בעידן שלנו הרבה יותר קל לשמור על קשר ולבקר זה את זה אחרי מעבר דירה, ובכל זאת החשש של ילדים ממעבר הוא טבעי ומובן. מה עושים?

עוברים דירה

רבים מנצלים את תקופת החופש הגדול בשביל לעבור דירה- בדרך כלל לעיר אחרת.

החופש הנו זמן טוב לשפץ, לבנות ולתקן, להספיק לארוז ולעבור ולפרוק בדירה החדשה לפני שמתחילה שנת הלימודים מחדש.

 

שינויים זה טוב וזה כיף אבל לילדים שרגילים לסביבה המוכרת שלהם ואוהבים שגרה- זה עשוי להיות מקור למשבר. נכון, בעידן שלנו הרבה יותר קל לשמור על קשר וגם לבקר זה את זה לאחר המעבר אבל עדיין- המרחק לפעמים פורם קשרים ומרחיק אנשים וזה טבעי.

 

כמו כל דבר בחיים, גם למעבר דירה חשוב להכין את הילדים מראש. גם אם זה באותה עיר וגם אם זה לא שינוי כזה גדול עבורכם- עבור הילדים זה שינוי משמעותי.

 

דבר ראשון: שתפו אותם.

אל תשאירו את ההודעה על המעבר לרגע האחרון והסבירו להם לאן עוברים, מתי ולמה. לילדים זמנים אחרים ולכן לא כדאי לשתף זמן רב מדי לפני המעבר אבל גם לא רגע לפני שמשאית ההובלה מגיעה.

בהתאם לגילאי הילדים תנו להם משימות לארוז, לסייע בבית וגם לחקור על המקום החדש.

 

דבר שני: הכינו אותם.

אולי יהיה לכל אחד חדר משלו מה שלא התאפשר עד עכשיו? אולי תקנו להם ריהוט חדש? ואולי יוכלו לקחת את כל הבובות האהובות עליהם איתם. חשוב שידעו מה נשאר ומה הולך ואם יהיו שינויים אפילו ברמת המיטה והארון.

קחו אותם לראות את הבית החדש, ערכו להם סיור, אם אפשרי תנו להם לבחור חדרים. דברו איתם על העיצוב, צאו לחצר או למרפסת והתרגלו. גם בשלב המעבר תנו להם תפקידים של לפרוק ולסדר ולנקות בהתאם.

 

דבר שלישי: התרגלו לסביבה.

גם אתם צריכים להכיר את הסביבה והשכנים ולכן הפכו את זה לפעילות משפחתית. איפה המרכז, איפה קופת החולים, אילו קווי אוטובוס עוברים בשכונה. אם יש חברים בגילם או ילדים שילמדו איתם כדאי לנסות להכיר ביניהם בכדי שיהיו להם חברים לקראת בית הספר החדש.

 

רעיון נחמד

רעיון נחמד ויצירתי הוא להכין ביחד עם הילד ספר זכרונות עם דברים מהבית הישן, כולל כתובות וטלפונים של החברים. אפשר גם ליצור ספרון שבו הילד הוא גיבור הסיפור ומעבר הדירה זו משימה שלו ובכל פעם יש לו משימה אחרת בכדי להצליח במעבר.

 

ובכל מקרה, חשוב לדבר עם הילדים, לתת להם לבטא את החששות ואת הפחדים- להתגעגע לחברים מהמקום הקודם ולאפשר להם להיפגש אבל גם להתרגל למקום החדש.

 

 

שיהיה מעבר מוצלח!

 

 

על הכותבת:
זואי בינוני
"הילד הזה הוא אני" -מדריכת הורים, ילדים ומשפחות
https://www.facebook.com/bitachonhazmi

 


עוד באותו נושא

תינוק חדש במשפחה

ופתאום הוא הגיע, עטוף בשמיכה, עטוף בזרועותיה של אמא. עטוף באהבה. ופתאום היה לי קר...

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!