כמה פעמים יצא לכם להתעורר בבוקר, להעיר ולארגן את כולם, להתכונן כבר לצאת מהבית ואז לשמוע את אחד הילדים אומר "היום אני לא רוצה ללכת לבית הספר..."? המאמר הבא הוא בשבילכם.

אתם מתארגנים בבוקר, מארגנים את הילדים, שותים את הקפה תוך כדי, כבר לחוצים לצאת לעבודה, מזרזים את הילדים לצאת מהבית ואז אחד מהם מודיע "אני לא רוצה ללכת לבית הספר!" מוכר? סביר להניח.

זה קורה לא רק אצלכם אלא אצל כולם. אז מה עושים?

 

קודם כל מבינים

חשוב להבין את המקום של הילד. גם אתם בתור מבוגרים לא תמיד רוצים לקום בבוקר וללכת לעבודה, אבל לכם יש יותר אחריות המוטלת עליכם ומחייבת אתכם וגם יותר הבנה שאתם חייבים ללכת לעבוד. ילדים, לעומת זאת, חיים בעולם בו הם רוצים ולא רוצים ובזה זה מסתכם... וכשהם לא רוצים- לא תמיד אפשר להסביר להם בהיגיון למה הם כן צריכים. אז תבינו את המקום שלהם. בית הספר יכול להיות משעמם ומתיש, ואם אין הרבה חברים או יש מורה שפחות מתחברים אליה- ההגעה לכיתה הופכת למשימה בכלל לא פשוטה.

 

לא כועסים

נכון שזה מעצבן ונכון שלא מתחשק לכם להיכנס איתם עכשיו למאבקי כוח על "אתה כן הולך/אני לא הולך" אז פשוט אל. קל להגיד קשה לבצע אבל אפשרי! אם תורידו את מפלס הכעס ותעלו את מפלס ההבנה- הילדים לא יתגוננו ויהיה לכם יותר קל להסביר להם למה צריך ללכת וגם להקשיב להם למה הם לא רוצים ללכת.

 

מבררים את הסיבה

לפעמים זה פינוק נטו, שהילד קם עייף או חסר מצב רוח וזה טבעי וזה בסדר שהוא לא רוצה ללכת לבית הספר. לפעמים גם זו התחלה של מחלה והוא לא מרגיש במיטבו אבל עוד לא מפתח סימנים אחרים ויודע להסביר. ולפעמים זו גם יכולה להיות סיבה יותר מהותית כמו לחץ ממבחן שיש באותו יום, ילד שמציק לו, ריב עם אחד החברים. חשוב שתגלו את הסיבה שעומדת מאחורי הסירוב ותגיבו בהתאם.

 

מחליטים

אם מדובר בבוקר חד פעמי או פעם בכמה זמן- ניתן לאפשר להם להפסיד יום. גם אתם הפסדתם יום או יותר מבית הספר והכל בסדר. תאמו איתם ציפיות והסכימו על כמות הימים שמותר להישאר בבית בחודש, באילו ימים מותר (למשל לא בימים שיש מבחן) ושהם מתחייבים להשלים את החומר שהפסידו באותו היום.

אם ישנה סיבה מהותית יותר מאחורי הסירוב יש לטפל בה ויפה שעה אחת קודם- לדבר עם המחנכת והיועצת של בית הספר וגם לערב איש מקצוע במידת הצורך.

סך הכל מדובר ביום אחד ולכן חשוב להתייחס לזה כך ולעיתים לאפשר להם להפסיד יום אחד מאפשר לכם לבנות איתם מערכת יחסים טובה יותר. עם זאת, חשוב לשים לב שזה לא הופך להרגל או לצורת בריחה מהתמודדות.

 

 

על הכותבת:
דורית חרמון- הנחיית צוותי חינוך והורים
https://goo.gl/MZtkh4

 


עוד באותו נושא

ה-ל' במסע הצלילים

ספרה החדש של אילנית נחמן הוא ספר נפלא וצבעוני המקנה לילדים צעירים את יסודות הקריאה בדרך כייפית ומשעשעת

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!

הורים לילדים – מה אתם מחפשים?