"מחר מבחן במתמטיקה, בעוד שלושה ימים בהיסטוריה, אחר כך באנגלית..." עונת המבחנים הגיעה. יש ילדים שגם כשהם לומדים למבחן ושולטים בחומר- אינם מצליחים לבטא את זה ברגע האמת. הם נתקפים חרדת בחינות ושוכחים הכל. מה עושים?

חרדת בחינות

ברוב בתי הספר אנו מצויים כעת בתקופת בחינות, בה השיחה הבאה נשמעת לפעמים מוכרת:

"אמא, אם אני לא אצליח במבחן תכעסי עלי?"

"ברור שלא, אבל למה שזה יקרה? למדת טוב ואפילו בחנתי אותך ואת יודעת את כל החומר."

"כי לפעמים איך שמחלקים לנו את הדף של המבחן, אני מתחילה להזיע ומרגישה את הלב שלי דופק ואז אני שוכחת את כל מה שלמדתי ולא מצליחה..."

 

התופעה הזאת נקראת חרדת בחינות.

 

מה עושים ואיך אפשר לעזור לילדים להתמודד? אלה המסרים שאפשר להעביר להם:

1. גם אם אתם בטוחים שלא תצליחו או חרדים לקראת בחינה, תלמדו אליה כמו שצריך. עם חברים או לבד, תערכו חזרות, תעברו על החומר ותגיעו לבחינה כשאתם יודעים אותו.

 

2. הרגיעו את עצמכם לפני המבחן. לכו לישון מוקדם, חשבו מחשבות טובות, דמיינו איך אתם מצליחים במבחן. דברו אל עצמכם בבוקר ברוגע ובביטחון, שאתם למדתם ואתם יודעים את החומר ותסתדרו.

 

3. תגיעו מוכנים מכל המקומות. לא רק למידה, אלא גם מבחינת אוכל בריא בבוקר הבחינה ובבחינה עצמה (לא ממתקים!), לישון כמו שצריך, לשתות מספיק מים, לארגן את התיק ערב לפני. שיהיה לכם נוח- זה כבר מוריד מרמת הלחץ הקיימת.

 

4. אל תחשבו אם תצליחו או לא. אל תחשבו על הציון הצפוי ביחס לאחרים, פשוט עשו את המבחן. עשו מה שאתם יודעים ומה שאתם יכולים – תתחילו בשאלות שאתם בטוח יודעים ולאט לאט תפתרו את כל מה שאתם יכולים.

 

5. נכנסתם לחרדה? עצרו הכל, הניחו בצד, עיצמו עיניים ונשמו. קחו נשימות ארוכות והרגיעו את עצמם. הזכירו לעצמכם שזה רק מבחן ושלמדתם והכל בסדר.

 

6. בדקו את הסיבה לחרדה, לא תמיד היא הגיונית. לפעמים מקבלים בלאק אווט כשמגישים לכם את טופס הבחינה ואתם נכנסים לחרדה עוד לפני שראיתם את השאלות. זכרו שלמדתם והתכוננתם הסתכלו בדף ולאט לאט עברו את הבחינה.

 

7. תמיד זכרו שהציונים שאתם מקבלים בבחינות אינם מגדירים אתכם כלל ואתם הרבה מעבר לכך.

 

אתם תגלו שברגע שהילדים יתחילו לתרגל את העצות הנ"ל החרדה שלהם תלך ותיעלם והם יצליחו להביא את עצמם בצורה מלאה במבחנים בבית הספר.

 

 

בהצלחה לכולם!!

 

 

על הכותבת:
גלית זמל,
מנטורית, מאמנת NLP לילדים ומתבגרים
https://galitzemel.co.il

 


עוד באותו נושא

תעודות מחצית

לתעודת בית הספר יש משמעויות רבות עבור הילד שלנו, שמקבל אותה. יש לה משמעות חברתית, משמעות מולנו, ההורים

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!