בכל שנה בליל הסדר זה קורה. כשצריך לשבת לשולחן או בדיוק כשקוראים את ההגדה וצריך להיות בשקט, דווקא אז הילד שלך מתחיל עם הסצינות שלו...

דווקא בליל הסדר

ארוחה משפחתית גדולה. לא סתם ארוחה, ליל הסדר!

עבדת ועמלת (ולא רק את) על בישולים ואפייה, על נקיונות וסידורים. כולם התלבשו יפה, הגעתם בזמן לארוחה, אמרתם שלום לכולם ואז, דווקא כשצריך לשבת לשולחן, או להיות בשקט בזמן קריאת ההגדה או כל דבר אחר- הילד שלך לא מוכן להקשיב!

ולא רק שהוא לא מוכן להקשיב, הוא נכנס להתקף זעם כעס ובכי ועושה סצינות מול כולם, ואת רק רוצה שיפסיק ויהיה בשקט וישב יפה וממלמלת לעצמך "דווקא בחג?".

 

אז התשובה היא כן! דווקא בחג!

ערב ליל הסדר הוא כיפי ומרגש אבל גם יכול להלחיץ, בעיקר ילדים. ההתארגנות לפני- כי הרי לא מדובר בכל ארוחה או בחג רגיל, ההמוניות, הנסיעה (לפעמים הפקקים), הארוחה הארוכה והמון אנשים שהוא לאו דווקא מכיר...

 

חשוב שתזכרי- הוא לא עושה לך את זה בכוונה!

נכון שהתגובה הראשונית שלך היא לנסות וכמה שיותר מהר להפסיק את ההתנהגות הזו- ובכל מחיר. מי מאיתנו לא היתה שם וניסתה- שוחד, איומים בעונש, צעקות, ניסיון לדבר אל ההיגיון שלו...

ברוב המקרים, בפועל כלום לא עוזר.

ושוב, הסיבה היא לא כי הוא עושה לך דווקא. הסיבה שהילד שלך כרגע לא קשוב אליך כי הוא נמצא בסערת רגשות שלפעמים הוא לא יודע אפילו איך להפסיק אותה.

 

אז מה עושים?

בשני שלבים את יכולה להפסיק את ההתקף ולהמשיך את הארוחה כסדרה ושכולם ייהנו.

 

שלב ראשון: אמפתיה

השלב הראשון הוא שלב האמפתיה. כמה שקשה (כל העיניים עלייך, את עייפה רעבה ועצבנית) את צריכה לעצור רגע ולשים את עצמך במקום שהילד נמצא. ההתנהגות שלך והתגובה שלך היא זו שתכוון את ההתנהגות והתגובה של הילד ולכן מאוד חשוב שתנשמי עמוק ו- אל תנזפי, אל תכעסי, אל תאיימי, ואת תנסי לרצות אותו בכל דרך אפשרית

כן, יש פה הרבה "אל", אבל בשלב הראשוני את רק צריכה לאפשר לו. הוא כועס, ולדעתו בצדק, אז תקשיבי לו.

השתמשי במשפטים כמו "אני מבינה..."

"זה באמת מעצבן..."

תזדהי איתו ואל תשווי אותו לילדים אחרים שמתנהגים "יפה" תני לו לגיטימציה להתנהגות שלו- אל תנסי להפסיק את הכעס שלו אלא רק להכיל אותו ולהראות לו שאת איתו. שבי לידו- קחי אותו לחדר אחר ודברי איתו בגובה העיניים וכמה שיותר רגוע שיקשיב לך ולאט לאט יירגע בעצמו.

נרגע? מעולה. הגעת לשלב השני שהוא שלב ההובלה.

 

שלב שני: הובלה

עכשיו שהוא נרגע הילד פנוי להקשיב לך ואתם יכולים לשוחח ולהגיע ביחד לפיתרון. הוא יראה שאת לא נלחמת ולא כועסת ובאמת רוצה בטובתו והוא יוריד מגננות ויקשיב לך. דברי איתו, הציעי לו פתרונות ותני לו לבחור מביניהם. אל תשאירי את הפיתרון תלוי באוויר ואל תתני אותו בכלום. מצאי ביחד איתו פיתרון שמוסכם על ידיד שניכם- גם אם רצית שיהיה אחרת.

 

נכון, זה בערך הדבר האחרון שאת רוצה לעשות לפני או במהלך ארוחת ליל הסדר, אבל אם תנסי את שני השלבים כבר לפני- תהיי מתורגלת לערב חג.

 

עצה נוספת- דברי עם הילדים לקראת הארוחה, הסבירי להם מה צפוי להם ומה מצופה מהם, ותוך כדי אמרי לעצמך בשקט משפטים מחזקים וזכרי- הם לא עושים לך דווקא והרוב תלוי בתגובה שלך!

 

 

על הכותבת:
חן קרופניק,
אמא מיוחדת
https://habayit1.wixsite.com/specialmum

 


עוד באותו נושא

קורונה משפחתית - פסח מחוטא באלכוג'ל

השנה אנו מוצאים את עצמנו בעיצומו של משבר הקורונה שמאלץ אותנו לחוות את תקופת חג הפסח בנסיבות של מגיפה עולמית ועם חוקים חדשים.

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!