ספר הילדים החדש של אורית דנין, שהוא בעצם גם אגדת זן, מלמד את הילדים להתמודד עם הפחדים שלהם באופן מעשי.

מה יגידו

ספר הילדים החדש של אורית דנין הנו למעשה אגדת זן קסומה.

זן הינו ענף בתורה הבודהיסטית הנפוץ בקוריאה, יפן וויטנאם ומבכר את המעשה על פני הכוונה, את התרגול הממשי מעל המחשבה. אורית דנין מתרגמת את התורה המעמיקה הזו לאגדת זן קסומה לילדים, באופן הממחיש את הרעיונות המורכבים/פשוטים, כדי שהקורא יוכל להפנים אותם וליישם אותם.

 

בספרה "מה יגידו" מצליחה המחברת לבטא במילים חששות, פחדים ומחסומי אומץ שיש לכולנו, ומלמדת את הקוראים הצעירים איך להתמודד עם הפחדים באופן מעשי. היא עושה זאת באופן מקורי דרך עלילת הספר, המעוררת בקוראים הצעירים מחשבה אודות הדרכים השונות לפתור את הקשיים המניעים את העלילה, עוד לפני  שהפתרונות מופיעים בטקסט.

 

במרכז הספר ניצבת דמותה של הילדה רוני המתגוררת במושב ונוהגת לבלות בשדה מאחורי ביתה. רוני מבלה זמן רב עם עצמה בעשיית דברים שמסבים לה הנאה, אבל היא לא חולקת אותם עם אחרים. רוני אוהבת במיוחד לקטוף פרחים ולשזור אותם בשערה, אבל על אף שהיא אוהבת לראותם מעטרים את שערה, היא מתביישת לצאת ככה מהשדה בחזרה לציוויליזציה. בכל פעם, לפני שהיא עוזבת את השדה כדי לחזור למושב, היא מנערת את הפרחים מעל ראשה, כדי שאף אחד לא יראה אותה ככה. כדי להתמודד עם הבחירה של רוני לא להיחשף, בוראת מחברת הספר אגדה המכילה מוטיבים על טבעיים, שיסייעו לרוני להתגבר על הרגליה באופן שיעורר השראה ועניין בקוראים הצעירים.

 

באחד מביקוריה בשדה מאחורי הבית היא פוגשת פיה המכונה סימה, שמספרת לרוני שזכתה לכינויה משום שהיא יודעת את מילות הקסם המגשימות משאלות לילדים. מילות הקסם הללו, היא מספרת לרוני, מסלקות לחשים של שדים. רוני קצת מפחדת לגלות על השדים ועם זאת מאוד רוצה ללמוד את מילות הקסם של הפיה, אבל זו מסבירה לה שהיא לא מגלה לילדים את המילים עצמן אלא מסייעת להן למצוא אותן. היא תיתן לרוני רמז, רק אם רוני תחזור לביתה עם הפרחים שמעטרים את ראשה. כשרוני מסבירה לסימה הפיה שאינה יכולה לשוב לביתה עם הפרחים המעטרים את ראשה, סימה מבטיחה לה שהן תיפגשנה שוב, כשהיא תמצא את האומץ לעשות זאת.

 

באותו לילה פוגשת רוני לראשונה את השד מיה בחדרה, שמספר לה שאיש פרט לרוני אינו יכול לראותו והוא לוחש לה מדי ערב לחש שגורם לה להגיד שוב ושוב "אני לא יכולה". רוני משקרת למיה, כשהיא אומרת לו שהיא לא משתמשת במילים הללו, אבל מיה מנחש שסימה ורוני שוחחו, ולכן הוא לוחש באוזנה מילים שאינה שומעת ומסתלק מחדרה. למחרת בשדה, רק בשביל לפגוש את סימה שוב, שוזרת רוני פרחים בשערה, מתבוננת במראה קטנה שהיא נושאת עמה, ומקווה שסימה תאמין שמצאה את האומץ שלה, ותופיע.  וזה באמת מה שקורה, סימה מופיעה ושומעת ממנה על הפגישה עם השד מיה. סימה מגלה לרוני שמיה הוא רק חלק משמו של השד.

 

רוני מבקשת לדעת את שמו המלא, אך כדי לקבל רמז על כך, סימה חוזרת על בקשתה ורוני בתגובה מנערת את הפרחים משערה. אך אז פונה אליה סימה ומבקשת לדעת מה חשבה בלבה כשסירבה לעזוב את השדה עם הפרחים בשערה, "מה יגידו" מציינת רוני, וחוזרת על צמד המילים שוב ושוב עם שמות האנשים שהיא חוששת מתגובתם. וסימה צוחקת ומציינת כי זה גם בדיוק שמו המלא של השד, ושזה גם הלחש-העוצר-כל-רצון שלו, שעוצר אותה מלעשות דברים שהיא רוצה. כדי לבטל את הלחש, על רוני להכיר את מילות הקסם של סימה, מזכירה לה סימה, ולשם כך עליה לשוב לביתה עם הפרחים בשיערה. היא מסבירה לרוני שתמיד יהיו לאנשים אחרים דברים להגיד, אך עליה להקשיב לעצמה ולעשות את מה שברצונה ורוני מבינה פתאום שהכל תלוי בה, שאין לה צורך במילות קסם אלא רק לעשות את מה שבא לה.

 

ברגע הזה מופיע השד מיה בשדה, אבל כשרוני אומרת לו בתקיפות שלא אכפת לה מה יגידו והיא תעשה מה שבא לה, הוא נעלם. כל הדרך לביתה, כשקטפה פרחים ועיטרה את שערה, מלמלה לעצמה "תעשי מה שבא לך" וכך גילתה את שמה המלא של הפיה.

 

את הטקסט של אורית דנין עוטפים איוריה היפים של יפעת נחשון, העשויים בגוונים פסטליים רכים שמעניקים לסיפור עטיפה מזמינה המעודדת שהות בעולמה של רוני.

 

 

 

 

 


עוד באותו נושא

ספרי ילדים

הסופרים של היום ועל מה הם כותבים

מיהם ועל מה כותבים מחבריהם של ספרי ילדים בימינו? הצצה לעולמם של שלושה סופרים.

התגובות שלכם ...

חוות דעת

ספר מקסים!

הילדה רוני אוהבת לעשות כל מיני דברים, אבל לא מגלה אותם לאף אחד. היא פוחדת שיחשבו שהיא מוזרה, יצחקו עליה ובקיצור- "מה יגידו"...

יום אחד, בעקבות מפגש של רוני עם פיה קסומה ולאחר מכן גם עם שד, מקבלת רוני את האומץ להתחיל ולעשות מה שהיא באמת רוצה, בלי לחשוש מהאחרים.

איך היא מצליחה לעשות את זה?

אני לא מגלה, אלא ממליצה לקרוא את הספר...!

 

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!