השבוע מציינים את שבוע מיניות בריאה במשרד החינוך, ובכל הכיתות יועברו שיעורים והדרכות על פי נושאים ולפי התאמה לגיל הילדים. מאיזה גיל יש לדבר עם ילדים על מיניות? מה להגיד ואיך ניגשים לנושא? המשיכו לקרוא...

שבוע חינוך למיניות בריאה

כבר מכיתה א‘ ואפילו מגיל הגן, בעיקר בתקופה שבה הילדים חשופים ומושפעים מהמדיה כל כך מהר וכל כך בקלות, חשוב לדבר איתם על הנושא הכה חשוב הזה.

 

הגוף שלי הוא פרטי שלי

כבר בגן מסבירים לילדים על הגוף הפרטי שלהם ועל האיברים הפרטיים בהם אסור לאף אדם לגעת רק לאמא ואבא ולרופא- בשביל היגיינה או בריאות. חשוב להדגיש בפני הילדים שכל האיברים בגוף שלהם הם איברים פרטיים שלהם וגם נגיעה לא נעימה ביד או ברגל היא חדירה לפרטיות שלהם. חשוב גם לעבור איתם על ההבדל בין מגע נעים למגע לא נעים, ומתי כשמבוגר כמו אמא, אבא, סבא או סבתא נוגעים זה בסדר ומתי לא.

 

המרחב האישי שלי

לא צריך לגעת בשביל להרגיש מאוים או לא בנוח. לכל אחד מאיתנו יש את המרחב האישי שלו אליו אנחנו בוחרים את מי להכניס- יש להדגיש את הילדים את החשיבות על המרחב הפרטי והאישי שלהם וגם של אחרים- אם הם אוהבים שמתקרבים אליהם זה לא אומר שאחרים אוהבים ולהיפך. חשוב לדעת מהו המרחב האישי ולא לעבור אותו ללא אישור והסכמה הדדית וגם לא אפשר לאנשים להיכנס למרחב האישי שלהם אם הם לא מרגישים עם זה בנוח. אפשר להדגים מהו מרחב אישי על ידי יצירת מעגל עם אורך היד שלנו, לישר את היד קדימה ולסובב אותה כך שייצר מעגל. כשמישהו נכנס לתוך המעגל הוא נכנס למרחב האישי שלנו- שם אפשר לשוחח איפה, מתי ועם מי זה נעים או לא נעים.

 

מהי פגיעה מינית?

לרוב כשמזכירים פגיעה מינית ישר קופצים לסיפורים של אונס ומעשי סדום אך פגיעה מינית היא הרבה דברים חוץ ממעשה אונס. נגיעות לא במקום וללא רשות, אלימות מילולית עם רמזים מיניים, הצצות לשירותים, הורדת מכנסיים, גם צילום ללא רשות והפצת סרטונים ותמונות- כל אלה הם תחת הקטגוריה של פגיעה מינית והילדים צריכים להיות מודעים לכך! זה לא מעשה קונדס או מעשה שובב- זו פגיעה מינית לכל דבר, לפוגע ולנפגע. ילדים בכל גיל צריכים לדעת לדווח על כל מעשה או מקרה שלא נעים להם, שעבר את הגבול מבחינתם (ושוב שימת דגש על כך שמגע שנעים לאחר יכול להיות הטרדה עבורם) ועל כל דבר שנעשה ללא הסכמתם או נגד רצונם.

 

גם בנים נפגעים

התייחסות הכללית היא לרוב לבנות ונשים כי הנתונים הסטטיסטיים מראים שהן הרוב הנפגע בהטרדות מיניות ואונס. עם זאת- גם בנים וגברים יכולים להיות קורבנות ובנים בגילאי בית הספר צריכים לא רק ללמוד כיצד להתנהג בכבוד לבנות אלא גם ללמוד לשמור על עצמם מפני אחרים ולהבין שגם הם יכולים להיות הצד הנפגע ולא רק הצד הפוגע. חשוב לציין שעד גיל 12 בנים ובנות נפגעים באופן שווה, ללא הבדלי מין ומגדר.

 

התנהגות ברשת

לרוב הילדים אם לא לכולם טלפונים חכמים, ומדיות חברתיות. עם ההתקדמות הטכנולוגית באה גם הקלות של שיימינג והשפלה- ויש להיות עם אצבע על הדופק כל הזמן. לחזור ולהסביר לילדים לא למסור פרטים אישיים ברשת, לא לחשוף תמונות של עצמן, לא להעביר תמונות שלהם ובטח לא של אחרים. יש להדגיש ולחזור ולהדגיש שהעברת תמונות או סרטונים ללא אישור ובטח ובטח כאלה מביכים או משפילים היא עבירה פלילית ובהחלט לא מעשה של "צחוקים". בנוסף בעידן של מדבקות וגיפים לוואטסאפ יש לשים לב במה הם משתמשים או מה נשלח אליהם, ילדים רואים באמצעים איוריים משהו ילדי ולגיטימי ולכן גם אם מדובר במשהו מיני או מבזה הם מקלים ראש. או משתמשים בכך בתמימות.

 

מבוגר אחראי

המלצה חמה היא שלכל ילד יהיה לפחות מבוגר אחד- כתובת אחת שהוא יודע שהוא יכול לפנות אליו בנושא. בין אם זו המורה, היועצת, אחד ההורים או הורה של חבר- העיקר שהוא ידע שהוא יכול לשאול, לדבר, להתייעץ, לדווח. בתור הורים חשוב שתתנו לילדים שלכם מענה לכל השאלות כי הם ישיגו אותן בין כה וכה ולכן כדאי שישמעו את הנתונים הנכונים ומההורים ולא ממקור אחר בלתי מהימן. הקשיבו להם, חזקו אותם והיו שם בשביל המענה לכל השאלות בכדי שילמדו וישמרו על עצמם ועל אחרים.

 

 

על הכותבת:
מור קדר, יועצת ומאמנת אישית זוגית ומשפחתית
כותבת הספר "על הפעם הראשונה- המדריך לזוגיות ומיניות בריאה מהפעם הראשונה"
https://nashiyut.vp4.me/paam1

 


עוד באותו נושא

כך תסבירו למתבגרים איך לזהות נורות אדומות בסיטואציות חברתיות

בעקבות אונס הנערה הנורא באילת השבוע, הנה כמה דברים שעל כל הורה להסביר לילדיו – בנים או בנות – באופן מיידי!

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!