"ילדות של נסיכה" הוא ספר חדש מאת הפסיכותרפיסטית דנית בר העוסק בתופעת ההרעלה ההורית. סוג מתעתע ומוכחש של התעללות ואלימות המוסווית לרוב מן העין, שקטה, מושתקת, ובמקרים רבים גם משתקת.

ילדות של נסיכה - סיפורי חיים של ילדים להורים מרעילים

בספרה החדש "ילדות של נסיכה" מציגה דנית בר ((Beer, פסיכותרפיסטית למעלה מ-40 שנה, את הגישה שפיתחה לתופעה שהיא מאד שכיחה אך כמעט לא מדוברת וגם לא מתועדת בספרות המקצועית – הורות מרעילה, שהיא נתנה לה את המונח The Silent Abuse.

 

באמצעות אסופה של סיפורים אישיים וחלומות שפגשה אצל חבריה ומטופליה הרבים, אותם שזרה בניתוח שונה ומקורי של מעשיות ואגדות שיש בהן נגיעה ליחסים בין הורים וילדים, מנסה דנית בר לפצח את תעלומת ההרעלה ההורית. לקרוע את מסכי השתיקה, הבורות, הבלבול וההיתממות שקשורים בתופעה- נושא הקרוב לליבה וחייה ומעסיק אותה שנים רבות.

 

הרעלה הורית או הורות מרעילה הוא סוג מתעתע ומוכחש של התעללות ואלימות המוסווית לעיתים קרובות מן העין, שקטה, מושתקת, ובמקרים רבים גם משתקת.

 

הרעלה הורית משמעה הורות מנוכרת רגשית, פוגענית, מרוחקת ומצלקת את הילד.

בספר מתקיים דיון נוקב בהיבטים השונים של הורות מרעילה, ומוצע בו הסבר לתהליך הרגשי אותו עוברים ילדים להורים מרעילים, בצד ניתוח הנזקים שנגרמים להם כתוצאה מיחס הורי זה.

הספר דן בהשפעת ההרעלה ביחסים בתוך המשפחה, בהעברה הבין דורית של דפוסי ההרעלה, תוך מתן דוגמאות בין השאר מהחברה החרדית, החברה הקיבוצית בשנות הלינה המשותפת, בגירושין ובהתמודדות עם הורים מרעילים בזקנתם.

 

סליחה והחלמה

פרק מיוחד מוקדש בספר לנושא הסליחה וההחלמה מנזקי ההורות המרעילה, כאשר המסר העיקרי הוא שהסליחה אינה חייבת להיות מופנית בהכרח כלפי ההורה המרעיל אלא מיועדת ליישוב הסכסוך הרגשי הפנימי של המורעל בבגרותו, כך שיוכל לאפשר לעצמו היפרדות רגשית ולעיתים פיזית מההורה המרעיל ושבירת מעגל ההרעלה ביחסיו הבוגרים.

 

"הספר הוא אבן דרך ייחודית לקראת היחלצות והחלמה ומומלץ כסימן אזהרה לכל הורה" (פרופ‘ רבקה יהב, אוניברסיטת חיפה.  לשעבר יו"ר האיגוד הישראלי לפסיכותרפיה).

 

"מסע מרתק ואמיץ בניסיון להבין ולשפוך אור על  תופעת האם  המרעילה,  הרעה והמתנכרת" (פרופ‘ מירה זכאי, מוזיקאית).

 

על הסופרת דנית בר

דנית בר, נשואה, אם לשלושה וסבתא לחמישה נכדים. פסיכותרפיסטית למעלה מ-40 שנה. במסגרת שירותה הצבאי שירתה כקצינת חקירות. בעלת תואר ראשון בלימודי עבודה סוציאלית באוניברסיטה העברית, תואר שני במסלול מנהל רפואי וכן הסמכה כמגשרת. ב-1976 נמנתה על צוות ההקמה של בית החולים הדסה הר הצופים ושנים רבות ניהלה את השירות הסוציאלי שם עד פרישתה. למדה לימודי פסיכותרפיה במכון הישראלי לפסיכואנליזה ומאז פרישתה זהו עיסוקה המרכזי בצד הוראה, ייעוץ והדרכה.

 


עוד באותו נושא

התגובות שלכם ...

חוות דעת

"ילדות של נסיכה" הוא ללא שום ספק ספר חובה לכל הורה, ובמיוחד כזה שגם בחייו הבוגרים מרגיש טעון כלפי ההורים שלו עצמו!

 

נושא ההורות המרעילה שהנו חשוב מאין כמוהו, עד היום היה מושתק ונסתר גם בחיי היום יום של כל אחד מאיתנו אך גם בספרות המקצועית, וכל הכבוד לדנית בר שלקחה על עצמה להוציא את השד מהבקבוק.

 

עלי לציין שעל אף הנושא הרציני, שעשוי להיות מרתיע, "ילדות של נסיכה" איננו סתם חיבור מדעי אלא ספר מרתק שמציג את תופעת ההורות המרעילה באמצעות אגדות ומעשיות (עמי ותמי, הברווזון המכוער, שלגיה, סינדרלה, היפהפיה הנרדמת, רפונזל) ושיבוץ ציטוטים וסיפורים אישיים של מטופליה ומכריה של הסופרת, ביניהם יונתן גפן, אסף ענברי, אייל מגד, יעל נאמן, נורית זרחי, יותם בנזימן, אברהם בלבן, יעקב בוצ‘ן, עדנה מזי"א ענת לויט, ישראל סגל, חנה מרון ובתה דפנה רכטר, אליס מילר ועוד ועוד.

 

באמצעות כל הנ"ל מצליח הספר לשפוך אור על תופעת ההתעללות של הורים מרעילים, מהיכן היא נובעת, מה עובר על ילדים שחיים עם הורים כאלה וכיצד הדבר משפיע עליהם גם בבגרותם, ועוד, וכן נותן כלים להתמודדות ואולי אפילו לסליחה.

 

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!