כמה ימים לפני סוף החופש ורגע (כן, ממש רגע) לפני שהלימודים מתחילים וחוזרים לשגרה, זה לא פשוט להתאפס על כל מה שקורה ולשמור על שפיות. בטח בחום הגדול ובלחות של אוגוסט.

סוף החופש

נדמה שכבר ביקרתם איפה שרק יכלתם לבקר, נסעתם לאן שיכלתם לנסוע ואין סרט שלא ראיתם...

 

אז שניה לפני שהחופש מסתיים ובלי להשתגע יתר על המידה קבלו חמישה טיפים איך לנצל את הימים האחרונים ולא פחות חשוב - להעשיר את הידע של הילדים:

 

1. רכשו חוברות עבודה

זה הזמן ללמוד וגם ליהנות. חוברות עבודה לא צריכות להיות רק מספרים או אותיות. חפשו עבורם חוברות עבודה כיפיות, מהנות- כאלה שמשלבות ציור, מדבקות ומשחקים. השוק מלא בהן ותוך כדי אפשר ללמוד גם לכתוב, לקרוא, לחבר ולחסר. גם צביעה וחיבור נקודות הן אחלה פעילויות!

 

2. ארגנו את פינת הלמידה

קחו לכם יום סידורים- סדרו את המגירות, המדפים, את הספרייה ועשו סדר. את כל הספרים הישנים תרמו, את כל הדפים שקושקשו כבר מכל הצדדים אפשר לזרוק או לאחסן בקלסר מסודר ואת אלה שלא אפשר לאגד ביחד ליצירה. אם מדובר בילד שעולה לכיתה א‘ זה הזמן לסדר את החדר ולהפוך אותו מחדר של ילד בגן לחדר של ילד שלומד- וזה אומר התאמת כיסא ושולחן מותאמים ונוחים מנורת שולחן ופחות צעצועים ואם בא לכם לקחת את זה צעד קדימה אפילו לצבוע קיר אחד או שניים (אפשר גם להתייעץ עם מעצבת). אל תעשו עבור הילד את העבודה, תנו לו להיות חלק פעיל.

 

3. החליטו על זמן למידה

לאחר שסידרתם את פינת הלמידה וגם רכשתם חוברות- נצלו את הזמן ללמוד. הגדירו זמן לימוד מסודר בו מרעננים את הידע, חוזרים על מה שנלמד ומחזקים את מה שיודעים פחות- בכדי לא לשכוח הכל. זמן מוגדר כולל ימים ושעות ספציפיות כדי שלא תהיינה הפתעות וזה גם דרך מצוינת ללמד אותו ניהול זמן.

 

4. מצאו זמן להשלמת פערים

חלק מזמן הלמידה הקדישו להשלמת פערים- אם יש חומר בו הילד התקשה או שהפסיד חומר- זה בדיוק הזמן להשלים את הפער. למדו אותו בבית, בעזרת חוברות ומחשב או רשמו אותו לשיעורים פרטיים עם איש מקצוע מתאים שיסייע לו.

 

5. צאו לטייל

כן, טיילתם מספיק וחם- אבל לא חובה לחרוש את הארץ לכל אורכה ורוחבה (למרות שזה אפשרי וכיף!) כל טיול עם הכלב, כל הליכה בערב, כל נסיעה משפחתית אם לים או לפיקניק או לטיול בטבע- נצלו את הזמן להעשיר את הידע של הילדים (ושלכם). קראו שלטים בעברית ובאנגלית, הסבירו על המקום אליו אתם נוסעים. הכינו חידון לסוף הטיול, חקרו פרחים, עצים וסוגי ציפורים. הטבע הוא יופי של כיתת לימוד!

 

 

על הכותבת:
רויטל וילמובסקי
עט ללמוד – מאמנת ומלווה תהליכי למידה אפקטיביים לילדים ונוער
 

 


עוד באותו נושא

כשמשעמם בחופש

אני יודע שאתם מאוד נהנים בחופש, הולכים לבריכה ולים, זוללים גלידות, מכייפים בקייטנות. ממש טוב לכם. ומה איתי?

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!