בחופש הגדול המתבגרים שלנו חופשיים ממחויבויות הלמידה הרשמית שלהם, אבל הלמידה שלהם על העצמי, על החיים, רק מתעצמת.

מתבגרים בחופש הגדול

בחופש הגדול יש פנאי, מגע, אינטראקציה עם אנשים, חוויות שונות ומעצבות, זמן עם המשפחה וזמן לעצמי שבו אני מבין מי אני.

 

נסו להיכנס לנעליים של מתבגר שעומד בחנות ורוצה לבחור לעצמו בגד. הוא לא יכול לעשות זאת בלי החברים שלו. הוא חייב דעה נוספת, ולמה? כי הוא לא יודע. הוא לא מכיר את עצמו מספיק טוב כדי לדעת אם זה בטעם שלו או לא. זו חוויה מתסכלת במיוחד אבל ממנה צומחים. מנסים, בודקים ורואים מה מתאים לי ובמה אני שונה מהחברים, מהמשפחה. וכך הנער מפתח את האופי והייחודיות שלו.

 

כמובן שבדרך לסרט, הצגה, פארק, מסיבה או כל בילוי אחר, המתבגרים שלנו חווים סיטואציות אנושיות רבות בתדירות גבוהה יותר ונתקלים בדילמות גדולות יותר.

כהורים, עלינו להיות שם בשבילם, להאזין לבעיות, לדילמות, לתת עצה (לא חפירה) ולעזור להם להתמודד עם בעיות שונות של מתבגרים.

 

הגבולות בחופש מיטשטשים.

הם רוצים לנסות עוד ועוד ולטרוף את העולם. אנחנו כמובן דואגים להם ומתקשים לשחרר על פי רוב ואז נוצרות מלחמות רבות. החופש הוא דווקא זמן לחידוש הקשר, לריבוי חוויות משותפות שיישארו כזיכרון מתוק מהביחד, מהמשפחתיות. אנחנו לא זוכרים מתנות אנחנו זוכרים חוויות, רגשות. לכן כדאי להקדים רפואה למכה ולשבת בגובה העיניים עם הילד ולתכנן מראש מה כן ומה לא. הכינו את עצמכם לאפשרות של גמישות כי חוק שיהיה מקובל על הילד ויגיע מצידו ובהסכמתו יהיה לו סיכוי רב להישמר מאשר חוק חזק שהנחלתם אבל אתם נלחמים עליו שוב ושוב.

 

זכרו תמיד שגם שנדמה לנו שהם לא רוצים שננדנד להם נציק להם נסביר או נציב גבולות הם כן בתוך הלב עמוק עמוק כן רוצים שנתייחס, שלא נפקיר אותם לעשות מה שהם רוצים שנילחם עליהם על החינוך שלהם ונהיה חזקים מהם. חזקים במובן של יודעים להיות שם בשבילם להבין להכיל אך גם להציב גבולות מתוך אהבה כי זה נדרש כי לא מוותרים על המתבגר.

 

אין לנו הזכות להיפגע ולהיעלב מאמירות שונות של המתבגרים שלנו שהרי אז אנחנו לא יכולים להוביל תהליכים ואנו רק עסוקים בפגיעה. חזקים למען ילדינו.

 

חופשה נעימה ובטוחה!

 

 

על הכותבת:
רעות פרץ,
הנחיית הורים אישית וקבוצתית
הצטרפו אלי בפייסבוק: רעות פרץ - הנחית הורים אישית וקבוצתית

 


עוד באותו נושא

השאיפה לעצמאות

מדוע מתבגרים מפגינים מחאה נגד ההורים ושלילה של כל מה שהם מייצגים?

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!