ליל הסדר מהווה הזדמנות שנתית להיפגש, לבלות וליהנות עם המשפחה המורחבת ונספחיה. אבל בעצם הרבה פעמים מדובר בערב טעון שמסתיים במשבר משפחתי.

ליל הסדר כטריגר למשבר

בליל הסדר נהוג לחגוג וליהנות מארוחה משפחתית עם המשפחה המורחבת ועוד משתתפים. זה יכול להיות ערב של כיף וביחד, אבל עם זאת, מדובר במפגש טעון במיוחד- גם אם מדובר במשפחה הקרובה שלנו, ובעיקר אם מדובר במשפחה הקרובה שלנו- הערות רגילות שהיו עוברות מעל ראשינו בכל הזדמנות אחרת דווקא בליל הסדר יכולות ללחוץ לנו בדיוק על הנקודות הכואבות ולגרום למשבר.

 

לפעמים מספיק הערה אחת של הדוד או של האמא, שאלה תמימה של הסבתא או התנהגות בלתי הולמת של הילדים בכדי לגרום לריב או פיצוץ בלתי נשלט.

 

למה זה קורה דווקא בליל הסדר?

דווקא כשאנחנו נפגשים עם האנשים הקרובים אלינו, מופעלים אצלנו כל הטריגרים. אותם אנשים יודעים בדיוק איפה ללחוץ מתי וכמה. הם מכירים אותנו, את המשפחה שלנו, את העבר שלנו, וגם אם הם לא מתכוונים הערה אחת יכולה לשבור אותנו.

 

תקופה עמוסה רגשית

אין ספק שתקופת החגים היא עמוסה רגשית ונפשית, כל אחד יכול למצוא את עצמו במיני דיכאון בתקופה זו בעיקר בליל הסדר עצמו.

מי שלא נשוי, מי שאין לו ילדים, מי שהתגרש, מי שהילדים שלו "תמיד" עושים רעש ולא מקשיבים... לא חסרות סיטואציות משפחתיות וזוגיות שיכולות להיות התחלה לריב.

 

אפשר לצלוח את הסדר בשלום!

אז איך עוברים את הערב הטעון הזה מבלי לריב, להתפוצץ מיד אחרי הערב ובכלל להגיע לארוחה בהרגשה טובה ורגועה? זה האתגר הגדול- אבל הוא אפשרי!

החוכמה היא לבצע שינוי מחשבתי תפיסתי. הרי עם אותם אנשים יש דברים לא סגורים, לא פתורים, לא מעט זכרונות טובים יותר וטובים פחות, כעסים אפשריים ומאבקי כוח. אמנם לא נוכל לחזות מראש מה יגידו לנו ואיך ומה יעירו לנו- אבל אם נגיב כמו שאנחנו תמיד מגיבים, ככה נגרור את הערב לאותו מקום לא טוב.

 

ומכאן מתחיל השינוי!

לפני שנכנסים ל"גוב האריות" הלא הוא הכינוס המשפחתי שנקרא ליל הסדר- יש לפתור את כל הכעסים והחששות לקראת הערב.

 

איך עושים את זה בתכלס?

 

חזקו את הביטחון העצמי הבסיסי שלכם

החליטו מראש בבית לפני היציאה, בזמן ההתארגנות (ואפילו לפני) שלא משנה מה יגידו ואיך יגידו- אתם נהדרים ונפלאים כמו שאתם! זה לא אומר שאי אפשר לקבל ביקורת אבל, ויש פה אבל גדול- נקודת המוצא שלכם צריכה להיות שאתם בסדר מספיק בדיוק כפי שאתם ואם יש משהו שצריך לעבוד עליו תעשו זאת בזמן ובמקום שנכון עבורכם ומתאים לכם.

אז מה?!?

במקום להגיב ישר לכל מה שנאמר, תגידו לעצמכם בשקט בלב - "אז הוא אמר"/"אז היא אמרה" המשמעות היא שלא צריך להתייחס לכל אמירה שכל אחד אומר. אם תלכו ברחוב ומישהו סתם יגיד עליכם שאתם לא יפים אז זה אומר שהוא צודק? לא! "אז הוא אמר". מאותה סיבה לא חייבים להתרגש ממשהו שבן משפחה אומר.

 

אל תקחו אישית

זכרו שרוב הדברים שאנשים מעירים מגיעים מהמקומות האישיים שלהם, מהפחד ומהכאב שלהם ולא שלכם. הידיעה וההבנה הזאת תאפשר לכם להיות יותר סלחניים כלפי מה שנאמר גם אם זה פוגע.

 

ניקיון פסח

פסח זה זמן מצויין לניקיון פנימי שלנו, להגיע מוכנים – להתאמן על נשימה עמוקה, על חיוך (גם אם הוא לא אמיתי) לא ישר לצעוק או להגיב אלא לשנות את התגובות ולהוביל את השיחה למקום אחר, טוב יותר. כאמור, אחרים לא תוכלו לשנות אבל תוכלו לשנות את עצמכם ואם תגיעו יותר פתוחים ומוכנים לקבל ולא תעלבו או תתעצבנו מכל משפט או מילה שיאמרו- ככה לא תמצאו את עצמכם בעיצומו של משבר אישי או משפחתי במהלך החג.

 

מצאו את השקט הפנימי שלכם והגיעו לליל הסדר ללא עקבות. לא זה לא קל, אבל זה אפשרי וכשתסיימו את הערב ותגיעו הביתה לא לחוצים כועסים ומחפשים על מה להתפוצץ בצעקות- תשמחו שעשיתם את ההכנה לפני.

 

 

חג שמח!!

 

 

על הכותב:
יאיא לובינגר
מומחה לטיפול במשברי חיים
https://www.facebook.com/loebinger/

 


עוד באותו נושא

תרבחו ותסעדו

מספוריו של אבי למדתי שהחוגגים מאמינים כי בליל המימונה נפתחים שערי שמים וכל הבקשות מתקבלות. בואו ננצל, אם כך...

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!