מה מפריע לי בעיריות שפותחות מחסני תחפושות יעודיים עבור משפחות ילדים עם צרכים מיוחדים?

פורים 2020: מי רוצה להיות כמו כולם?

לפני כמה ימים נתקלתי, ולא לראשונה, בעיריות שפותחות מחסני תחפושות המיועדים למשפחות לילדים עם צרכים מיוחדים לצורך השאלת תחפושות ללא עלות בחג הפורים.

על פניו המטרה ראויה והרעיון מאחוריה מוערך- לאפשר לילדים שיש להם קושי להסתובב במקומות הומי אדם ובחנויות צפופות ורועשות למדוד תחפושות באווירה רגועה, שקטה ונעימה.

 

אך שני דברים הפריעו לי במיזם הזה:

האחד, שמדובר פה בסופו של דבר בצדקה. נכון שילדים החווים קושי בוויסות חושי ורגשי יעדיפו מקום רגוע שקט ומתאים לצרכיהם על מנת למדוד תחפושות, אבל מי אמר שהתחפושות צריכות להיות בחינם? בהשאלה? למה אי אפשר פשוט חנות מתאימה?

 

הדבר השני שהפריע לי ובו אני רוצה להתרכז הוא הציטוט: "ויאפשר לכל ילד וילדה עם צרכים מיוחדים – למצוא ולהשאיל את התחפושת המתאימה לקראת פורים. אין לי ספק שחלק מתחושת השוויון היא גם להתחפש ככל ילד וילדה בפורים, החג שהוא אחד משיאי השנה עבור ילדים..."

"להתחפש ככל ילד וילדה בפורים"

נכון, חג הפורים הוא החג הכי שמח שיש לנו. הוא מלא, בדיוק כמו השיר במסכות, רעשנים, שירים וריקודים. הוא גם מלא ברעש, לעיתים פתאומי ומבהיל, בתחפושות שיכולות להלחיץ, באנשים שמשתנים ברגע ובהמולה רבה של כמה ימים.

לא צריך להיות מוגדר ילד עם צרכים מיוחדים או הורה לילד כזה בכדי להבין שפורים יכול להיות חג קשה לילדים.

 

נכון, ישנה חשיבות גדולה מאוד לתחושת השוויון לילדים באשר הם בכל קשת הצרכים, אבל החוכמה היא לאפשר את השוויון ולא להפעיל אותו בכוח.

מה הכוונה? לא להכריח ילדים להיות "כמו כולם" ולהתחפש וליהנות מהחג. לא להכריח את הילדים להיות חלק מהחג אם הם לא רוצים. זה לא שוויון. השוויון הוא שיהיה מבחר של תחפושות מתאימות והאפשרות למדוד את התחפושות בצורה נוחה ומתאימה.

 

החלטתם לפתוח מחסן במיוחד לצורך זה? או לאפשר יום לרכישת תחפושות המיועד לקהל של ילדים עם צרכים מיוחדים? הנה כמה המלצות:

* הנגישו אותו בהתאם. נגיש לכיסא גלגלים (כניסה, מעבר, שירותים). אין חצי נגיש או נגיש לצרכים מיוחדים ספציפיים. וותרו על המוזיקה, על המולה ורעש ועל קבלת פנים ססגונית מדי.

 

* דאגו למבחר של תחפושות מתאימות. אפילו אביזרים שאפשר לבחור מהם אחד או שניים ולייצר תחפושת לבד. וודאו שיש תחפושות שנוח ללבוש ולהסיר, שמתאימות לילדים עם קושי בוויסות חושי. תחפושות מגניבות שמתאימות לילדים על כיסאות גלגלים.

 

* אפשרו לילדים לבחור. רוצים שהם יהיו כמו כולם? אפשרו להם להיות כמו כולם. תנו להם להסתובב וליהנות. לבחור את התחפושת שהם רוצים, לוודא שהיא נוחה להם. להחליט אם הם רוצים להתחפש או לא. אולי יספיק להם כובע? אולי ירצו תחפושת שלמה עם כל האביזרים? תנו להם לבחור!

 

חשוב שתזכרו שמדובר בילדים, וכאלה רגישים יותר. הם יכולים להיות רגועים או סוערים והם גם יכולים לשנות את דעתם ברגע האחרון. לא צריך להיות ילדים עם צרכים מיוחדים בשביל להרגיש שהחג הזה קצת לוחץ מדי ולחוץ מדי אבל כאשר החושים לא מווסתים והרגשות מתערבבים התגובה יכולה להיות קשה יותר וקיצונית יותר. לכן אפשרו להם לבחור להיות מה שהם רוצים, וזה לאו דווקא "כמו כל ילד וילדה" רק כי זה פורים.

 

ולגבי המחיר? הנחה תספיק. תודה.

 

 

על הכותבת:
דורית חרמון
הנחיית צוותי חינוך והורים
https://www.facebook.com/groups/1490449927778990/

 


עוד באותו נושא

טיולים משפחתיים לא קונבנציונליים

הנה כמה רעיונות מקוריים לטיולים משפחתיים בחו"ל, שתחזרו מהם עם הרבה חוויות ותמונות. הכינו את הדרכונים.

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!