מה אומר המושג "ביכורים"? מהי המשמעות של אכילת מוצרי חלב בימינו? ואיזה כיף שזה גם חג המים?...

חג שבועות: מנהגי החג

בימי בית המקדש היו נוהגים בני ישראל, שהיו חקלאים, לעלות בחג השבועות לבית המקדש בירושלים ועימם ביכורי פירותיהם, הפירות הראשונים שהבשילו, בטנא עשוי מכסף וזהב או בסלי נצרים עשויים מערבה קלופה.

 

חג הביכורים

מה מושג הביכורים, הבשלה של פירות ראשונים, אומר? שמבחינה בריאותית, רק כשהפרי מגיע למקסימום הבשלות שלו באמצעות המים שהוא מקבל, החמצן, המזון מהאדמה והשמש- הוא הופך להיות נכון לאכילה על ידי בני אדם. האיזון של היונים, יסודות קורט מינראלים וויטמינים בתוכו, מושלם.

 

יש הורים שנוהגים לתת לילדים שלהם פירות שעדיין לא עברו את כל שלבי ההבשלה, מה שגורם לכאבי בטן בילדים קטנים היות ובזמן תהליך הגדילה קריטי לספק לגוף את התזונה קלה לעיכול. בעלת הערכים הכי טובים, שתספק מהר ללא עיכובים לתאים של הילד את המזון לו הוא זקוק אחרת צמיחתו תתעכב.

 

בניגוד למה שנהוג לחשוב, שבועות הוא לא ממש המועד בו אפשר ליהנות מביכורי הפירות בארץ. פירות ארץ ישראל הגפן, התאנה והרימון, הזיתים והתמרים, עדיין לא בשלים לאכילה בתחילת סיון. במשך כל הקיץ הם מבשילים, עד האסיף בחג הסוכות.     

 

חג החלב

אחד מסימני ההיכר הבולטים של שבועות הינו המנהג לאכול מאכלים חלביים. בואו נבחן את החלב ולמה הוא תורם לילד שלכם:

 

חלב עז (במאה גרם)

מים 87, קלוריות 67, חלבון 3.2, שומן 4, פחמימות 4.6, סידן 129 מג‘, ברזל 0.1 מג‘, אבץ 0 מג‘, נתרן 40 מג‘, אשלגן 140 מג‘, מגנזיום 16 מג‘, ויטמיןA  30 מקג‘, ויטמין B1 0.05 מג‘, ויטמין B2 0.12 מג‘,  ויטמין B6 0 מג‘,  ויטמין C 1 מג‘.

 

חלב פרה (במאה גרם)

מים 88, קלוריות 65, חלבון 3.5, שומן 3.5, פחמימות 4.9, סידן 118 מג‘, ברזל 0 מג‘, אבץ 0 מג‘, נתרן 50 מג‘, אשלגן 150 מג‘, מגנזיום 10 מג‘, ויטמין A 31 מקג‘, ויטמין B1 0.04 מג‘, ויטמין B2 0.16 מג‘, ויטמין B6 0 מג‘, ויטמין C 2 מג‘. לצד זה, החלב ידוע כאלרגן מספר אחד של בעיות בממברנות והמוקוס של הגוף, לכן רצוי להימנע מאכילתו חלב ומוצריו במצבים של אסטמה, ברונכיטיס, הפרשת יתר של מוקוס הגוף.

 

למרבה השמחה של כל אלה הסובלים מבעיות בצריכת חלב, קיימים שפע של תחליפים!

תחליפי החלב מתאימים גם לטבעונים שבינינו. ניתן להחליף חלב פרה או כבשים במוצרי חלב מהצומח, כגון: הכנת גבינות על בסיס טופו, שקדים, קשיו ומקדמיה. שימוש בחלב סויה, חלב אורז. שקדים, אגוזי לוז או שיבולת שועל. כיום קיימות גבינות טופו רבות, גבינות צהובות מהצומח. גבינות רכות וקשות מסוגים שונים ניתן למצא בכל חנות טבע וסופרמרקט טבע. קרם קוקס יוכל לעזור במקום שמנת. קיימות לא מעט סוגים של גלידות ומעדנים שעשויים מתחליפים בריאים והטעם כמעט  זהה לחלב הרגיל. כך גם ממרחי שוקולד מחרובים.

 

חג המים

עוד מאפיין של חג השבועות הם משחקי המים. הילדים אמנם נהנים ומתענגים עליהם אך צריך לזכור גם כאן להיזהר ולצייד את הילדים בנעלים מתאימות עם סוליות לא מחליקות במים כדי לא לסיים אירוע של שמחה וכיף בבית חולים.

 

 

חג שמח!

 

 

על הכותבת:
אדית מרלין דניאל Ph.D.MBMD
לא רופאה MD ולא מטפלת במחלות נפש או גוף
עיתונאית בתחום הבריאות,
מהמטפלות הוותיקות ביותר בתחום ההומאופתיה ונטורופתיה.
בעלת תואר כבוד ברפואה משלימה עם התמחות בעבודה לצד פסיכיאטרים בכירים על מקרים קשים
כתבות שלה ועליה פורסמו בידיעות אחרונות, דה מרקר, מעריב, לאישה, מנטה, קוסמופוליטן הורים וילדים ועוד.
מרואיינת בתוכניות: אודטה דנין, אברי גלעד, פרופ רולינדר ועוד
dr.norma.adit@gmail.com  077-9613596


עוד באותו נושא

לקראת החנוכה

האח הקטן שלי. גם כשהוא נחמד אלי ומסכים עם כל מילה שלי. גם אז הוא מצליח איכשהו לסדר אותי.

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!