אפקט נוסף של התפרצות נגיף הקורונה בישראל, הוא הודעת צה"ל כי הליכי הצו הראשון המתוכננים לעת הקרובה בלשכות הגיוס- יידחו. למה זו עשויה להיות בשורה טובה עבורכם?

צו ראשון בצל הקורונה - למה הדחייה עשויה להיות בשורה טובה?

נכון ליום 17/3/2020 ובצל מגיפת הקורונה, הודיע צה"ל כי הליכי הצו הראשון בלשכות הגיוס השונות, אשר מתוכננים לעת הקרובה יידחו ויתקיימו במועד מאוחר יותר. למה זו עשויה להיות בשורה טובה עבורכם? כי זה "קונה" לכם זמן.

 

למה אתם צריכים זמן? הינה כמה טיפים פרקטיים:

 

1. זה הזמן להבין טוב יותר מה כולל הצו הראשון

בלשכת הגיוס תעברו אימות של הנתונים האישיים שלכם, ראיון אישי, בדיקה רפואית, ומבחנים פסיכוטכניים. אם משהו מהמונחים האלה לא מוכר לכם, ואתם לא יודעים מה בדיוק אמור לקרות בו, זה הזמן לבדוק ולהתעדכן.

 

2. יש לכם יותר זמן להתכונן לקראת הצו הראשון

יש מי שחושב שלא נכון להתכונן למבחנים הפסיכוטכניים. מנסיוני, המבחנים הללו בודקים כישורים שלא תמיד נמצאים בשימוש תדיר אצל הצעירים. לכן אני ממליצה לרענן את הידע הזה, כדי לא להגיע למבחנים האלה ולהתמודד לראשונה מזה זמן עם חומר וכישורים שרכשתם לפני כמה שנים, ואולי שכחתם.

פעמים רבות אני משוחחת עם מיועדים לשירות בטחון שטוענים כי לא עשו את המיטב במבחנים, ומבקשים "הזדמנות שניה". זה המקום לציין, שהמדיניות של צה"ל כמעט ואינה מאפשרת לבצע מבחן חוזר, אלא במקרים חריגים ביותר (לפירוט ובחינת התכנות לגשת בקשה למבחן חוזר, מומלץ לפנות לעו"ד העוסק בתחום לבחינת כל מקרה לגופו).

 

אני גם ממליצה להבין טוב יותר מה כולל הראיון אצל המאבחנת: מה צפוי שהיא תשאל, ומה בכוונתכם לענות. לא כל בני הנוער מורגלים בשיחה מול אדם זר, בסיטואציה חדשה ולא בהכרח ברורה. יש לזכור שגם השיחה עם המאבחנת חשובה לשם קביעת הנתונים האישיים (קב"א ודפ"ר), שבסופו של יום משפיעים גם על אפשרויות השיבוץ בתפקידים בצה"ל, ולכן חשוב להשאיר רושם חיובי.

 

3. זה הזמן לפנות לגורמים המקצועיים (אם נדרש)

אם בעבר אובחנתם כלקויי למידה, עברתם וועדת השמה, אובחנתם באבחון פסיכודידקטי/דידקטי, או שאתם במעקב של פסיכיאטר/פסיכולוג/נוירולוג ו/או נוטלים כדורים שמטפלים בלקויות מסוג זה - מומלץ לאתר את המסמכים הרלוונטיים, וככל שאפשרי להצטייד במסמכים עדכניים, המעידים על מצבכם הנוכחי.

זיכרו, עצם העובדה שאתם זכאים להקלות לימודיות בבית הספר, אינה בהכרח אומרת שתזכו לאותן הקלות במבחנים הפסיכוטכניים. ככל שיש התלבטות בשאלה אילו מסמכים נדרשים ללשכת הגיוס, מומלץ לפנות ולהתייעץ לפני העברת המסמכים.

 

 

יש לכם עוד שאלות על הצו הראשון? התלבטות שלא הספקתם לברר אותה? זה הזמן לפנות אלי, ולהתייעץ.

 

 

על הכותבת:
עו"ד הולי שוורץ
עורכת דין (סגן אלוף במילואים) בעלת ניסיון של למעלה מ-24 שנים בתחום המשפט הצבאי, לאחר שירות בפרקליטות הצבאית.
מגישה תכנית רדיו שבועית, שעוסקת בחיילים.
לאתר http://www.hollylaw.co.il/
לערוץ היוטיוב https://www.youtube.com/channel/UCcpw_FdWh_6ayIK2q3o0kcw
לדף הפייסבוק https://www.facebook.com/HOLLYSCHWART

 


עוד באותו נושא

גירושים בעידן קורונה

תקופת הקורונה לא מקלה על החיים הזוגיים והמשפחתיים, והדבר בהחלט בא לידי ביטוי בעלייה החדה בשיעור הגירושין. אבל איך תעשו את זה נכון? הנה כמה עצות מועילות.

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!