חשוב שילדים ישתתפו בחוגים, אבל מהו המחיר? הורים רבים מוצאים את עצמם מותשים מכל ההתנהלות סביב החוגים, והפעילות החיובית הזו הופכת לכאב ראש לא קטן. למה זה קורה?

נגמרו החגים - החלו החוגים

הנה הוא, רגע האמת. הילדים חוזרים לשגרה מלאה, וזו כוללת בית ספר באופן רציף, פעילויות חברתיות וגם מסגרת פעילה של חוגים והפעלות.

עבור משפחות רבות, מערכת החוגים הופכת למשימה של ממש, הורים רבים נמצאים בהתלבטות לאילו חוגים לרשום את ילדיהם, לכמה חוגים ילד צריך ללכת, ויש גם את אלו שידחפו את הילדים לכיוון מסוים, בעיקר החוג שהם היו רוצים בשבילו.

 

אם מוסיפים עלויות לא מבוטלות שמתווספות להוצאות הבית, תיאום הסעות ומציאת פתרון לאחים שאינם בחוגים נוצרת מערכת לחצים של ממש שמתווספת לבית בשם הפעילות החיובית.

 

הבהרה קטנה, כותב שורות אלו בעד חוגים וחושב שהללו תורמים רבות לפיתוח מיומנות, בריאות, עולם חברתי ואף לימוד משמעותי של צריכת תרבות.

 

חוגים הם לעיתים "האקמול של המשעמם לי", ולכן חשוב שילדים יתנסו בהם. אבל רגע, בכל מחיר? מהו המחיר? כמומחה להדרכת הורים אני פוגש הורים מותשים מכל ההתנהלות סביב החוגים. ולמה זה קורה?

 

אז מדוע פעילות חיובית הופכת לכאב ראש לא קטן עבור ההורים?

1. Less is more - ריבוי חוגים יכול להלחיץ ולמנוע התמקדות. מבחינת התרומה לילד עדיף חוג אחד שמתקיים 3 פעמים בשבוע מאשר 3 חוגים שונים.

2. תיאום ציפיות - אחת התלונות החוזרות ונשנות מצד ההורים היא על כך שילד מתחיל חוג, מראה התלהבות (הורים רצים וקונים ציוד תואם במאות שקלים) ואז בוקר אחד מודיע ש "לא בא לו". במקום לכעוס, התחילו  בדיאלוג משמעותי וערכי על אחריות, התמדה וכדומה. צרו תיאום ציפיות ברור "נקנה נעלי כדורגל רק אחריי שתתמיד לפרק זמן מסוים" העבירו את המסר שמאמץ זוכה לתגמול מעודד.

3. חשבו מסלול - מחיר זה לא הכל, לפני שנרשמים מומלץ לבדוק את הלוגיסטיקה הנדרשת, האם הילד יכול ללכת לבד או שתצרכו להסיע אותו.

5. עלויות נוספות - שיש לחוג הם דבר נוסף שיש לקחת בחשבון. שתפו את ילדיכם בתכנון ותנו לו להרגיש חלק בתהליך, המאמץ הזה יבוא לידי ביטוי במחויבות שלהם.

4. יותר כיף ביחד - נסו לשלב את הילד במסגרת עם חברים נוספים. הביחד יוצר רובד חברתי נוסף וגם מקל על ההסעות.

5. קבעו גבולות - קבעו לעצמכם גבולות באשר לעומס, לעלויות ולמה שאתם מאפשרים, תופתעו לגלות שאפשרויות מצומצמות בתהליך נכון עם הילד מאפשרות מיקוד ולאו דווקא תסכול.

 

 

שיהיה בהצלחה!

 

 

על הכותב:
רועי אזולאי - מומחה בהדרכת הורים פרטנית ובקבוצות, בעל קליניקה פרטית להדרכת הורים ומתבגרים. מאמן אישי.
מרצה במוסדות חינוך, בוגר מכון אדלר בהנחיית הורים, בעל תואר B.A במדעי הרוח והתמקדות בפסיכולוגיה, ותואר M.A בחינוך.
טלפון 050-5410050 או רועי אזולאי – הדרכת הורים בפייסבוק.

מועדי הרצאות- לקהל הרחב:
19.11 - האוס, רמת השרון, 20:00
27.11 - רמת אילן, מרכז כנסים אל סירקולו, 20:15

 


עוד באותו נושא

מהותי מציעים: "זמן משפחתי"

הסגר עוד ארוך ואתם מחפשים איך לשדרג את הזמן עם הילדים? בפייסבוק של מהותי תמצאו שפע פעילויות, תכנים ומשחקים שיעזרו להפוך את הזמן המשפחתי למשמעותי - כי אם כבר מסכים, אז שיהיה ביחד ושיהיה מהותי!

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!