מה מסמלות תעודות המחצית? איזה תחומים באים בהן לידי ביטוי ואיזה חסרים? ומה אנו כהורים יכולים לעשות?

בקרוב תיגמר המחצית הראשונה ואיתה תגענה התעודות. בדיוק כמו בתקופה שאנחנו היינו ילדים, גם הילדים שלנו אמביוולנטיים לתעודות. מצד אחד הם נרגשים ורוצים לראות כמה הצליחו, מצד שני הם חוששים לקבל ציונים, במיוחד במקצועות בהם קשה להם יותר.

 

אבל בואו נשים רגע את הציונים בצד. מה עם הערכה מילולית על הישגים חוץ לימודיים? חלק מהתלמידים רגילים לקבל תעודת הערכה על השתדלות יתרה או התנדבות מעבר לנדרש. אבל יש ילדים, שאף פעם לא קיבלו תעודה שכזו.

אותם ילדים שלא קיבלו תעודת הערכה, זה לא בגלל שלא מגיע להם. לא משנה כמה הם התאמצו או למדו או ניסו או השתדלו, הם לעולם לא חוו את ההרגשה של קבלת תעודת הערכה - הרגשה שכל ילד צריך לחוות.

 

אבל למה לחכות עד שמשרד החינוך יבין שכל הילדים צריכים תעודות הערכה בנוסף לגיליונות הציונים, אם אפשר להרים את הכפפה בתור הורים ולהכין לילדים שלנו תעודות הערכה?

תעודת הערכה אחרת, ללא ציונים וללא קשר להישגים שלהם, תוך התייחסות למאמץ שהשקיעו במהלך השנה. הרי צריך להעריך את כל הילדים על המאמץ וההשקעה- ואין ילד שלא משקיע ועובד קשה בבית הספר, גם אם זה לא תמיד נראה לעין. אם בית הספר לא יכול לעשות זאת- אז ההורים יעשו!

 

יש הורים שזה ברור להם, יש מורים שזה ברור להם, ויש כאלה שממש לא. יש ילדים שעושים את הכי טוב שהם יכולים אבל זה אף פעם לא מספיק כדי לקבל תעודת הערכה או הצטיינות. כאלה שתמיד מה שהם עשו "לא בסדר" מקבל את הפוקוס. יש כל כך הרבה דברים שהם עושים במהלך כל יום, כל שבוע, כל השנה- שאולי נראים מובנים מאליו אבל ראויים בהחלט להערכה!

 

חשבתם פעם על זה שכל השבוע וכמעט כל יום הם:

קמים, מתארגנים ומגיעים לבית הספר בזמן.

יושבים בשיעורים ומקשיבים ולא מפריעים גם אם זה ממש משעמם.

ממלאים הוראות כל יום כל היום.

מכינים שיעורים.

לומדים למבחנים.

וזה באמת רק חלק מהדברים שהם חייבים- כן חייבים- לעשות כל יום, כי הרי אין להם ממש ברירה אלא ללכת לבית הספר...

 

זה כל כך קל ופשוט ועם זאת חשוב ומקדם לתת להם את התעודה הזו, והם לגמרי יעריכו את העובדה שאתם רואים את הדברים שהם עושים ובכלל לא היו בטוחים שאתם מעריכים אותם על כך. 

רשמו להם מילות חיזוק ועידוד על מה שהם כן עושים ולא על מה זהם לא עושים- התחילו תמיד בטוב ובאיפה הם משתדלים ותנו להם רעיונות איך להצליח יותר.

אם לדוגמא לילד שלכם קשה לקום בבוקר אבל הוא עושה מאמצים- חזקו אותו על כך, שבאמת קשה לצאת מהמיטה בבוקר ואתם רואים כמה הוא משתדל ואולי כדאי בימי לימודים ללכת חצי שעה מוקדם יותר לישון בכדי להיות פחות עייפים בבוקר למחרת. ואם הילדה שלכם לא מצליחה להתרכז בלימודים למבחן אבל בכל זאת לומדת- אל תתייחסו לציון שקיבלה אלא לעובדה שלמדה וניגשה למבחן, וחפשו איתה ביחד דרכים יצירתיות ללמוד.

 

יש עוד הרבה דוגמאות, אבל הרעיון העיקרי הוא להעריך את הילדים מעבר לציונים במקצועות הנלמדים, כי כל אלה חשובים לא פחות, ולפעמים אפילו יותר!

 

 

בהצלחה!

 

 

על הכותבת:
דורית חרמון
מנחת הורים וצוותי חינוך,
מחברת הספר "בשביל הסמכות הדרך להורות רגועה בטוחה ומהנה"
https://goo.gl/MZtkh4

 


עוד באותו נושא

אני לא הולך לבית הספר היום!

כמה פעמים יצא לכם להתעורר, להעיר את כולם, להתכונן כבר לצאת מהבית ואז לשמוע את אחד הילדים אומר "היום אני לא רוצה ללכת לבית הספר..."?

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!

הורים לילדים – מה אתם מחפשים?