מהי תפרחת חיתולים וממה היא נובעת? מה הקשר בין תפרחת חיתולים לחיתול בו משתמשים? כיצד מטפלים בתפרחת החיתולים? ומתי לפנות לרופא?

מהי תפרחת חיתולים?

פריחה אדומה באזור החיתולים, הגולשת לעתים לאזור הירכיים או הגב התחתון, בתינוקות שטרם למדו לשלוט על צרכיהם. חומרות הפריחה יכולה להשתנות וכן גם אי הנוחות המתלווה אליה. במקרים קלים התינוק לרוב לא מרגיש שום אי נוחות כתוצאה מהתפרחת. במקרים קשים יותר, התפרחת משפיעה על התנהגות התינוק, גורמת לו אי שקט וחוסר נוחות.

 

ממה תפרחת החיתולים נובעת?

הפרשות הגוף גורמות להצטברות של לחות על פני העור ופוגעות בשלמות מחסום האפידרמיס. כתוצאה מכל  אלה חומצות של השתן ומרכיבים שונים של השתן והצואה גורמים לתגובה דלקתית (דלקת כימית). בשלב השני חודרים לעור מזהמים שונים, דוגמת פטריות וחיידקים.

 

הקשר בין חיתול טוב, רך ונושם לירידה בשכיחות התופעה?

שכיחות תפרחת החיתולים ירדה בצורה משמעותית עם התקדמות טכנולוגיית החיתולים. כ-60% מתינוקות סבלו מתפרחת חיתולים חמורה בשנים בהם חיתולי בד היו בשימוש. כשהעולם עבר לחיתולי צלולוז (הגרסה הראשונה של חיתולים חד פעמיים), שכיחות המקרים הקשים ירדה ל- 39%. המשך התפתחות של טכנולוגיית החיתולים החד פעמיים גרמה לירידה במקרים הקשים ל-29%. היום, ההערכה היא ששכיחות תפרחת חיתולים חמורה עומדת על כ-13%. 

המסקנה מהנתונים הללו היא שתפרחת החיתולים אינה "גזירה משמים", אלא קשורה ישירות לבחירת החיתול בו נשתמש, מידת קדמת הטכנולוגיה שלו, עד כמה הוא רך, נושם ואוורירי במגע שלו עם העור, ויכולתו להרחיק את הלחות ואת ההפרשות מהעור למשך זמן ממושך.  

 

כיצד מטפלים בתפרחת החיתולים?

מניעת התפתחות של תפרחת החיתולים היא צעד חיוני לבריאותו של התינוק. החלפה של החיתול המלוכלך במועד, שימוש בחיתול שמסוגל לספוג את ההפרשות ולהרחיקן מהעור במהירות מבלי ליצור אטימה (חיתול "נושם"), הגנה על העור באמצעות תכשירים  מתאימים- כל אלה מבטיחים שהתינוק לעולם לא יסבול מתופעה לא נעימה זו.

הקפדת יתר נדרשת כשהתינוק סובל משלשולים, חולה במחלת חום או מאובחן כסובל מ"אסטמה של העור" (דרמטיטיס אטופית). בכל המקרים הללו מחסום האפידרמיס אינו מתפקד בצורה אופטימלית ושכיחות המקרים של תפרחת החיתולים עולה.

 

מתי לפנות לרופא?

כדאי לפנות לעזרת הרופא כשלמרות הטיפול, התפרחת הולכת ומחמירה וגורמת לתינוק אי נוחות וסבל. במקרים כאלה יש לשלול אפשרות של זיהום משני על ידי פטריות או חיידקים, ולכן נדרש טיפול ייעודי על ידי תרופת מרשם. לעתים נדירות מחלות עור אחרות באזור המפשעה יכולות לחקות תפרחת חיתולים ונדרשת אבחנה מדויקת.

 

 

על הכותבת:
ד"ר מרינה לנדאו,
מומחית ברפואת עור

 


עוד באותו נושא

מנשא תינוקות חדש: One

כל מה שאתם צריכים בחבילה אחת

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!

הורים לילדים – מה אתם מחפשים?