ימים אלה, בהם אנו חוגגים את עצמאותה של המדינה שלנו, מעניקים לנו הזדמנות נהדרת לדבר גם על עצמאותם של הילדים. מה זה בעצם אומר ילד עצמאי?

פיתוח עצמאות בילדים

השאיפה ההורית שלנו היא לגדל ילד עצמאי, אבל מה זה בעצם אומר?

האם זה בשבילנו, כי כשהילד ידאג לעצמו לנו יהיה יותר קל? או האם זה בשבילו?

איפה עובר הגבול בין נתינת אחריות שקולה לבין החלטות הוריות שעלינו לקבל?

מה זה ילד עצמאי? ילד שעושה הכל בעצמו ומחליט על עצמו משל לא היו לו הורים?

ואיך בכלל משחררים ונותנים עצמאות?

 

ילד עצמאי הוא ילד שמרגיש מספיק ביטחון עצמי כדי לנסות שוב ושוב דברים שהוא נכשל בהם, דברים חדשים, גם אם הוא טועה או לא התנסה בתחום זה כלל.

ילד עצמאי הוא ילד שהוריו גילו כלפיו סבלנות לתהליך הלמידה ואפשרו לו גם לטעות בנחת. שלב פיתוח העצמאות של הילד מתחיל בסביבות גיל שנתיים, בו הילד מבין שהוא אישיות אוטונומית, אומר לנו המון "לא" וגם רוצה לבד.

נשמע מוכר?

בגיל הזה זה מתחיל וכאן הילד מבין אם הוא מסוגל או לא, אם יכול או לא. לכן כל כך חשוב לאפשר לילד את העצמאות לה הוא מייחל, כדי שתהיה לו ההתניה בראש – אני יכול לבד, לנסות ולהצליח. ואם אי אפשר לגמרי אז לפחות חלק.

למשל: ילד בן שנתיים וחצי רוצה להוריד בעצמו את המעיל. מסובך לו לבד, הוא לא מסתדר. במקום לומר לו: "אתה לא יכול אני אוריד לך", אפשר לומר: "אני אוריד שרוול אחד ואתה את השני לבד". אחר כך בהמשך לפי גיל הם מבקשים יותר ויותר עצמאות, הם רוצים לנעול נעליים לבד אבל נועלים הפוך או לובשים חולצה הפוכה, הם רוצים להחליט לבד מה לאכול ומה ללבוש איך להעביר את זמנם הפנוי ועוד הרבה בקשות לעצמאות, שנשחרר, ונסמוך עליהם.

 

זה לוקח יותר זמן לתת להם לבד. זה נכון. יש לזה מחיר. לפעמים הילד רוצה לפתח טעם אישי משלו ואנחנו צריכים לממן לו בגד שבכלל לא בטעם שלנו, אבל הרווח הוא של הילד שמקבל ביטחון עצמי. מתנה לא חומרית שאתם נותנים לילד.

 

גם לנו זה עוזר שהילד שלנו לא מפונק ויכול לעשות דברים עבור עצמו. להתלבש לבד בבוקר, לשטוף את הפנים ואפילו להכין לבד את הסנדוויץ, חוסך מאיתנו זמן וטרחה מיותרת. אבל יותר מכך, כמו שאמרתי, זה רווח עצום בשביל הילד כי הוא מקבל מזה ביטחון עצמי, הוא לא מפונק שזה ההיפך מעצמאי, אפשר לסמוך עליו.

 

מתי אפשר לתת להם ללכת לבד למכולת או לנסוע לבד באוטובוס?

יוצא לכם לראות ילדים רכים בשנים נוסעים לבד באוטובוס? האם זה מוקדם מדי או נכון? איך משחררים ונותנים להם להתנסות?

ראשית נצמדים לכללי הבטיחות- ילד מתחת לגיל 9 לא חוצה כביש לבד גם אם הוא אלוף האייפונים והשכלולים. כאן בעצם עובר הגבול בין נתינה מוחלטת של עצמאות לבין שיקול דעת הורי. אפשר בהחלט לערוך זמן התלמדות שבו ההורה מלווה את הילד למכולת, מראה לו בתשומת לב את המחלקות השונות, העמידה בתור, התשלום וההליכה חזרה הביתה. ואז אפשר ללוות את הילד ולתת לו להביא את המוצרים, ובפעם הבאה גם לשלם בעצמו, בפעם נוספת ללוות אותו ולחכות לו בחוץ ואז אפשר גם לתת לו ללכת לבד למכולת. נכון אתם לוקחים סיכון, שהכסף ילך לאיבוד, שהוא לא יקנה בדיוק מה שרציתם שיהיו טעויות. אבל הרווחתם ילד שמרגיש שסומכים עליו, שנותנים לו עצמאות וביטחון, זה ילד שגם בהמשך החיים שלו יתקל במשהו חדש או מאיים הוא ירצה לנסות ולא יתייאש.

 

לסיכום, כדי לגדל ילד שהוא עצמאי אנחנו נדרשים לאפשר לו להתנסות ולטעות, לגלות סבלנות ולאפשר למידה. העצמאות היא ההיפך מפינוק והיא עוזרת לילד לפתח ביטחון עצמי וראייה חיובית על עצמו ומאפשרת לו להתנסות ולא להייאש מול מצבים חדשים ולא מוכרים.

 

 

חג עצמאות שמח!

 

על הכותבת:
רעות פרץ,
הנחיית הורים אישית וקבוצתית
הצטרפו אלי בפייסבוק: רעות פרץ - הנחית הורים אישית וקבוצתית

 


עוד באותו נושא

לגדל ילד עצמאי - משימה הורית מאתגרת

יום העצמאות מפגיש אותנו עם נקודות בחיינו העוסקות במשמעות המושג עצמאות בכלל ובעצמאות של ילדינו בפרט. כהורים אנו שואפים לגדל ילדים עצמאיים, אבל האם אנו אכן מחנכים אותם לעצמאות על כל המשמעויות שלה?

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!