גיל ההתבגרות אינו פשוט לילדים שעוברים אותו, אך גם לא להוריהם. הורים למתבגרים חשים לא פעם תסכול גדול, אכזבה ובעיקר- לא מכירים את הילד אותו גידלו כל השנים. איך בכל זאת אפשר לעבור את התקופה הזאת בצורה טובה יותר?

הורים: איך תעברו את גיל ההתבגרות בשלום?

גיל ההתבגרות הוא תקופה לא קלה, להורים ולילדים כאחד. הילדים מתמרדים וכועסים ולעומת זאת ההורים מתוסכלים, חשים אכזבה ובעיקר שואלים את עצמם, איך הילד שאותם גידלו השתנה כל כך. איך בכל זאת אפשר לעבור את התקופה הזאת בצורה טובה יותר? הנה כמה טיפים שיעזרו לכם.

 

לא לתת פתרונות, כן לתת אמון

כשילד מגיע עם בעיה, יש הורים שממהרים לתת פתרון, הדרך הזו עלולה רק לפגוע בילד בטווח הארוך כי היא לא מאפשרת לו לקחת אחריות ולבחור כיצד להתנהג. השאיפה שלנו כהורים, היא לחנך את הילד כך שיוכל להתמודד בעצמו עם האתגרים שיהיו בחייו. לכן כדאי להקשיב לילד ולהביע אמון שיוכל להתמודד, להגיד לו שאנחנו סומכים עליו שיוכל למצוא פתרון. עם זאת, עלינו להיות עם יד על הדופק ולהתערב במקרים קיצוניים.

 

אוירה של תמיכה  ולא של ביקורת

כהורים, יש לנו אחריות איזו אוירה תשרור בבית שלנו. עלינו להשמיע דברי עידוד ותמיכה ולא ביקורת ונוקשות. לא להגיד "למה לא עשית א‘ או ב‘" אלא להתעניין בילד שלכם ולשאול בצורה שרואה גם את הצד שלו. "אני רואה שאתה מתקשה ב... מה אני יכול כדי לעזור לך בזה?"

 

לחנך לערכים

יש ערכים שחשובים לכם? חיזרו ואמרו אותם בארוחות משפחתיות, בשיחות אישיות עם הילד. חזרה עלי הערכים בנסיבות שונות גורמת להטמעתם ולהפיכתם לחלק מאורח חייו של הילד.

 

יצירת שיגרות

חשוב לעשות "שיגרות" משפחתיות. שגרה משפחתית יכולה להיות ארוחות בימי שישי ובחגים, אך גם יכולה להיות ארוחת בוקר קלה לפני שהולכים לבית הספר או ארוחת ערב בשעה קבועה. שגרה היא חשובה כי היא יוצרת ביטחון לילד, בנוסף לכך היא תחזק את הקשר ביניכם לבין הילד.

 

להקפיד לדבר בשפה חיובית

כדאי לראות בתכונות השליליות דבר חיובי, לדוגמא אם הילד שלכם מפוזר, אז לא לבוא בטענות על כך שהחדר שלו לא מסודר, אלא להצביע על היכולת שלו להיות יצירתי. יחד עם זאת לבקש ממנו לסדר בצורה סבירה ולהביע את הסיבה – כדי שיהיה לו נוח למצוא את הדברים.

 

לתת חוקים וגבולות

למרות שלפעמים מפתה להסתכל על הילדים כילדים גדולים שכבר אחראים לעצמם ולמרות שלפעמים הורים נוטים לא להציב גבולות כדי להימנע מעימותים, חשוב מאוד כן לתת גבולות. חוקים וגבולות עוזרים לילד דווקא להרגיש ביטחון. חוקים מאפשרים לילד להיות חופשי בגבולות המותרים.

 

לדעת לשחרר

בגיל ההתבגרות, הילדים שלנו לעיתים מתחילים את מערכות היחסים הזוגיות הראשונות שלהם. הורים לפעמים מרגישים פתאום שהם נדחקים למקום השני, שהילד או הילדה שלהם לא משוחחים איתם כמו פעם, אין להם זמן אליהם. בנוסף ההורים חוששים שהילדים שלהם ידרדרו בלימודים, יזניחו חוגים כי יקדישו את כל זמנם למערכת היחסים החדשה.

כדאי לדעת לשחרר ולהסתכל על המציאות החדשה בצורה אחרת, חיובית, להסתכל על כך שזה נפלא שהילדים שלהם מתנסים במערכת יחסים זוגית, לעודד אותם להקדיש זמן גם למערכת היחסים וגם למשפחה, ולדבר איתם באופן חיובי על כך שאתם סומכים עליהם שלא יזניחו את ביה"ס ואת החוגים שלהם.

 

לא לפחד להגיד "טעיתי"

לפעמים, יהיו ויכוחים עם ילדיכם, ויהיו מקרים בהם אתם תטעו. לא לפחד להגיד "טעיתי" כך תראו לילדים שאפשר לסיים ויכוחים, שאפשר לצאת בצורה מכובדת ממריבה, אפשר לוותר על כעס ואכזבה, שאין במריבה לעיתים מנצחים או מפסידים.

 

זכרו, אומנם גיל ההתגברות אינו פשוט לילדים וגם להורים, אבל בזמן הזה יש לכם תפקיד כפול, להיות אחראים על הילד שלכם אך גם לתת לו את הכלים כדי שיהיה מוכן לעולם הגדול בצורה הטובה ביותר, יגדל להיות בוגר שאחראי למעשיו ובעל בטחון עצמי.

 

 

על הכותבת:
שרון גרוס,
כותבת ההצגה "מתבגרים", הצגה לנוער שעוסקת בגיל ההתבגרות
בעלת תיאטרון יוצרים לנוער
https://www.yotzrimtheater.com

 


עוד באותו נושא

מתבגרים בחופש הגדול

בחופש הגדול המתבגרים שלנו חופשיים ממחויבויות הלמידה הרשמית שלהם, אבל הלמידה שלהם על העצמי, על החיים, רק מתעצמת.

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!

הורים לילדים – מה אתם מחפשים?