מהרגע שהם יוצאים לאוויר העולם, אנחנו לא מפסיקות לדאוג להם – שיהיו בריאים, שיהיו מאושרים, שיהיו מוגנים, שיהיו להם חברים, שיצליחו בלימודים... במה חשוב להתמקד לקראת שנת הלימודים שבפתח?

1 בספטמבר: מה נאחל לילדינו?

והנה שוב התחילה שנת לימודים חדשה ואיתה חששות ודאגות. והנה שוב מגיע ראש ומזכיר לנו שהם גדלו לנו עוד קצת... וזה בדיוק הזמן להתמקד במה שחשוב ולאחל להם ברכות ואיחולים לשנה החדשה.

 

כמאמנת NLP לילדים ומתבגרים וכאמא לילדים שכבר 14 שנים במערכת החינוך, אני רוצה לשתף אתכם באיחולים ובברכות שלי לילדיי ולהזכיר לכל ההורים למה חשוב לשים לב:

 

1. אתם טובים כמו שאתם. הכי טובים כמו שאתם!

הדבר הראשון והכי חשוב זה לזכור שכל ילד הוא שונה ואחר. לכל ילד הקצב שלו, הרצונות והיכולות שלו. אל תשפטו, אל תשוו ותתנו לכל אחד את המקום שמגיע לו. זכרו את נקודת הפתיחה של כל אחד מהם וכמה הם עובדים, משקיעים ומשתפרים ממנה ביחס לעצמם ולא ביחד לאחים שלהם או לילדים אחרים.

 

2. אנחנו פה בשבילכם!

אמא ואבא פה. אנחנו פה בשביל לסייע, בשביל לתמוך, בשביל לעזור להם למצות את הפוטנציאל שלהם עד תום ולהגשים את עצמם בצורה הטובה ביותר אנחנו פה בשביל לכוון כשצריך, להקשיב, לתת עצות- וגם בשביל לתמוך כשהם נופלים ולעזור להם לקום חזרה.

 

3. זה בסדר ליפול!

כולם טועים וכולם נופלים בדרך. אתגרים וקשיים הם חלק מהדרך והתפקיד שלנו בתור הורים הוא לא לפתור אותם עבורם אלא לסייע להם למצוא פתרונות וגם לשחרר ולסמוך עליהם שימצאו בעצמם את הדרך הטובה ביותר להתמודד.

 

4. אנחנו לא רק שומעים אתכם, אנחנו מקשיבים לכם.

אנחנו אוזן קשבת- לחוויות, להתלבטויות ולהתמודדויות. אנחנו לא צריכים למהר להציע עזרה, למרות שלפעמים זה קשה להתאפק, אבל זה לא תמיד מה שהם צריכים. לרוב הם רק רוצים שיקשיבו להם. אז תקשיבו!

 

5. לימודים זה לא הכל!

הילדים שלנו הם הרבה ומעבר לציונים. להיות תלמיד טוב זה חשוב אבל זה לא הדבר העיקרי ובטח לא היחיד. יש להם יכולות, כשרונות ומסוגלות בעוד הרבה תחומים ולכן בין אם הם תלמידים טובים יותר או טובים פחות- זה ממש לא מה שמגדיר אותם.

 

6. אתם מסוגלים!

הזכירו להם את הדרך שעברו, שקפו להם הצלחות קטנות וגדולות בתחומים שונים שיזכרו שהם יכולים ומסוגלים בכוחות עצמם. ככל שיאמינו יותר בעצמם יצליחו להתקדם יותר.

 

7. אנחנו גאים בכם.

לא משנה אם הצליחו יותר או הצליחו פחות, הזכירו להם שוב ושוב שאתם גאים בהם. אמרו להם: "אנחנו גאים בכם. אנחנו יודעים שאתם עושים את המקסימום שלכם ושתמיד אפשר לנסות יותר ולהצליח בהתאם. כך או כך אנחנו גאים על הניסיון ויודעים שתתנו את כל מה שתוכלו בהמשך!"

 

 

בהצלחה!

 

 

על הכותבת:
גלית זמל,
מנטורית, מאמנת NLP לילדים ומתבגרים, מומחית בליווי תהליכי שינוי, התפתחות וצמיחה
אתר https://galitzemel.co.il

 


עוד באותו נושא

סוף החופש: המשמעות הרגשית של החזרה למסגרות הלימודים

חזרה לשגרה אחרי חופש ארוך היא משמעותית ביותר. ההתמודדות כרוכה בהבנה של ההורה את המשמעות הרגשית

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!