לרוב המשפחות בישראל יש יותר מרכב אחד. בדרך כלל מדובר בהרבה מעבר לשדרוג ברמת החיים, זהו כלי שימושי שיכול לחסוך הרבה זמן. וכיוון שזמן שווה כסף – יכול להיות שיש כאן גם חסכון. איך וכמה? ומתי בכלל יודעים שזה הזמן לרכב נוסף? קראו בהמשך.

מזל טוב! המשפחה התרחבה ולכולנו ברור שההוצאות הולכות לגדול באופן משמעותי.

עם זאת, כשאנשים נערכים לקראת שינוי בחיים שמוביל לעליה בהוצאות, הם מוצאים דרכים לייצר עוד כסף או לצמצם הוצאות במקומות שניתן, ולהשיג את המטרה. זהו חלק ממעגל החיים והוא מסמן גם צמיחה אישית.

 

כשהמשפחה מתרחבת, במיוחד לאחר שיש ילד שלישי בבית, ושני ההורים עובדים – עולה צורך לנהל את המשימות בצורה יעילה יותר. אם בעבר רכב שני נחשב מותרות, הרי שהיום שוק הרכב רווי יותר, תחרותי יותר ובתוך כך מציע ללקוחות הפוטנציאלים מגוון מסלולי רכישה ותשלומים, ובראשן כמובן ליסינג פרטי. בחישוב נכון של התקציב והסתכלות על הנתונים והמשתנים שקובעים את העלות המשוערת של אחזקת רכב נוסף במשפחה – ניתן להיערך לעניין ולהפוך אותו לכדאי.

 

הגודל כן קובע

אחד השיקולים הראשונים ברכישת רכב נוסף הוא המטרות שלשמן הוא ישמש. אם זה יהיה רכב משני, שעיקר מטלותיו יהיה לפזר את הילדים למסגרות בבוקר, להסיע אותם לעיסוקיהם אחר הצהריים, לערוך קניות ולהגיע למקום עבודה לא במרחק נסיעה קצר – בהחלט כדאי לקנות רכב קטן, עם עלויות אחזקה נמוכות, ולא בהכרח דגם חדש מאד.

היצע הרכב בני ה-3 ואפילו 5 ו-7 גדול, ובשנים האחרונות מיוצרים רכבים אמינים שתחזוקתם אינה יקרה. מאידך אם אתם משפחה ברוכת ילדים, כדאי לבחון אפשרות לרכישת רכב עם 7 מושבים (או יותר), כדי שלא בכל נסיעה משפחתית תאלצו להתפצל לשני רכבים.

בחלק גדול מהמשפחות הרכב הראשון הוא בכלל רכב חברה, שכל ההוצאות והעלויות הנלוות שלו מגולמות בשכר. במקרים כאלו כדאי מאד להתייחס אליו כאל רכב עיקרי ולהפיק ממנו את המקסימום. הרבה פעמים לעובד המקבל רכב חברה ניתנת האפשרות לבחור את הדגם. לכן כדאי לפעמים לקחת רכב עיקרי חזק יותר או מרווח יותר, וכך לצמצם עלויות על הרכב השני.

 

דברים קטנים שעושים הבדל גדול

מעבר לגודל הרכב וכמובן למותג שאתם מתכוונים לרכוש – יש המון רכיבים אחרים שיוצרים את התמונה הכוללת לגבי אחזקת הרכב הנוסף. נפח המנוע מהווה גורם חשוב בכל הנוגע לתצרוכת הדלק של הרכב, הבלאי שלו, עלות הביטוח והטסט ועוד. אם תראו רכב במחיר מבצע עם מנוע בנפח 1,800 סמ"ק, לדוגמה – קחו בחשבון שאת החיסכון שקיבלתם ברכישה כנראה תאבדו בהוצאות הדלק.

משתנה נוסף שמשפיע על עלות אחזקת הרכב הוא תיבת ההילוכים. תיבת הילוכים אוטומטית עולה יותר מבחינת צריכה הדלק, הבלאי והטיפולים השוטפים. אם שני בני הזוג יודעים לנהוג על תיבת הילוכים ידנית (רובנו למדנו נהיגה על רכב ידני, ואנשים שאוהבים לנהוג לא יוותרו על החוויה) – בהחלט שווה לשקול רכישה של רכב כזה. גם אם הדבר אינו נפוץ במיוחד בארץ – רוב המכוניות באירופה הן ידניות כי בסופו של דבר – כולם מרוויחים מכך.

נתון נוסף שאנשים לא נוטים לקחת בחשבון הוא זמן השימוש המתוכנן לרכב. אם אתם הולכים לרכוש רכב משני שאתם רוצים שישרת אתכם לשנים ארוכות – כדאי לפעמים להשקיע מעט יותר ברכב אמין לטווח ארוך, מאשר רכב שחלק מהחוויה שלו היא ביקורים תכופים במוסך. בהנחה ותרצו למכור את הרכב לאחר תקופה מסוימת – כדאי גם שיהיה לו ביקוש מספיק כדי לא לאבד שווי שוק גבוה מדי.

נתון אחרון, והחשוב מכל – עניין הבטיחות. עליו אין להתפשר בשום מקרה, ובשום מחיר. החורף מגיע עכשיו, וכולם יודעים מה הסכנות שטומן בחובו כביש רטוב. הרבה פעמים המשפחה קונה רכב נוסף כי היא מתרחבת והילדים גדלים. כמעט בלי שתשימו לב – הבכור יוציא רישיון, וגם אם הוא ייקח את הרכב רק לפעמים – ברור לכולנו באיזו רמת בטיחות תרצו שהרכב שהוא נוהג בו יהיה.

 

 

על הכותב:
זאב נחמנזון
אב ל-2, חולה הגה ואקסטרים

 


עוד באותו נושא

סדרת מוצרי הגיינה נשית המותאמת במיוחד לפעילות אקטיבית

לראשונה בארץ ובהתאם למזג האויר ולטמפרמנט הישראלי משיקה קוטקס סדרת מוצרי הגיינה נשית המותאמת במיוחד לפעילות אקטיבית.

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!

הורים לילדים – מה אתם מחפשים?