במהלך החופשה הארוכה ילדים רבים יוצאים לטייל, שוכבים לישון מאוחר ובעיקר מכייפים. אבל כעת, על מנת שהחזרה למסגרת תהיה קלה, הגיע הזמן לחשוב איך חוזרים לשגרה בצורה הכי רגועה. הנה כמה טיפים שיעזרו.

6 טיפים לחזרה לשגרה

השאיפה שלנו כהורים מתרכזת בדבר אחד: להיות ההורים הכי טובים ולצייד אותם בכלים מדויקים להצלחה. הדרך לשם לא קלה אבל אפשרית, והיא מתחילה, כמובן, בנו.

 

חינוך ילדים הוא תהליך שמתבצע באופן קבוע כל יום בשנה, אבל הפעם אני רוצה להרחיב על התקופה הזו שלאחר החגים ולקראת החזרה מהחופשה הארוכה למסגרות. אז איך עושים את זה נכון?

 

טיפים לחזרה לשגרה

1. ראשית ולפני הכל, המושג חזרה לשגרה לקוי ביסודו. ילד נמצא בשגרה כל הזמן, זו יכולה להשתנות אבל תמיד ילדים זקוקים לשגרה, המושג הזה הוא טעות בתפיסה ההורית ובאה לביטוי בהתנהלות שלנו בזמן בית הספר מחזיקים אותו קצר- בזמן חופש כל הגבולות משוחררים? ילד לא יכול להתפתח נכון בתפיסה כזו, יש שגרה כל הזמן עם מקצבים שונים. גבול קיים תמיד- גם ביום כיפור הרמזורים עובדים!

 

2. לקראת החזרה למסגרת הלימודים חשוב לנהל עם הילדים שיחות שהמטרה שלהן לשנן עבורו ואיתו שוב מה המטרות שלו, וכמה חשוב להבין את המשמעות של השינוי במסגרת העומס שילד מתמודד איתה, בדיוק כמו ההבדל בין שישי שבת ליום חול.

 

3. מעברים קשים לילדים (וגם לנו המבוגרים) לכן עלינו לנהוג באיפוק כאשר אנו רואים ילד מתקשה, גילוי אמפטיה למעבר וחיזוק אפשרי של הילד במקרה הצורך.

 

4. עידוד דרך קבע. ביום טוב תשמחו איתו, ביום רע תעודדו אותו. המטרה היא מידי יום להשמיע באוזני הילד עד כמה הוא בעל ערך ועד כמה אנו מאמינים בו.

 

5. התארגנות לקראת החזרה ללימודים לא מתקיימת ערב לפני, אלא מבעוד מועד. מתחילים לנהל שיח על החזרה ללימודים, בודקים שלא חסר כלום מבחינת ציוד וכדומה.. הכנה לקראת המראה.

 

6. זמן איכות. כל העת להקפיד על זמן איכות עם הילדים, הרבה פעמים כאשר חוזרים מחופשות נכנס הבית לקצב מסחרר ודברים כה מהותיים כמו שהיו בחופש נדחקים הצידה, הקפידו על זמן איכות וצרו אצל הילדים ציפייה לזה. וכמובן שצריך גם להתמיד בזה.

 

 

בהצלחה!

 

 

על הכותב:
רועי אזולאי - מומחה בהדרכת הורים פרטנית ובקבוצות, בעל קליניקה פרטית להדרכת הורים ומתבגרים. מאמן אישי.
מרצה במוסדות חינוך, בוגר מכון אדלר בהנחיית הורים, בעל תואר B.A במדעי הרוח והתמקדות בפסיכולוגיה, ותואר M.A בחינוך.
טלפון 050-5410050 או רועי אזולאי – הדרכת הורים בפייסבוק.

 


עוד באותו נושא

פרידה מאמא ואבא אחרי הסגר ושהייה ארוכה בבית

איך נשלח את הילד חזרה לגן אחרי הסגר קורונה ארוך בבית? והאם הפרידה בבוקר מאמא/אבא אחרי שהייה ארוכה בבית דומה לפרידה מההורים בתחילת השנה?

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!