תקופת הקורונה מהווה משבר מסוג זה, ומאפשרת שינוי מערכתי שיכול להביא לצמיחה.

אם ניקח את המשפחה הנ"ל, בה המערכת התבססה על עקרונות "מונחתים" וללא דיאלוג ותיאום ציפיות כמאפיין את מערכת המשפחתית, אזי העובדה שאי אפשר להמשיך לקיים את ארוחת הערב השגרתית כאשר כל המשפחה נמצאת יחד בבית כל שעות היום, ואין חזרה מהעבודה של "האחרון" כדי לשבת לארוחת ערב אינה יכולה להמשיך להתקיים.

 

כעת ניתן יהיה לבסס התנהלות חדשה, לקיים שיח בו כל אחד מבני הבית יביא את דעתו ורצונו לגבי הארוחות המשותפות, מצב זה יביא לכך שהמערכת כולה תהפוך להיות, ממערכת היררכית, למערכת של דיאלוג דמוקרטי. והרי, ללא משבר בסדר גודל קורוני, לא הייתה ככל הנראה היתכנות לשינוי מסוג זה, שכן המערכת משמרת את עצמה כפי שקיימת, כל עוד זה מתאפשר.

אם כך, למרות התחושה שהעולם רועד ומרעיד אותנו, ישנה אפשרות להתבונן על תקופה זו כתקופה שמאפשרת שינוי לא רק בהרגלים של חיי היום יום אלא שינוי מערכתי בסיסי.

 

אני מזמינה את כולנו לחשוב על כך שלמרות שקשה לשחרר את המוכר והידוע, ביחוד מול מצבי לחץ, רק כשנוכל להכיר בכך שהמציאות החדשה יכולה לאפשר התפתחות ושינוי חיובי, נוכל לזהות ולגלות את החדש בה.

 

 

בהצלחה!

 

 

על הכותבת:
ענת בן סלמון,
פסיכותרפיסטית מומחית,
מדריכת הורים בכירה,
מנהלת מכללת רותם,
יו"ר האגודה הישראלית להדרכת הורים
anatbensalmon@gmail.com

 


עוד באותו נושא

עבדות, עבודה – החופש לבחור!

נשים רבות מעוניינות להפסיק להיות משועבדות לבוס, לשעות עבודה, לקרע בין הפרידה מהתינוק לבין הצורך לפרנס. אבל- איך זה אפשרי כשיש חוגים לשלם, שלא לדבר על משכנתא חונקת? איך מתחילים? טיפים מעשיים לאמהות שרוצות לעבוד מהבית.

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!