חג פורים הוא חג שמח שבו מתחפשים או עוטים מסכות. יש ילדים שפוחדים ממסכות או מפנים מאופרות בצבעים. מה יכול לעזור להם להתגבר על הפחדים?

חג פורים - חרדת המסכות

פנתה אלי השבוע אמא מתוסכלת מאוד וסיפרה שבשנה שעברה ביתה בת ה- 8 סירבה להשתתף בחגיגת פורים בבית הספר והעדיפה להישאר בבית, בשל פחד שיש לה מפנים מאופרות ומדמויות עם מסכות. השבוע, בגלל שחג פורים מתקרב, שוב עולה סוגיית הפחד של הילדה וסירובה לקחת חלק בחגיגות בית הספר.

 

אותה אמא, לכאורה מבינה את הפחד של הילדה, אך במקביל אומרת שעבורה פורים הוא חג חשוב והיא אוהבת את פורים וקשה לה עם זה שהבת שלה איננה מעוניינת להתחפש או להיות בחברת מחופשים.

האמא כבר הציעה לביתה מיליון הצעות להתגברות על הפחד, והילדה מסרבת לקבל את ההצעות, מה שגורם לתסכול של האמא. היא מעוניינת שהבת תתגבר. נותנת לה דוגמאות שונות שלפי דעתה יעזרו להתגבר על הקושי, ובמילים אחרות היא אומרת לה "אני רוצה שתשתני".

 

אז מה ניתן לעשות כאשר אנו יודעים כי יש לילדים שלנו פחד:

א. להכיל את הרגש: כל רגש הוא רגש לגיטימי, ולכן גם הפחד הוא לגיטימי וסובייקטיבי. עלינו להכיל את הפחד ולהבין שזה בסדר לפחד וגם טוב להביע את הרגש שעולה.

 

ב. לנסות להיזכר. אני מזמינה אתכם ההורים להיזכר בילדותכם, ולספר לילדים על פחד כלשהו שהיה לכם. זה נותן לילדים תחושה שהם לא לבד עם הרגשות האלה וכי זה קורה לכולם.

 

ג. לעזור להם להתגבר בעצמם. ניתן להגיד לילדים "אני מבינה את הפחד שלך ונמצאת פה בשבילך. איך אוכל לעזור לך?" חשוב שהילדים ינסו למצוא פתרונות בעצמם אשר יעזרו להם להתגבר על הפחד.

 

ד. לשאול אם הם רוצים את עזרתנו. במידה והילדים אינם יכולים להעלות פתרונות בעצמם, אפשר לשאול אותם אם הם רוצים שאנו נספר להם על פתרונות או דרכים להתגברות על הפחד. רק אם הילדים רוצים, ניתן להציע להם דרכים להקלה על הרגש.

 

ה. בלי לחץ! במידה והילדים מסרבים בכל תוקף יש להניח לנושא ולא ללחוץ עליהם, כי אם נפעיל לחץ יכול להיות שדווקא הלחץ שלנו יעצים את ההתנגדות ואת הפחד ולא יסייע.

 

ו. אהבו את ילדיכם ללא תנאי. אין תנאי לאהבה.

 

 

חג פורים שמח!

 

 

על הכותבת:
אתי גלזר טויסטר
מנחת הורים באווירה משפחתית
הנחיית הורים לילדים בעלי קשיי קשב וריכוז
glazereti@gmail.com

 


עוד באותו נושא

המתבגרים שלכם עצמאיים? קבלו טיפים שישמרו עליהם

העולם של היום מכיל המון ידע וגם שפע אפשרויות, פיתויים וריגושים. אבל כל ההתפתחויות האלה לא תמיד רלוונטיות לבני הנוער, ובטח שלא לקראת הגיוס...התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!