לילדים להורים גרושים, לעתים סוף השנה אינו אירוע של כיף ושמחה אלא מצב טעון ומאד לא פשוט. את מי יזמינו למסיבת הסיום? למי יגישו את התעודה? ואיפה יבלו את החופש...?

כשההורים מתגרשים, הם אמנם נפרדים זה מזו ולא מהילדים, אבל תחושות הכעס והעלבון שקיימות ברוב מקרי הגירושין לצערנו, משפיעות גם על הילדים.

במקרים בהם יש קצר בתקשורת, סכסוך, חוסר רצון לבוא לקראת הצד השני וכן במקרים בהם ההורים אפילו לא יכולים להיות ביחד באותו חדר- הנפגעים העיקרים הם הילדים!

 

ובשעה שבמהלך השנה אפשר איכשהו להסתדר ולהתמודד, כשמגיעה סוף השנה המצב עלול לשמש כטריגר למריבה ולמשבר משפחתי, ובמקום שזו תהיה סיבה למסיבה ולחגיגה של הילדים על עוד שלב בחייהם, זה הופך למצב טעון ולא נעים, שוב- בעיקר עבורם!

 

שנת הלימודים מסתיימת ממש אוטוטו ולכן חשוב בתור הורים גרושים לעצור רגע, לשים את העניינים האישיים בינו לבינה בצד ולזכור שיש פה ילד- שיש לו מסיבת סיום, קבלת תעודות וחופש גדול.

 

אז איך מתמודדים?

 

מסיבת סיום

בואו נכנס רגע לנעליו של הילד - דמיינו אותו מקבל את ההזמנה ובמקום להתרגש הוא מתחיל לחשוב: למי יתן אותה? הוא יזמין את אמא או את אבא? מי שלא יוזמן ייעלב...

זו לא אחריות של הילד להחליט או לבחור! זו תחושה של בלבול, תסכול וחוסר אונים שהוא לא צריך להימצא בה.

כשלב ראשון, חשוב לבקש מהגננת או מהמורה לדאוג לשתי הזמנות אחת לכל הורה. במידה וההורים ביחסים טובים, מומלץ ורצוי לבוא, לשבת יחד  ולהיות שם עבורו, הדבר נותן לילד הרגשה חמה ובטוחה.

במידה ויש מתח או כעס בין ההורים, זה הזמן לשים את האגו בצד ולהבין שהמטרה המשותפת של שניכם היא טובת הילד! וטובתו העיקרית בסיטואציה זו, היא נוכחות שניכם. אז לא חייבים לדבר אחד עם השניה, לא חייבים לשבת יחד, אבל בטח לא להגיע בשביל למנוע מעצמיכם אי נעימות ועל הדרך לפגוע בילד.

 

קבלת תעודות

הורים גרושים – תעודה אחת?

ממש לא!

גם פה זו אחריות שלכם לתזכר את המורה שתדאג לשתי תעודות (זה אגב חובה לפי חוק) ולא להשאיר את הדאגה לילד.

נקודה נוספת למחשבה- בתהליך הגירושין וקצת אחרי, הילד חווה משבר והרבה כעס ותסכול, מה שעלול להשפיע על התפקוד שלו בכיתה ועל היכולת שלו ללמוד ובהתאם על הציונים בתעודה. כשיש קושי רגשי, הראש לא פנוי ללמידה ורמת הריכוז יורדת- חשוב לא להשים את הילד אם הציונים ירדו או שיש הערות על התנהגות, אלא לבדוק איפה הקשיים שלו ולתמוך בו.

תפקיד ההורים הוא קודם כל לא לכעוס או להטיף, אלא כן לשבת עם הילד, לדבר על התחושה שלו מהתעודה, מה הוא חושב שקרה ומה יכול לעזור לו להשתפר.

 

חופש גדול

החופש הגדול עלול לאתגר כל זוג הורים, אז בטח ובטח אם מדובר בהורים גרושים או בתהליכי גירושין, במיוחד אם הילדים לא במסגרת קייטנה.

כדאי לתכנן את החודשים האלו מראש, זה זמן שהרבה משפחות טסות או נוסעות לנופש שבמקרה הזה עלול לבוא על חשבון הזמן עם ההורה השני. הדבר עלול לגרום לריב בין ההורים, אם זה ממקום של אגו או קושי להיפרד מהילד לאותו זמן מוגדר.

גם פה, חשוב לראות את סיטואציה מנקודת המבט של הילד, מה הילד רוצה? מה ב א מ ת הכי טוב ונכון וליד? מה הוא מרוויח מזה?

* זמן איכות עם ההורה השני, מקבל את מלוא תשומת הלב

* מטייל, לומד, נהנה, חוויות...

 

חשוב מאוד לא לשכוח שהילד במרכז, הוא נקלע למשבר הגירושין בעל כורחו ולנו ההורים יש את היכולת למזער נזקים נפשיים, רגשיים, מנטליים והתנהגותיים.

 

במידה ואתם ההורים מתגרשים בצורה נכונה ונעימה, ללא סכסוכים והסתות, הילד אמור תוך זמן קצת לחזור למסלול. במידת הצורך כדאי לשלוח את הילד לטיפול רגשי ואם צריך למורה פרטי.

 

 

על הכותבת:
סיון אברבך
הנחית הורים למשפחות גרושות ובתהליכי גירושים
https://bit.ly/2XlSOAO

 


עוד באותו נושא

אז איפה אתם בחג?

אז איפה אתם עושים את החג? ככל הנראה, השאלה הכי מעצבנת שישאלו אותך, בין אם אתה נשוי ובין אם לא.

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!

הורים לילדים – מה אתם מחפשים?