כולנו יודעים שסידן חשוב לעצמות. אבל מי באמת יודע מה קורה לגוף כשחסר בו סידן? מתי המחסור בסידן מתחיל להיות מסוכן ומה עושים כדי למנוע את זה?

מגיל חצי שנה ועד שלוש שנים זקוק הגוף לכמות גדולה של סידן על מנת להתפתח באופן תקין ולבנות עצמות חזקות. הסידן חיוני לצורך בניית עצמות וכאשר ישנה אי ספיגה מספקת שלו, לרוב עקב מחסור בויטמין די, עלולה להופיע מחלת הרככת.

 

רככת ילדים, מצב בו העצמות רכות (מכאן שמה של המחלה), שבריריות למדי ויכולות להתעוות בקלות, היא אחת המחלות הנפוצות אצל תינוקות ופעוטות, בעיקר במדינות בהן התזונה לקויה.

 

בשנה הראשונה לחיי התינוק ההנחיה של משרד הבריאות היא לתת תוספת של ויטמין די למקרים בו הילד לא מקבל מספיק מהויטמין באופן טבעי. ויטמין די, כאמור, הכרחי לצורך ספיגת הסידן- ואם יהיה חוסר שלו, העצמות שתפקידן לשאת משקל לא יוכלו לשאת אותו. מחלת הרככת, שנוצרת עקב מצב זה, גורמת בסופו של דבר לעצמות כפופות, עיוותים בצלעות וסגירת עצמות הגולגולת אצל תינוקות.

 

בכדי לוודא ולאבחן שתינוק או ילד (אגב, גם מבוגרים הסובלים ממחסור בסידן ובויטמין די נמצאים בקבוצת סיכון לחלות במחלה) חולים ברככת, יש לבצע מספר בדיקות אצל רופא המשפחה- כולל בדיקת דם לצורך בדיקת רמת הסידן, זרחן וויטמין די בגוף ולבדוק את מצב התפקוד של הכליות. כמו כן יש לבצע צילום רנטגן לבדוק אם ישנו שינוי במבנה או בצורת העצמות.

 

החדשות הטובות הן שניתן למנוע את המחלה.

הגורם למחלה ברוב המקרים הוא תזונה לקויה וחוזר בסידן וויטמין די. מכיוון שבישראל ישנה חשיפה גדולה יחסית לשמש המספקת ויטמין די וכן תזונה עשירה הן בויטמין והן בסידן- ילדי הארץ נמצאים בסיכון נמוך יחסית לחלות במחלה.

 

כיצד מונעים את המחלה?

1. צריכה מספקת ואף מוגברת של ויטמין די עד גיל שנה לפחות (ולאחר מכן בהתאם לבדיקות דם והוראות הרופא).

2. חשיפה מבוקרת אך מספקת לשמש לצורך ייצור טבעי של ויטמין די.

3. תזונה מאוזנת של מזונות המכילים ויטמין די וויטמינים ומינראליים נוספים.

 

כאמור, מחסור בויטמין די גורם לחוסר ספיגה בכמות מספקת של סידן בגוף ועקב כך למחלת הרככת. הויטמין מהווה מתווך חשוב ונחוץ בתהליך הספיגה של הסידן ובמידה ויש מחסור בו חשוב לצרוך אותו בכמות מספקת.

 

הסידן תפקידו לבנות את העצמות ולחזק אותן ולכן אצל ילדים הנמצאים בקבוצת הסיכון לחלות במחלה או כבר חולים בה חלילה, מומלץ לצרוך תוספי סידן בנוסף לתזונה מאוזנת של מאכלים המכילים כמות גדולה של סידן. במקרים אלו מומלץ לצרוך תוסף סידן אמורפי אשר אינו שוקע בדם, מגיע ישר לעצמות ומקצר משמעותית את תהליך ההחלמה מהמחלה.

 

אצל מבוגרים, אגב, מחסור בסידן עלול להוביל לדלדול עצמות ולכן כדאי וחשוב להקפיד על צריכת סידן וויטמין די בכמות מספקת כבר מגיל ינקות ובמהלך כל תהליך הגדילה ותקופת ההתבגרות על מנת למנוע מחלות ומצבים פיסיים הנגרמים ממחסור בהם.

 

 

על הכותב:
ד"ר יגאל בלום
סגן נשיא מו"פ (מחקר ופיתוח)
אמורפיקל בע"מ
https://www.density-calcium.co.il

 


עוד באותו נושא

פ-ייה והתרמיש

בביקורו בקיץ האחרון לא הביא מישי ליהלי מתנות מארצות רחוקות, אלא טרמפיסטית מפתיעה - פיה שנרדמה בטעות ומצאה את עצמה בארץ הזרה לה ישראל. יהלי קורא לה בשם חיבה "פֵ-יָיָה" ושניהם יוצאים יחד למסע תרמילאות בפינות חמד בתל אביב.

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!

הורים לילדים – מה אתם מחפשים?