להיות הורה הנו תפקיד שמתחיל בלידת התינוק ולא מסתיים לעולם. קל זה לא. ממש לא. אז מהם הדברים שכל הורה מתחיל או הורה שבדרך חייב לזכור?

ירימו יד כל ההורים שיוכלו לספר שהורות היא אמנם אושר גדול, שמחה שממלאת את הלב ואהבה שלעיתים קשה להכיל את גודל העוצמה שלה- אך באותה נשימה היא גם קשה, מתסכלת, ולעיתים (די רבות) מביאה אותנו למצב של כעסים ולחצים שמשפיעים עלינו בתחומים אחרים בחיים.

 

אז אם קשה כל כך להיות הורה, ואם הילדים שלנו יכולים להוציא אותנו מהכלים ולגרום לנו לטפס על הקירות מרוב עצבים, למה בכל זאת אנשים רוצים להיות הורים?

 

לרצון להיות הורים יש כמה סיבות:

לעיתים מדובר בדחף של אישה (או של גבר) להיות אמא (או אבא).

לעיתים מדובר ברצון להביא ביחד לעולם ילד שיסמל את פרי האהבה ואת האיחוד בין בני הזוג.

לעיתים מדובר ברצון לחיות מחדש את הילדות מבחינת תיקון חוויות של ההורה עצמו וגידול ילד בדרך אחרת ממה שגידלו את ההורה עצמו.

לעיתים מדובר ברצון להמשיך את השושלת המשפחתית.

לעיתים אפילו מדובר בלחץ משפחתי או סביבתי- סוג של הכתבת נורמה שזוג שמתחתן השלב הבא לאחר החתונה הוא להביא לעולם ילד או ילדים.

זו גם יכולה להיות אמונה דתית שבכך מקיימים את מצוות ‘פרו ורבו‘ ואפילו ניסיון לתקן זוגיות שלא עובדת על ידי הבאת ילד משותף ואפילו הסיבה הפשוטה של לתת אהבה ולקבל אהבה.

 

אז יש לא מעט סיבות להיות הורים ועם האהבה הגדולה והשמחה, כאמור, באים הקשיים.

 

ובכל זאת- ברגע שהחלטתם, ברגע שכבר הבאתם ילד לעולם, אתם אחראים עליו.

אתם הדמות העיקרית והמשפיעה על החינוך שלו, על התוויית ערכים שלפיהם יחיה את חייו כבוגר. אתם המודל של התפתחות עבורו.

 

קל זה לא. ממש לא. אבל זה לא מוריד מכם את האחריות!

האחריות מתחילה עם כל ילד בנפרד- כי לכל ילד מזג אחר וכל ילד משפיע אחרת עליכם ומגיב אחרת אליכם, ההורים. ולכן, רגע לפני שאתם הופכים להיות הורים (או שכבר הפכתם ואתם בדרך להיות הורים פעם שניה או בכלל כבר מגדלים ילדים) כדאי שתזכרו כמה דברים חשובים:

1. עם הילד נולד הורה: כל ילד הוא אחר ושונה ומתנהג אחרת מאחיו. אל תשוו. אל תתנהלו אותו הדבר כי הם עצמם יהיו אחרת ומה שעבד עם אחד לא בטח יעבוד עם אחיו או אחותו.

 

2. תסמכו על האינטואיציה שלכם! גם אם בספרים כתוב אחרת או גם אם חברה שכבר אמא מנוסה המליצה לכם וזה לא ממש עובד- אתם מרגישים את הילד שלכם ואתם יודעים מה טוב עבורו. תהיו בטוחים בשיקול הדעת שלכם.

 

3. אל תתביישו לבקש עזרה: אף אחד לא נולד עם היכולת להיות הורה ועם הידע המקצועי שדרוש לצורך חינוך ילדים. לחלק זה בא בקלות וחלק לא- ואם אתם צרכים הדרכה או הנחייה של גורם מקצועי חיצוני- זו לא בושה! להיפך! זה מראה שאתם רוצים להיות הורים טובים יותר ומוכנים להיפתח וללמוד.

 

4. אתם רק בני אדם! גם לכם מותר לכעוס ולהתעצבן, להיות עצובים ואפילו להיות חלשים ולבכות. הדבר העיקרי שאתם צריכים לזכור זה שאתם הדמות שאותה הילד מחקה ומכם הוא לומד ולכן אתם צרכים להראות לו איך לשמוח, איך לכעוס, איך להתנהל בסיטואציות שונות.

 

הורות היא לא קלה אבל היא לא צריכה להיות קשה במיוחד. היא יכולה להיות בטוחה, רגועה ומהנה, אבל כמו כל דבר בחיים- צריך לעבוד בה ולמצוא את הדרך.

 

 

בהצלחה,

דורית

 

 

על הכותבת:
דורית חרמון,
מנחת הורים וכותבת הספר "בשביל הסמכות- הדרך להורות בטוחה רגועה ומהנה"
https://www.jumpstarter.co.il/projects/2006

 


עוד באותו נושא

כיצד תשמרו על זוגיות חזקה עם תינוק חדש?

עם לידת התינוק הזוג הופך ברגע לשלושה, החיים משתנים, ואחד התחומים שהכי נפגעים הוא הזוגיות. מה עושים?

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!

הורים לילדים – מה אתם מחפשים?