מסיבת הסיום הגיעה, והורים רבים נרגשים ומצפים לצפות בילדיהם מופיעים בשיר או בריקוד. אבל ברגע האמת, הילד לא בהכרח משתף פעולה...

מסיבת סיום: שהילד שלי לא ישתתף?!

הנה הגיעה לה סוף השנה, ואיתה מסיבות הסיום בגני הילדים ובבתי הספר.

אנחנו ההורים מתרגשים ומצפים לראות את הילד שלנו משתתף בטקס, שר ורוקד עם החברים, וכבר מוכנים עם המצלמה. ראינו איך בבית הוא מתכונן ועושה חזרות לריקוד, וכמה שהוא רוקד יפה. אפילו סבא וסבתא יגיעו למסיבה ומצפים לראות את נכדם בשיאו.

 

אבל אז, מגיעה המסיבה והילד שלנו מסרב להשתתף. הוא לא רוצה לקום מהכסא או משתתף רק בחלק מההופעות למרות שאנחנו יודעים שהוא יודע בעל פה את כל חלקי המופע. זה תמיד מגיע בהפתעה ואנחנו כהורים מגיעים עם שלל ציפיות שלא מתגשמות...

שלא נדבר על המבוכה שהדבר קורה מול כל ההורים ו"שהילד שלי לא ישתתף?", איך זה קרה?

 

אז כן, לפעמים כשהילד צריך לפגוש בדרישת המציאות, הוא יכול לחוש אחרת ממה שראינו בבית. במציאות, הוא צריך להופיע מול אנשים רבים, מצלמות, ופתאום החזרות שעשו בגן הופכות להופעה רשמית עם אחריות גדולה. יש ילדים שבאופן טבעי אוהבים להופיע מול אחרים ואין להם שום פחד קהל, אולם ישנם ילדים שלוקח להם קצת זמן להתחמם או שמתקשים להופיע מול קהל ומסרבים לכך.

 

כל תגובה של הילד הנה טבעית לחלוטין. אז מה אנחנו כהורים צריכים לעשות? לדחוף? להכריח? להתעלם?

אז ככה: אם הילד שלנו מתחמם לאט, נאפשר לו לשבת קצת ומדי פעם נציע לו להשתתף. אפשר להיעזר באיש צוות שיעודד אותו לקחת חלק בפעילות. אולי אחרי כמה דקות שהפעילות תתחיל והוא ירגיש יותר בנוח ויסתגל לסיטואציה, הוא יקום בעצמו. בכל מקרה, מומלץ שלא לדחוף בכוח ולא לאיים.

 

אם הילד שלנו ידוע כסרבן טקסים והופעות, נתכונן לכך מראש כדי שלא נתאכזב ולא נעביר לו מסר שהוא עושה משהו לא בסדר. נוכל להציע לו- אנחנו פה, אם תרצה להשתתף במופע בכל שלב אתה מוזמן! אבל אם אינו מעוניין, עצם העובדה שיצפה בהופעה כצופה מהצד היא גם חוויה משמעותית עבורו. אפשר לשאול אותו מראש אם יש משהו ספציפי שהוא מוכן לקחת בו חלק שאינו מלחיץ אותו או מלחיץ פחות ובכך לאפשר לו זמן מסוים של השתתפות.

 

 

שתהיה חופשה מהנה!

 

 

על הכותבת:
תלמה זלמן
פסיכולוגית חינוכית מומחית
עוסקת מספר שנים בטיפול בילדים מהגיל הרך, ילדים בגיל היסודי ומתבגרים.
כמו כן עובדת עם הורים בהדרכת הורים וטיפול בהורות וכן מבצעת אבחונים פסיכולוגים ופסיכודדקטים, הרצאות וסדנאות להורים, צוות חינוך וקבוצות לילדים והורים.
עובדת בקליניקה פרטית בנס ציונה ובשירות הפסיכולוגי חינוכי יבנה ובנוסף, מדריכה סטודנטים לתואר שני בפסיכולוגיה חינוכית במרכז האקדמי פרס.
טל: 052-8261108
https://www.facebook.com/talmapsych/?ref=bookmarks

 


עוד באותו נושא

יום הולדת חורפי

מה עושים כשהילד חוגג יום הולדת דווקא בחורף? גם במקרה כזה יש דרכים להתכונן כדי לערוך מסיבה נפלאה.

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!