יש ילדים שבנוסף על תעודת סוף השנה יקבלו גם תעודת הצטיינות. אבל יש ילדים שאף פעם לא יקבלו תעודה כזאת, ולא משנה כמה הם התאמצו ולמדו. מה איתם?

תעודת הערכה

נדמה שרק סיימנו את חופשת הפסח וכבר אנחנו רגע לפני החופש הגדול.

מעבר להתרגשות של סיום שנה ויציאה לחופש - יש את קבלת התעודות.

בכל סוף שנה ילדים מקבלים תעודה מהמורים, כזו שמתארת במילים ובמספרים את ההתנהגות שלהם במהלך השנה - מבחינה חברית, לימודית, השתתפות בשיעורים, הבאת ציוד, ציונים במבחנים... אבל חלק מהילדים מקבלים תעודת הערכה נוספת - תעודת הצטיינות על הישגים מעבר לממוצע, על השתדלות יתרה. על תרומה חברתית.

 

ומה עם הילדים שלא מקבלים תעודת הערכה?

הערכה, בין אם במספרים ובין אם במילים, אבל בעיקר במילים, מאוד חשובה לילדים בכל גיל! מחקרים מראים שככל שאנחנו שמים פוקוס על החיובי הוא גדל וכמובן מאפשר לילד לדעת מה הוא כבר עושה נכון.

 

ובואו נודה על האמת, יש ילדים שאף פעם לא יקבלו תעודת הערכה, לא משנה כמה הם התאמצו ולמדו כשהסיבות הן רבות:

כי הם לפעמים מפטפטים, מפריעים, לא תמיד עובדים בכיתה, חלקם לא מקשיבים למבוגרים ואלו הדברים שתמיד מקבלים את הפוקוס הרבה יותר משאר הדברים שהם כן עשו.

ואני מאמינה שאין ילד שלא עושה דברים חיוביים בבית ספר, כן, גם כאלו שמובנים לנו מאליו כמו הגעה לבית ספר בזמן, התמודדות עם מבחנים ואפילו ישיבה בכיתה עם למידה של מקצועות שלא באמת מעניינים.

ובכל זאת הם אף פעם לא יקבלו תעודת הערכה כי הם לא מספיק...

 

וזה עוד לפני שדיברנו על הילדים שעושים את הכי טוב שהם יכולים אבל זה אף פעם לא מספיק כדי לקבל תעודת הערכה או הצטיינות? מה אם אלה שממש מנסים אבל ההישגים שלהם תמיד יהיו בינוניים מכל מיני סיבות... להם לא מגיע לקבל תעודת הערכה?

 

בעיני, צריך להעריך ילדים על המאמץ וההשקעה ואין ילד שלא משקיע ועובד קשה בבית ספר, גם אם למבוגרים זה לא תמיד נראה. אז על מה אפשר "להעריך"?

 

הנה כמה רעיונות שאולי לא חשבתם עליהם או לא נתתם עליהם את הדעת מספיק:

*הוא קם לבית ספר כל בוקר ומגיע בזמן, יושב בשיעורים שהרבה פעמים לא מעניינים אותו, נדרש כל היום למה שמבקשים ממנו לעשות, מכין שיעורים, לומד למבחנים, יושב ומתמודד איתם.

וזה ממש על קצה המזלג...

 

וכן, יש גם אותנו ההורים, אלו שלפעמים מרגישים גאים כי הילד שלהם קיבל תעודת הצטיינות והערכה וגם את אלו שיודעים שהילד שלהם לא יקבל אף פעם תעודה וגם הם מרגישים בכל פעם אכזבה ותסכול כי בסוף כל הורה שהילד שלו יהיה הכי... זו הפנטזיה של כל ההורים עוד לפני שהילד נולד.

 

ובעיני הרגע הזה שבו אני ההורה נותן לילד שלי תעודת ההערכה עוזר לי לראות את כל הדברים הטובים שהוא עושה ולא פחות חשוב מזה עוזר לילד לראות את הדברים הטובים שהוא עושה כי מה שמתמקדים בו גדל.

 

אז יאללה, לכו לכתוב תעודות הערכה לילדים שלכם ותנו להם אותה ערב לפני קבלת התעודה מבית הספר, מבטיחה להם שהם יצאו מבית הספר גם זקופי קומה בלי קשר למה שכתוב בתעודה.

 

 

על הכותבת:
דורית חרמון,
הנחיית הורים והדרכת צוותי חינוך
https://www.facebook.com/groups/1490449927778990/

 


עוד באותו נושא

מהגן לכיתה א'

המעבר מהגן לכיתה א' דורש מהילדים ומאתנו ההורים תהליך של הסתגלות. איך נסתגל טוב ביותר למציאות החדשה?

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!