בין אם יש להם כבר כסף או לא, פתיחת חשבון בנק היא הצעד הראשון בדרך לעצמאות כלכלית ולהתנהלות פיננסית נבונה. הנה כל מה שצריך לדעת לקראת החשבון הראשון שלהם.

אם הגוזל הגיע לגיל 16 (אפשר גם בגיל 14, נסביר בהמשך) ובידיו תעודת זהות, מזל טוב באפשרותו לפתוח חשבון בנק. חשוב לומר זאת, כיוון שזה באמת כל מה שצריך על מנת לעשות זאת. בכתבה הבאה נסביר בפירוט את היתרונות אשר מגיעים עם פתיחת חשבון בנק ומה צריך לדעת לפני כן.

 

נתחיל מהבסיס של הבסיס – להסביר לילד מהו בנק

בנק הינו מוסד כלכלי בו אנו מפקידים את כספנו. הבנק עושה עבורנו פעולות רבות, אלו הרלוונטיות לעניינינו כוללות: שמירה על כספינו בטוח מצד אחד ונגיש לשימוש מצד שני, כמו גם היכולת לעקוב, לשלוט ולרכז את פעולותינו הפיננסיות במקום אחד.

 

למה לפתוח להם חשבון בנק?

כאמור, הבנק מאפשר לנו לפעול בזירה הכלכלית עם כמעט כל סכום של כסף. מה זה אומר? לכולנו יש שאיפות כלכליות מסויימות. במקרה של הטינאייג‘רים שלנו זה יכול להיות לרכוש טלפון חדש, ביגוד או כל דבר אחר.

התנהלות כלכלית הנעשית עם מזומן בלבד עלולה להיות מבלבלת בני נוער: קשה יותר לעקוב אחר הוצאות והכנסות, קשה יותר לחסוך, בוודאי שלטווח הארוך ועבור פריטים יקרים יותר, שאולי אפילו דורשים מספר תשלומים. יהיה קשה יותר לשמור את הכסף במקום בטוח. בקיצור, הצעירים שלנו יתרגלו דווקא את ההרגלים הכלכליים שאנחנו רוצים למנוע בגיל בוגר, בו להתנהלות הכלכלית יש משקל גדול יותר בחיי היומיום.

בנוסף, במידה ותהיה או שיש לילדכם עבודה מסודרת, אצל רוב המעסיקים אין אפשרות לקבל את המשכורת במזומן.

 

ריענון נהלים – איך פותחים חשבון בנק?

באופן אולי מעט מפתיע, פתיחת חשבון בנק לנוער היא דווקא החלק הקל בעניין. ראשית, כלל אין צורך בכסף זמין. שנית, מבחינת גיל, ניתן לפתוח חשבון בנק החל מגיל 14 בליווי הורה או אפוטרופס ומגיל 16 לבד, עם תעודה מזהה תקפה, כאמור.

למה זה קל? פשוט, בנקים הינם עסק כלכלי לכל דבר שרוצה אותך כלקוח פעיל. רוב לקוחות הבנקים הולכים אחר תנאים טובים ומחליפים בנק מדי כמה שנים. במידה ויעשה החיבור עם הלקוח בעודו צעיר, יש סיכוי רב יותר להישאר לקוח של הבנק גם בגיל מבוגר יותר, אז העסק הרבה יותר כלכלי עבור הבנק.

 

אז למה עכשיו?

פתיחת חשבון בנק צעיר מאפשר לחבר‘ה הצעירים בכל המקרים לקבל תנאים שאנחנו המבוגרים פשוט לא מקבלים. החל מחשבון נטול עמלות לחלוטין, דרך הטבות שונות כמו כרטיסים להופעות כל מתנה אחרת אשר תעזור לשכנע אותנו שהבנק הזה הוא המוצלח ביותר עבורם.

כמובן, בדיוק עקב כך, חשוב להגיע לפגישה בבנק ממוקדים, כאשר כבר יש לך מושג מה מציע כל בנק, מהם היתרונות, החסרונות והכי חשוב, לא הסתנוור ממתנות נוצצות ונטולות תוחלת חיים ארוכה. בטווח הארוך, התנאים הטובים צריכים להיות הקובעים. תרתמו את הילדים לתהליך הבדיקה, זה יגרום להם להרגיש מעורבים יותר בתהליך, ולכן גם אחראים יותר על התוצאות.

מצד שני, יש לשים לב למגבלות אשר חלות על חשבון בנק צעיר אשר אינן מאפשרות כניסה למינוס, למשל, או מגבילות שימוש בצ‘קים או במסגרת המשיכה היומית. חשוב להבין את המושגים ולשאול את נציג הבנק כמה שיותר שאלות שלא מובנות לכם.

 

לסיום, כפי שאולי כבר הספקתם לשים לב, צרה גדולה היא שבארצנו אין כל תוכנית לימודים אשר מכינה את בני הנוער לעולם הכלכלי בו הם עומדים להשתלב ממש עוד כמה רגעים. מושגים בסיסיים כמו קרן, תשואה או הלוואה בריבית יהיו ככל הנראה זרים להם לחלוטין עד לרגע האמת בו יצטרכו ללמוד את המושגים הללו תוך כדי תנועה. לכן, עמדו על זכותם לעשות זאת. כל חשבון בנק, אפילו פתיחת חשבון בנק וירטואלי ישפיעו בצורה משמעותית על החינוך הכלכלי של הנוער ובעתיד יעזרו להתנהל בצורה כלכלית מודעת ומחושבת. אל תזניחו את החינוך הכלכלי, זהו עתידו של הדור הבא.

 

 

שלכם,
מאת: יובל בנר,
צוות אמאבא

 


עוד באותו נושא

מה עושים עם ילד בבית?

האמת? התקופה האחרונה מפחידה. ברמה האישית, המשפחתית, הביטחונית, הכלכלית וכמובן המדינית.

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!

הורים לילדים – מה אתם מחפשים?